Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Kuchnia w wiejskim stylu

ARANŻACJE


Kuchnia w wiejskim stylu

Urządzenie kuchni w wiejskim stylu jest dość łatwe i przyjemne, ale wymaga sporej konsekwencji w doborze mebli, AGD czy elementów dekoracyjnych. Tylko wtedy stworzą spójną, miłą dla oka całość, przestrzeń, w której będzie się sympatycznie przebywać i smacznie gotować.

Na zdjęciu: Studio Kuśmierczyk

Naturalnie

Na wystrój wiejskiej kuchni powinny się składać w większości naturalne materiały: drewno, wiklina, naturalne tkaniny, ceramika. Mają za zadanie sprawiać wrażenie, jakby były tu od lat, wysłużone, ulubione a jednak nadal funkcjonalne i miłe dla oka. Stworzą one niebywały klimat przytulności, rodzinnego ciepła, który leży u podstaw kuchni wiejskiej. Od podłogi po sufit powinny wypełniać ją bibeloty, dodatki, dekoracje, zgromadzone latami lub znalezione na pchlim targu – wszystko jakby niepasujące od siebie, jednak tworzące piękną, spójną przestrzeń.
 


Dla dużych

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kuchnia w stylu wiejskim najlepiej prezentuje się w dużych, przestronnych wnętrzach. Pełna jest bowiem mebli o różnych formach, dodatków, kuchennych akcesoriów, na wyeksponowanie których potrzebna jest dostateczna ilość miejsca. Co więcej, obowiązkowym elementem jest tu duży, najlepiej drewniany stół z krzesłami lub drewniana wyspa kuchenna – elementy, które również potrzebują przestrzeni, aby odpowiednio się prezentować.
 

ABC wiejskiego stylu

Aby kuchnia mogła zasłużenie nosić miano wiejskiej, przy jej urządzaniu trzeba pamiętać o kilku podstawowych jej wyznacznikach. Oto najważniejsze z nich:

  • Drewniana, postarzała lub bielona podłoga to podstawa kuchni wiejskiej, stworzy punkt wyjściowy do dalszej aranżacji. Jasne ściany, wykończone postarzałą cegłą lub białymi, małoformatowymi kafelkami ułożonymi „w cegiełkę" stworzą tło dla kuchennej zabudowy.
  • Meble, najlepiej wykonane z drewna, niekoniecznie z tych samych gatunków i rodzajów. Mogą mieć różne usłojenie, odcienie, mogą być postarzałe, rzeźbione, wyglądać jakby były zbite z różnych desek. Mile widziane są wszelkie szafki, komody, kredensy. Fronty najlepiej by były przeszklone lub ażurowe (pozwolą wyeksponować kuchenną zastawę) lub by ich nie było wcale. Kuchnia w stylu wiejskim kocha bowiem otwarte szafki, w których wszystko jest pod ręką. Zamiast frontów świetnie prezentować się będą zasłonki i firaneczki wykonane z naturalnych tkanin, którymi będzie można zasłonić zawartość kredensu.
  • Mosiężne, ciężkie uchwyty i sprawiające wrażenie podniszczonych okucia, drobne przetarcia na meblach itp. dodadzą swoistego uroku meblowej zabudowie, podobnie jak drewniane, masywne blaty, najlepiej wykonane z surowego, litego drewna.
  • Brak górnych szafek – nie jest to obowiązkowe, ale kuchnia jedynie z dolną zabudową przywodzi na myśl dawne wiejskie pomieszczenia, w których wszystkie elementy umieszczano na dole, by były zawsze pod ręką.
  • Piec kaflowy – obiekt pożądania wielu, wprowadza do wnętrza niebywały klimat, szczególnie zimą, dzięki niemu nie trzeba instalować w kuchni centralnego ogrzewania. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na tego typu wydatek lub brak odpowiednich warunków uniemożliwia zamontowanie go w pomieszczeniu.
  • Wolnostojące AGD, jak osobna kuchenka z piekarnikiem podkreślą wiejski charakter. Jeśli jednak zależy nam na nowoczesnym sprzęcie do zabudowy, zadbajmy by miał ona charakter wiejski. Sprzęty powinny być np. białe lub w kolorze ale na pewno nie w nowoczesnym wykończeniu inox.
  • Duży, głęboki, ceramiczny zlew i odpowiednio dobrana, stylizowana, ale nowocześnie wyposażona bateria, która tylko wyglądem przypomina krany sprzed lat.
  • Tkaniny, tylko naturalne, zdobione koronkami i haftami, mogą mieć swe miejsce na stole w postaci obrusa, ale także świetnie poradzą sobie w roli wspomnianych już frontów kuchennych, zasłonek na oknie, poduszek na krzesłach czy dywaników.
  • Dużo, dużo kwiatów, ziół, przypraw, warzyw i owoców. Warkocze czosnku i cebuli to nieodłączny element wiejskiej kuchni.
  • Gliniane, ceramiczne, emaliowane naczynia, garnki, talerze ustawiane na meblach, wieszane w postaci dekoracji na ścianach, królujące w kredensach.
  • Subtelne, ale jednak charakterystyczne dla stylu dodatki, jak stare, podniszczone obrazki, produkty spożywcze ustawione na blacie w wielkich, zamykanych słojach, konfitury, domowe przetwory, stare dzbanki, kubki to zwieńczenie, swoista kropka nad „i" kuchennego wiejskiego stylu.

Komentarze


2.25/5 4 4

Taka kuchnia bardzo podoba się mojej siostrze oraz żonie. Taki styl przypomina czasy dzieciństwa - wszystko było takie proste, tradycyjne, bez żadnych nowoczesnych wynalazków i jakoś ludzie nie narzekali. Taka kuchnia ma swój specyficzny charakter, który się czuje. Niestety o takiej kuchni mogą pomarzyć - ale podobno marzenia się spełniają :)


Świetna lista – na pewno posłuży mi za inspirację :) jednak tak sobie myślę, że kuchnia w stylu wiejskich to nie tylko kwestia aranżacji ale przede wszystkim styl życia :) top kuchnia dla osób ceniących ekologię i zdrowy tryb życia, które wolą same przyrządzić różne dania/potrawy aniżeli kupować je gotowe w sklepach. Mam tu właśnie na myśli np. samodzielne przyrządzanie konfitur, które później przełożone do ozdobnych słoiczków doskonale wpasowują się w ‘wiejski design’ :)


5

Taki styl na prawdę sprawia, że chce się w kuchni spędzać czas. Fajny art.


4
annadurska

W warunkach domowych super sprawa, ale w bloku jakoś sobie tego stylu nie wyobrażam.

Zobacz również


MDF - Co to takiego?


Zapewne nie raz słyszałeś o płytach MDF. Czy wiesz dokładnie, czym one właściwie...

Sposoby na odseparowanie kuchni od salonu


Kuchnia otwarta na salon to nie tylko trend ostatnich lat. To sposób na gościnne...

Tapety HD na ścianę do kuchni - pomysły i inspiracje


Sposób wykończenia ścian w kuchni jest bardzo ważny, gdyż ma wpływ na...