Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sposoby na odseparowanie kuchni od salonu

Porady


Sposoby na odseparowanie kuchni od salonu

Kuchnia otwarta na salon to nie tylko trend ostatnich lat. To sposób na gościnne wnętrze, tworzące jedną, spójną całość, jednak z widocznym rozgraniczeniem funkcji poszczególnych pomieszczeń. Jak więc efektownie a przy tym funkcjonalnie odseparować kuchnię od salonu? Oto kilka ciekawych propozycji.

Na zdjęciu: Studio Mebica Nova

Wyspa lub półwysep

Wyjątkowym sposobem na wyznaczenie umownej granicy miedzy kuchnią a salonem jest zaplanowanie na styku tych dwóch pomieszczeń kuchennej wyspy. To nie tylko ciekawe rozwiązanie aranżacyjne pozwalające oddzielić skrajnie różne wnętrza, ale też bardzo praktyczny patent. Wyspa jest jednym z najbardziej funkcjonalnych kuchennych mebli, pozwala na zlokalizowanie na niej różnych elementów, od obszernego blatu roboczego, przez zlewozmywak na różnych sprzętach AGD kończąc. Co więcej, skupia przy sobie domowników i przybyłych gości, którzy mogą aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu wspólnej kolacji, a siedząc w salonie mogą być w stałym kontakcie z gospodarzami domu krzątającymi się po kuchni. Podobną rolę pełni półwysep, z tą zasadniczą różnicą, że nie ma do niego dostępu z wszystkich stron, przez co jest mniej funkcjonalny. Doskonale za to nadaje się do niedużych wnętrz, nie zajmuje sporo miejsca, jednocześnie pozwala wyodrębnić optycznie kuchnię i sąsiednie pomieszczenie. Zarówno na wyspie, jak i na półwyspie warto w ciekawy sposób zagospodarować fronty od strony salonu. Mogą być one zabudowane, ale o wiele bardziej intrygujące będzie umieszczenie tam półek np. na ulubione książki czy dekoracyjne bibeloty. Efektowne będzie też nietuzinkowe, ledowe podświetlenie tej części.
 

Stół

Ustawienie stołu na styku kuchni i salonu to równie popularne i praktyczne rozwiązanie, co wyspa. Zaletą tego sposobu, jest przede wszystkim wyeliminowanie konieczności wygospodarowania części salonu na jadalnię – jej rolę z powodzeniem przejmie bowiem „graniczny" stół. Co więcej, dzięki takiemu rozmieszczeniu zabudowy meblowej nie musimy biegać z talerzami do sąsiedniego pomieszczenia, a stół (o ile postaramy się o ciekawy, dekoracyjny model) może stać się jedną z główniejszych ozdób całego wnętrza. Zazwyczaj stół ustawiany jest w granicy, prostopadle do ściany, która jest wspólna dla kuchni i salonu. Często też spotkać można niesztampowe dekoracje na tej właśnie ścianie, umieszczone bezpośrednio za stołem: ciekawą tapetę, modną cegłę, a nawet lustro. Pomysłów na aranżację jest mnóstwo, wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię. Nieodłącznym elementem takiego sposobu odseparowania kuchni od salonu są krzesła lub hokery, które - podobnie jak stół - powinny być ciekawe i efektowne, jednocześnie charakterem nawiązujące do stylistyki zarówno kuchni, jak i salonu.
 

Drzwi przesuwne

Dla osób pragnących dalej idącej separacji kuchni i salonu, warte rozważenia mogą być drzwi przesuwne. Zamontowanie pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami skutecznie je oddzielą w sytuacjach, które tego wymagają, jednocześnie mogą pozostawiać kuchnię otwartą na salon, kiedy je rozsuniemy. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, szczególnie kiedy chcemy ukryć kuchenny bałagan, możliwe jest jednak do zrealizowania jedynie w pomieszczeniach, w których jest wystarczająco dużo miejsca, by zmieścić rozsunięte skrzydła drzwiowe. Warto zdawać też sobie sprawę z faktu, że zasunięte drzwi przesuwne nie będą w pełni izolować salonu od kuchennych zapachów i odgłosów.
 

Barek

Jeszcze nie tak dawno bardzo popularny, obecnie cieszący się nieco mniejszym zainteresowaniem. A niesłusznie. Jeśli zaplanujemy ciekawą formę, wpisującą się w stylistykę kuchni i salonu, barek może stać się bardzo dekoracyjnym i praktycznym elementem wnętrza. Oryginalne, modne oświetlenie i wykończenie ciekawymi materiałami pozwolą na nowo odkryć funkcjonalność i estetykę takiego rozwiązania, które z jednej strony dzieli kuchnię i salon, z drugiej jednak nierozerwalnie je ze sobą łączy.
 

Rozwiązania mniej oczywiste

Kuchnię i salon można dzielić przy pomocy jeszcze kilku innych patentów. Jednym z nich jest postawienie między pomieszczeniami ścianki działowej, ale rozwiązanie to całkowicie zamyka kuchnię, co nie wszystkim będzie się podobać. Rolę takiej „ścianki" może też pełnić szkło: bezbarwne lub kolorowe - nie tylko wprowadzi do wnętrza pierwiastek nowoczesności i ciekawego spojrzenia na całokształt aranżacji, ale też doświetli sąsiadujące ze sobą pomieszczenia. Równie ciekawym sposobem na odseparowanie kuchni od salonu jest ustawienie na styku tych pomieszczeń drewnianego parawanu mającego postać poziomych lub pionowych „żaluzji". Podobny efekt uzyskamy planując w tym miejscu dekoracyjny grzejnik, który oprócz funkcji oddzielających i dekoracyjnych, będzie też spełniał rolę grzewczą.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Półwysep kuchenny – jak pięknie i praktycznie...


Kuchnia z półwyspem to popularne rozwiązanie, które przynosi nam sporo...

Nowoczesno-rustykalna kuchnia. Aranż na miarę XXI stulecia


Trochę wiejskości, nieco elegancji. Ciepło połączone z awangardą wystroju....

Ogród w kulinarnym centrum


Zazwyczaj kwiaty stawiamy w pokoju dziennym, salonie czy sypialni. Mało kto kojarzy...