Nowoczesno-rustykalna kuchnia. Aranż na miarę XXI stulecia
Trochę wiejskości, nieco elegancji. Ciepło połączone z awangardą wystroju. Nowoczesność plus tradycja. Takimi określeniami można scharakteryzować styl określany jako modern rustic. Idealny design do wyposażenia pomieszczeń kuchennych.
Moda końca XX wieku
Pierwsze kompozycje wizualne w formie modern rustic zaczęły dominować w Stanach Zjednoczonych pod koniec minionego stulecia. Wtedy pojawił się trend na przystosowywanie obiektów zabytkowych o charakterze wiejskim do celów użytkowych. Z jednej strony zachowywano funkcjonalność i praktyczność aranżacji, z drugiej natomiast zaczęto stosować innowacyjne rozwiązania. Podstawą designu, w tym lokum kuchennego, było zestawienie komfortu codziennej eksploatacji z nietuzinkową estetyką. Pomieszczenia mieszkalne miały być tak aranżowane, aby nie traciły na swym urokliwym wystroju, lecz mimo wszystko były wygodne i pełne udogodnień przydających się w naturalnej egzystencji. Dlatego też lśniące fronty nowoczesnych sprzętów AGD były zestawiane z wyrafinowanymi profilem krzesłami, frontami i stołami w rustykalnym designie. Podłogi celowo były robione „na stare", poszarzale, ale na nie kładziono drogie, ekskluzywne dywany. Wnętrza zamiast typowo surowych i minimalistycznych uzupełniano dodatkami w postaci przeróżnych bibelotów oraz tkanin, które nadawały urządzanym pokojom przytulności.
Nawiązanie do eklektyzmu
Modern rustic w szczególności nadaje się do aranżacji pomieszczeń kuchennych. W nich tradycyjne, wiejskie stylem kredensy czy szafki prezentują się wyjątkowo dobrze. Do nich dobiera się natomiast masywne eklektyczne taborety, smukłe regały, drewniane skrzynie, na których widoczne są ślady użytkowania. Tak wyposażane wnętrze jest zarówno bardzo oryginalne, jak także niesamowicie ergonomiczne. Ściany kuchni nowoczesno-rustykalnych pozostają w odcieniach neutralnych, przeważnie są beżowe, nieco brudno-białe ale też kawowe czy szare. Niektórzy domownicy wybierający ten styl aranżacyjny stawiają na wykończenie betonem bądź wprowadzają drobne elementy typowe dla wnętrz industrialnych. Bardzo ważną rolę pełnią natomiast podłogi, które przypominają starodawne parkiety, powycierane, zarysowane, mimo że są kompletnie nowe. Stosuje się zabiegi sztucznego postarzania desek, nierzadko poddaje się je bieleniu, bejcowaniu czy matowieniu. Wśród chętnie wykorzystywanych materiałów na uwagę zasługują płytki ceramiczne specjalnie o nierównych kantach oraz wyraziste panele drewniane.
Może Cię zainteresować:
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-wiejskim-stylu-2166.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-urzadzic-kuchnie-w-stylu-wiejskim-1814.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/style-w-kuchni-ktory-z-nich-jest-dla-ciebie-2403.html