Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Nowoczesno-rustykalna kuchnia. Aranż na miarę...

Porady


Nowoczesno-rustykalna kuchnia. Aranż na miarę XXI stulecia

Trochę wiejskości, nieco elegancji. Ciepło połączone z awangardą wystroju. Nowoczesność plus tradycja. Takimi określeniami można scharakteryzować styl określany jako modern rustic. Idealny design do wyposażenia pomieszczeń kuchennych.

Na zdjęciu: Studio Olkam

Moda końca XX wieku


Pierwsze kompozycje wizualne w formie modern rustic zaczęły dominować w Stanach Zjednoczonych pod koniec minionego stulecia. Wtedy pojawił się trend na przystosowywanie obiektów zabytkowych o charakterze wiejskim do celów użytkowych. Z jednej strony zachowywano funkcjonalność i praktyczność aranżacji, z drugiej natomiast zaczęto stosować innowacyjne rozwiązania. Podstawą designu, w tym lokum kuchennego, było zestawienie komfortu codziennej eksploatacji z nietuzinkową estetyką. Pomieszczenia mieszkalne miały być tak aranżowane, aby nie traciły na swym urokliwym wystroju, lecz mimo wszystko były wygodne i pełne udogodnień przydających się w naturalnej egzystencji. Dlatego też lśniące fronty nowoczesnych sprzętów AGD były zestawiane z wyrafinowanymi profilem krzesłami, frontami i stołami w rustykalnym designie. Podłogi celowo były robione „na stare", poszarzale, ale na nie kładziono drogie, ekskluzywne dywany. Wnętrza zamiast typowo surowych i minimalistycznych uzupełniano dodatkami w postaci przeróżnych bibelotów oraz tkanin, które nadawały urządzanym pokojom przytulności.

 

 

Nawiązanie do eklektyzmu


Modern rustic w szczególności nadaje się do aranżacji pomieszczeń kuchennych. W nich tradycyjne, wiejskie stylem kredensy czy szafki prezentują się wyjątkowo dobrze. Do nich dobiera się natomiast masywne eklektyczne taborety, smukłe regały, drewniane skrzynie, na których widoczne są ślady użytkowania. Tak wyposażane wnętrze jest zarówno bardzo oryginalne, jak także niesamowicie ergonomiczne. Ściany kuchni nowoczesno-rustykalnych pozostają w odcieniach neutralnych, przeważnie są beżowe, nieco brudno-białe ale też kawowe czy szare. Niektórzy domownicy wybierający ten styl aranżacyjny stawiają na wykończenie betonem bądź wprowadzają drobne elementy typowe dla wnętrz industrialnych. Bardzo ważną rolę pełnią natomiast podłogi, które przypominają starodawne parkiety, powycierane, zarysowane, mimo że są kompletnie nowe. Stosuje się zabiegi sztucznego postarzania desek, nierzadko poddaje się je bieleniu, bejcowaniu czy matowieniu. Wśród chętnie wykorzystywanych materiałów na uwagę zasługują płytki ceramiczne specjalnie o nierównych kantach oraz wyraziste panele drewniane.

 

Może Cię zainteresować:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-wiejskim-stylu-2166.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-urzadzic-kuchnie-w-stylu-wiejskim-1814.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/style-w-kuchni-ktory-z-nich-jest-dla-ciebie-2403.html

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak rozplanować kuchnię


Przystępując do przygotowania planu rozmieszczenia kuchennej zabudowy, warto na wstępie...

Ponadczasowa szarość, czyli idealny kolor do twojej kuchni


W kuchni zawsze coś się dzieje – tu się coś rozleje, tam się coś przypali...

Zabawa w chowanego, czyli AGD do zabudowy


Jeszcze nie tak dawno sprzęt do zabudowy był trudno dostępny a kuchnia wyposażona w...