Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Materiały wykończeniowe


MDF - Co to takiego?

Zapewne nie raz słyszałeś o płytach MDF. Czy wiesz dokładnie, czym one właściwie są, jakie mają wady i zalety, dlaczego tak powszechnie stosuje się je we współczesnych kuchniach? Oto krótki przewodnik.

Od czego pochodzi skrót MDF?

MDF to nic innego jak płyta drewnopochodna, powstająca ze zmieszania zmielonego na pył drewna i związków organicznych. Taka mieszanka jest poddawana obróbce i prasowaniu w bardzo wysokich temperaturach, dzięki czemu uzyskuje wiele pozytywnych, wykorzystywanych szczególnie w meblarstwie, właściwości. Nazwa MDF to skrót z angielskiego Medium Density Fibreboard, co oznacza, że tego typu płyta jest produktem o średniej gęstości, jest przy tym twarda i jednolita. Jest więc idealna do produkcji mebli.

Zalety płyty MDF

MDF świetnie sprawdza się w produkcji mebli, również kuchennych głównie ze względu na swe liczne zalety:

  • Trwałość – to niezwykle istotna cecha meblarskiego surowca, decyduje bowiem o tym, jak długo będą nam służyć kuchenne szafki.
  • Łatwość obróbki – specyfika MDF-u pozwala dowolnie go obrabiać, przycinać, frezować, a nawet naginać, dzięki czemu można tworzyć nawet najbardziej wyszukane i nietypowe aranżacje zabudowy meblowej.
  • Łatwość w utrzymaniu w czystości – to cecha nie do przecenienia, szczególnie w tak wymagającym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. MDF ma gładką, nieporowatą powierzchnię, dzięki czemu nie tylko nie chłonie zabrudzeń, ale daje się też bardzo łatwo czyścić za pomocą ogólnodostępnych detergentów.
  • Płyty tego typu, szczególnie lakierowane są odporne na zatłuszczenia, plamy z kwasów czy środków chemicznych, mogą więc być z powodzeniem stosowane w kuchni.
  • Niezliczona ilość dostępnych kolorów, deseni i wykończeń powoduje, że każdy znajdzie w ofercie płyt MDF coś odpowiedniego dla swojej kuchni. Możliwość wykończenia w wersji matowej, półmatowej lub w pełnym połysku sprawia, że z łatwością fronty takie można dopasować do stylistyki kuchni.
  • Atrakcyjna cena, w porównaniu np. z drewnem sprawia, że MDF jest dostępny właściwie dla wszystkich.

Nieliczne minusy

Niestety, jak każdy materiał, również MDF ma pewne wady:

  • Mała odporność na wilgoć w przypadku braku odpowiedniego zabezpieczenia płyty - jeśli krawędzie nie są zabezpieczone metalową lub akrylową listwą, szybko będą chłonąć wilgoć, co powoduje ich pęcznienie i odkształcanie.
  • Podatność na zarysowania – szczególnie w przypadku frontów lakierowanych, dlatego nie zaleca się ich szorowania środkami zawierającymi składniki ścierne.
  • Niekiedy poddane silnemu i długotrwałemu działaniu pary wodnej, fronty wykonane z MDF-u mogą ulec zmatowieniu lub delikatnemu odbarwieniu z upływem lat.

Więcej informacji o wadach i zaletach, rozwiązań do kuchni mogą Państwo przeczytać Tutaj.

Sposoby wykończenia płyty MDF

Płyty MDF mogą mieć różne wykończenia i to właśnie one wpływają na wytrzymałość, jakość i wygląd płyty. Generalnie rozróżnić można 3 podstawowe sposoby wykończeń:

  • Foliowanie
  • Fornirowanie
  • Lakierowanie

Foliowanie polega na pokryciu powierzchni płyty specjalną folią PVC. Zabezpiecza to płytę przed wilgocią, dzięki czemu staje się ona dość dobrym materiałem na meble kuchenne. Może mieć różne wykończenia, w rozmaitych kolorach, deseniach czy wzorach. Niestety foliowana płyta nie jest odporna na działanie wysokich temperatur, dlatego nie zaleca się umieszczać tego typu płyt w pobliżu piekarnika czy płyty grzewczej.

Fornirowanie to oklejanie MDF-u cienką warstwą naturalnego drewna (tzw. fornirem). Płyty w takim wykończeniu są bardzo dekoracyjne, wyglądają naturalnie, a ich dużą zaletą jest możliwość powtarzalności usłojenia, pozwalające tworzyć dopracowane aranżacje. Niestety fornir jest dość miękki i mało odporny na uszkodzenia, dlatego trzeba go szczególnie traktować. Nie poleca się go więc do kuchennych wnętrz.

Lakierowanie z kolei to bardzo piękna, a zarazem funkcjonalna opcja wykończenia MDF-u. Polega na naniesieniu na płytę warstwy lakieru, który tworzy odporną na wilgoć i temperaturę powłokę ochronną. Ponieważ lakier może występować w dowolnym kolorze oraz wykończeniu (mat, półmat lub połysk) idealnie skomponuje się z prawie każdą kuchnią, szczególnie nowoczesną. Niestety ma też wady. Na płycie lakierowanej na wysoki połysk bardzo odznaczają się ślady palców, tłuszczu, a nawet kropelki wody. Jest to bardzo widoczne, szczególnie na frontach ciemnych, zastanówmy się zatem, zanim zdecydujemy się na tego typu barwy w naszej kuchni.

Komentarze


4.71/5 7 7
3

ok


5
skormar

Przydatne


5
Pwel

MDF lakierowany świetnie prezentuje się w każdym pomieszczeniu .. mam na myśli szafki wykonane z tego materiału. Oleina do mnie nie przemawia,


5
Tomek

Ciekawy artykuł! polecam


5
BartoszM.

Nie znałem się na takich rzeczach. Super, że można o tym poczytać.


5
arleta

Niska cena i duża gama kolorów przemawiają za tym, żeby mieć takie płyty w domu.


5
Arek

MDF jest łatwa w utrzymaniu czystości!

Zobacz również


Minimalizm kontrolowany


Jeśli lubisz porządek, proste formy iharmonijne wnętrza, styl minimalistyczny jest...

Mała kuchnia w lustrzanym odbiciu


Małe kuchnie mają zarówno frustrujące wady, jak i wartościowe zalety. Pewne...

Kuchnia w stylu barokowym


Podczas gdy do niedawna styl barokowy wykorzystywany był głównie podczas...