Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak ochłodzić kuchnię w trakcie upałów?

Porady


Jak ochłodzić kuchnię w trakcie upałów?

Trzeba przyznać, że większość z nas z pewnością uwielbia upały, ale wyłącznie podczas wczasów. Natomiast, gdy w domach panuje nieubłagany skwar, odechciewa się nie tylko w nich przebywać, ale i wykonywać jakiekolwiek prace domowe. Pomieszczeniem, w którym zwykle jest najcieplej jest kuchnia. Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na to, by nieco ochłodzić pomieszczenie kuchenne podczas panowania upałów.

Na zdjęciu: Studio Mebli Fler

Upały na dworze i w domu

 

Z roku na rok pora letnia staje się coraz bardziej upalna, co zazwyczaj nas cieszy podczas urlopów, ale niestety w życiu codziennym może stanowić swoiste utrapienie. Gdy upały są długotrwałe wnętrza, w których przebywamy również się nagrzewają, co na dłuższą metę może być frustrujące i nas osłabiać. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym przetrwanie upałów w zaciszu domowym stanie się zdecydowanie łatwiejsze, a może nawet wyjątkowo przyjemne. Bowiem w szczególności w kuchni upały mogą doskwierać i znacząco przeszkadzać w wykonywaniu codziennych obowiązków. Gotowanie i pieczenie w gorące dni to prawdziwe wyzwanie, gdyż pomieszczenie dodatkowo się nagrzewa od parujących potraw i pracy urządzeń, a powietrze w nim stoi, gdy nie ma możliwości zrobić przeciągu. Dlatego podczas upałów, warto zastosować sprawdzone metody, które zniwelują uczucie gorąca obniżając odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu i sprawią, że domownicy będą z przyjemnością spędzać w nich czas oraz w dobrych warunkach przygotowywać posiłki dla siebie i swoich najbliższych.

 

Sposoby na ochłodzenie kuchni

 

Wiatrak elektryczny

Najprostsze sposoby zazwyczaj okazują się być tymi najskuteczniejszymi. Ta słynna maksyma idealnie sprawdza się w przypadku stosowania wiatraków elektrycznych jako metody ochładzania pomieszczeń. Użycie wiatraka elektrycznego pozwoli nie tylko odczuć realną ulgę osobom przebywającym w kuchni, ale także sprawi, że powietrze stanie się świeższe. W tym celu wystarczy ustawić wiatrak na parapecie przy uchylonym oknie, dzięki czemu urządzenie uskuteczni wymianę powietrza i pozbyje się kuchennych zapachów.

 

Wietrzenie i przeciągi

Skutecznym sposobem walki z upałami jest wietrzenie kuchni i tworzenie przeciągów. Może to być nieco trudne, gdy układ pomieszczeń mieszkalnych nie pozwala utworzyć kanału powietrznego poprzez otworzenie okien lub drzwi umiejscowionych naprzeciw siebie. Wówczas najlepszym sposobem jest wychładzanie kuchni nocą oraz o świcie, gdy powietrze jest jeszcze stosunkowo chłodne. Dzięki temu mury pozbywają się nagromadzonego ciepła, a powietrze we wnętrzu jest odświeżone, co skutkuje też obniżeniem temperatury. Natomiast rano, zanim upał zacznie być odczuwalny należy szczelnie zamknąć okna i je zasłonić, by ograniczyć nagrzewanie się wnętrza przez bezpośrednie przenikanie do niego gorącego powietrza.

 

Nawilżanie powietrza

Upalne powietrze jest suche, co dodatkowo zwiększa nasz dyskomfort i odczuwanie gorąca. Dlatego dobrym pomysłem na radzenie sobie z gorącem w kuchni jest nawilżenie powietrza. Można to uzyskać za pomocą profesjonalnych nawilżaczy, choć trzeba przyznać, że stanowią one większy wydatek. Natomiast alternatywą może być tu położenie na parapetach oraz grzejnikach mokrych ręczników. Wystarczy zmoczyć je w bardzo zimnej wodzie, dzięki czemu będą oddawały chłód do powietrza. Pomocne okaże się także przecieranie podłogi w kuchni zimną wodą.

 

Rośliny w kuchni

O tym, że zielone rośliny doniczkowe mają właściwości oczyszczające i nawilżające powietrze wie zapewne większość osób. Ale czy wiesz, że mogą one także korzystnie wpływać na obniżenie odczuwalnej temperatury we wnętrzach? W związku z tym, aby lepiej znosić upały w kuchni można po prostu wyposażyć to wnętrze w dużą ilość zielonych roślin. Jest to wskazane w szczególności tam, gdzie znajdują się urządzenia elektryczne, które emitują ciepło. Rośliny natomiast stworzą nieco chłodniejszy mikroklimat.

 

Zasłoń okna kuchenne

W celu ograniczenia nagrzewania się kuchni w ciągu dnia, warto dokładnie zasłaniać okna. Tekstylia, rolety lub żaluzje będą pełnić rolę bariery i odbijać część ciepła. Ważne jest jednak to, aby były one utrzymane w jasnych kolorach, gdyż czerń nagrzewa się intensywniej i mocniej łapie promienie słoneczne. Materiał powinien też być możliwie jak najgrubszy. Skuteczne rozwiązanie stanowią również rolety termoizolacyjne, które posiadają na swojej powierzchni gumową powłokę. Zabezpiecza ona kuchnię przed zbyt dużym nagrzaniem, gdyż działa niczym bariera.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak wyposażyć szafki, aby kuchnia była komfortowa?


Każdy marzy o tym, by kuchnia była idealna. Oczekujemy by wnętrze uważane za serce...

Złota mozaika w roli głównej


Wykończenia zastosowane w aranżacji kuchennej mają kluczowe znaczenie dla sposobu jej...

Naklejki na ścianę do kuchni zamiast płytek


Jeżeli urządzając swoją kuchnię szukasz ciekawego rozwiązania na jej wykończenie,...