Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Fugi w kuchni

Porady


Fugi w kuchni

Wykończenie wnętrza kuchennego jest niesamowicie ważne do tego, aby móc mówić o pomieszczeniu urządzonym elegancko, estetycznie i funkcjonalnie. Samo wstawienie konkretnych elementów asortymentu meblowego czy akcesoriów mających uzupełniać wystrój to nie wszystko. W miejscach, które wykorzystywane są na co dzień w celach praktycznych, takich jak gotowanie, pieczenie, zmywanie nadrzędna okazuje się kwestia nie tyle samej aranżacji co szlifu. Czynnością, z którą lokatorzy najczęściej muszą się zmierzyć okazuje się fugowanie.

Na zdjęciu: Studio A&A

Dlaczego płytki?

Zanim przejdziemy do omawiania szczegółów kładzenia fug, warto zatrzymać się na moment na płytkach ceramicznych, które uchodzą dzisiaj za zdecydowanie najszerzej rozpowszechniony rodzaj materiału wybieranego do wyłożenia czy to ścian kuchennych czy też podłóg. Kafelki są bardziej trwałe niż powłoka malarska. Ponadto odznaczają się one dużą dekoracyjnością. Mury czy powierzchnia, po której stąpamy prezentują się o wiele ciekawiej aranżacyjnie, kiedy wyposażymy je w eleganckie płytki. Ten rodzaj produktu okazuje się także niesamowicie praktyczny w codziennym użytkowaniu. Generalnie dostępny jest tak szeroki wachlarz rozmaitych fasonów, wzorów i rozmiarów, iż możemy swobodnie przebierać w ofertach na naszą kieszeń oraz zgodnych z naszym indywidualnym poczuciem gustu. Warto być świadomym również tego, że kuchnia to miejsce, w jakim ciągle mamy styczność z wodą, wilgocią, parą, z detergentami chemicznymi, w którym wiecznie coś upada na podłogę, chlapie się i brudzi. Płytki można z łatwością utrzymać w porządku a także są one niewrażliwe na działanie szeregu różnorodnych czynników. To przesądza o ich wysokiej jakości a co za tym idzie przekłada się na trwałość i solidność. Z płytek da się korzystać latami. Nie trzeba po paru sezonach robić gruntownego remontu, więc śmiało można rzec, iż jest to inwestycja w przyszłość, opłacalna z perspektywy czasu.

Wskazówki, jak fugować

Kiedy zdecydujesz się na wybór klasycznych płytek ceramicznych nie obejdzie się bez wyłożenia fug. W przypadku akurat kuchennego zacisza, będącego swoistym „warsztatem roboczym” najbardziej sprawdzą się przede wszystkim ciemne fugi. Na szarości, graficie czy czerni po prostu nie widać zanieczyszczeń, osiadającego kurzu i tłuszczu. W związku z tym, kuchnia będzie prezentowała się estetycznie. Fugi nieco jaśniejsze z kolei mogą ulegać szybkiemu zabrudzeniu, a tym samym psuć wygląd naszego pomieszczenia kuchennego. Sam odcień to jednakże nie wszystko, czym warto kierować się podczas wyboru odpowiednich fug. Istotne są również właściwości konkretnych ich rodzajów. Za standard uchodzą obecnie zwłaszcza fugi cementowe. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, nie są one natomiast dobrym rozwiązaniem w przypadku wykańczania kuchni, bowiem podłoże w tym lokum jest narażone na ciągłą styczność z wodą. Panuje tam wilgoć, stosowane są substancje żrące w postaci preparatów czyszczących a to wszystko przekłada się na niższą jakość fug. Spoiny cementowe ulegają wypłukiwaniu, przebarwieniom, pojawiają się nieładne wykwity i wybrzuszenia. By temu zaradzić, warto postawić na fugi odporne na wszelkiego typu czynniki szkodliwe. Przykładem takich materiałów wykończeniowych będą chociażby fugi z cementu i tworzyw sztucznych bądź masy epoksydowe.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Urban rustic, czyli jak stworzyć sielskie wnętrze w...


Czy styl rustykalny może odnaleźć się w miejskich wnętrzach? Oczywiście! Świadczy o...

Funkcjonalne strefy w kuchni, czyli o czym nie możesz...


Planując aranżację kuchni musimy zadbać o wiele istotnych szczegółów,...

Chwytaj! Kilka słów o kuchennych uchwytach


Urządzając współczesną kuchnię dokładamy wszelkich starań, by dobrać odpowiednie...