Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Popękane ściany – nietypowa dekoracja w kuchni

Porady

Popękane ściany – nietypowa dekoracja w kuchni

Ulubione0

Twoja kuchnia nie musi mieć gładkich ścian, pokrytych jednym kolorem standardowej farby. Zrezygnuj z nudnego i przewidywalnego wystroju wnętrza na rzecz oryginalności aranżacji. W tym celu przydatny okaże się niebanalny sposób wykończenia lokum kuchennego. Wyrazem gustowności w nowoczesnym wydaniu okazuje się ciekawa technika malarska, jaka pozwala na uzyskanie efektu „popękanych" murów.


Niesztampowy rezultat dekoracyjny


„Spękane" ściany doskonale pasują do rozmaitych stylów zdobienia wnętrz mieszkalnych. To strzał w dziesiątkę zarówno przy popularnej dziś modzie na pomieszczenia industrialne, na wzór starych fabryk, przestronnych hal i eleganckich loftów, jak także interesujący dodatek do estetyki klasycznej. Doskonale tego rodzaju ozdoba współgra z elementami romantycznych sypialni, gustownymi akcesoriami dekoracyjnymi eleganckich salonów czy też wystrojami retro bądź barokowymi w kuchni. Dzięki specjalnym powłokom malarskim uzyskujemy specyficzne zarysowania powierzchni ścian, które rewelacyjnie sprawdzają się przy stylizowaniu na wzór „old-school'owy", czyli starodawny.


Efekt nie taki trudny


By otrzymać oryginalną strukturę ścian – czy to w kuchni, czy w jakimkolwiek innym pomieszczeniu domowego użytku – konieczne jest właściwe przygotowanie powierzchni przeznaczonej do malowania. Niezbędne jest usunięcie dotychczasowych warstw farb i pozaklejanie wszelkich uszczerbków w murach. W ścianach nie może być żadnych ubytków. Następnie przechodzimy do szlifowania podłoża a później gruntownego oczyszczenia go z zabrudzeń, kurzu i pyłu. Pożądany rezultat dekoracyjny w postaci popękań pozwoli uzyskać farba dyspersyjna, którą nanosimy na mury kuchenne za pomocą tradycyjnego wałka malarskiego. Możemy przebierać w rozmaitych wariantach kolorystycznych dostępnych emulsji. Gdy powłoka malarska całkowicie wyschnie, na wierzch kładziemy jeszcze warstewkę lakieru do efektu popękań. Taki produkt jest dystrybuowany w każdym solidnym sklepie z materiałami do wykończenia wnętrz. Produkt nakładamy na pędzel i malujemy nim po podkładzie barwnym naniesionym wcześniej na ścianę. Pamiętaj jednak, aby wykonywać zamaszyste, dynamiczne ruchy podłużne, zawsze w tą samą stronę. Następnie odczekajmy zgodnie z zaleceniami producenta na wyschnięcie murów. Kiedy lakier przestanie być lepki a będzie mocno przytwierdzony do powierzchni ściany, możemy przejść do następnego kroku – nałożenia farby akrylowej.


Kiedy pierwsze wrażenia?


Wyniki naszej pracy będą dostrzegalne niemal natychmiastowo. Ściany czy to w kuchni, czy we wszelkich innych pokojach, maluje się w ten sposób bardzo sprawnie i bezproblemowo. Oryginalne „popękania" widoczne są natomiast po zaledwie paru minutach. Rezultat będzie trwalszy i bardziej wyrazisty, o ile zastosujemy wyjątkowo grubą powłokę lakieru. Im obfitsza jej warstwa, tym lepszy efekt. Ponadto warto wiedzieć, że „spękania" na murach kuchennych będą rzucały się w oczy silniej, gdy zadbamy o stosowne oświetlenie pomieszczenia. Poza tym, że opisywana technika malarska może być wykorzystana do wykańczania ścian lokum kuchennego, to równie dobrze da się ją zastosować także do metamorfozy elementów meblowych – w szczególności drewnianych.

Zobacz również

Jakie drzwi do kuchni?

Jakie drzwi do kuchni?

Solidne, czyli? Drzwi przejściowe z pokoju do pokoju mogą być ładne, estetyczne, ale nie...

4 rzeczy, które należy powiedzieć projektantowi kuchni

4 rzeczy, które należy powiedzieć projektantowi...

1 – kto będzie korzystał z kuchni Projektant, aby zoptymalizować projekt musi wiedzieć, kto...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena