Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / MDF, czyli poznaj najpopularniejszy materiał...

Porady

MDF, czyli poznaj najpopularniejszy materiał wykończeniowy

Ulubione1

Dziś zajmiemy się materiałem wykończeniowym jakim jest płyta MDF. Dlaczego ta płyta jest wykorzystywana coraz częściej w naszych kuchniach? Jakie są jej wady i zalety? Dlaczego warto wybrać akurat ten rodzaj wykończenia?

Jak powstaje?

Płyta MDF to mieszanina zmielonego drewna i różnych związków organicznych. Jest ona poddawana specjalnej obróbce i prasowaniu w wysokich temperaturach. Specyficzna obróbka sprawia, że materiał ten jest niezwykle pożądany, głównie ze względu na właściwości, które wykorzystywane są przede wszystkim w meblarstwie. Płyta MDF jest jednolita i twarda, dlatego idealnie nadaje się do produkcji mebli.


Właściwości płyt MDF

Płyty MDF są bardzo trwałe. Przy wyborze mebli chcemy, aby były trwałe i długo nam posłużyły. Wybierając meble z płyty MDF możemy mieć pewność, że idealnie się sprawdzą. Płyty MDF możemy dowolnie obrabiać – przycinać, naginać, frazować. Ich łatwość obróbki umożliwia nam wykonanie nawet najbardziej nietypowych mebli. Meble z płyty MDF łatwo jest utrzymać w czystości. Jest to dość istotne, szczególnie w kuchni, gdzie meble narażone są na częstsze zabrudzenia. Gładka, nieporowata powierzchnia nie chłonie zabrudzeń. Dzięki detergentom usuniemy z płyty MDF wszelkie zabrudzenia. Meble zrobione z płyty MDF są odporne na plamy ze środków chemicznych, zatłuszczenia i różne kwasy. Do wyboru mamy mnóstwo wzorów i kolorów, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i stworzy swoją kuchnię marzeń. MDF daje nam również możliwość różnego wykończenia. Możemy wybrać MDF w wersji matowej, półmatowej lub w wysokim połysku. Ze względu na korzystną cenę i wszystkie swoje właściwości jest naprawdę pożądanym produktem.


Wady płyty MDF

Płyty MDF charakteryzują się dość niską opornością na wilgoć. Jeżeli płyta jest nieodpowiednio zabezpieczona (akrylową lub metalową listwą) to szybko chłoną wilgoć, w wyniku czego pęcznieją i się odkształcają. Są podatne na zarysowania – szczególnie jeżeli chodzi o fronty lakierowane. Długotrwały kontakt z parą wodą po pewnym czasie może spowodować zmatowienie lub odbarwienie płyty MDF, jednak to ewentualnie nastąpi po kilku latach.


Rodzaj wykończenia

Płyta MDF może być wykończona na trzy sposoby. Wyróżniamy tutaj płyty MDF foliowane, fornirowane i lakierowane. Rodzaj wykończenia wpływa na końcową jakość, wytrzymałość i wygląd płyty MDF.

Płyta foliowana jest dobrze zabezpieczona przed wilgocią, jednak nie jest ona odporna na działanie wysokich temperatur. Płyta fornirowana jest dość miękka i szybko ulega uszkodzeniom, dlatego trzeba się z nią obchodzić 'delikatnie'. Płyta lakierowana jest odporna zarówno na wilgoć, jak i na wysoką temperaturą.


Dobry wybór

Płyta MDF ze względu na swoje liczne zalety jest często wybieranym materiałem do wykończenia mebli kuchennych. Charakteryzuje się twardością i gładką powierzchnią. Korzystna cena jest jej kolejnym atutem. Warto przed wyborem zastanowić się nad rodzajem jej wykończenia – tutaj, najlepiej sprawdzi się płyta lakierowana.

Zobacz również

Lodówka już nie tylko chłodzi, poznaj nowoczesne funkcje chłodziarek

Lodówka już nie tylko chłodzi, poznaj...

Innowacyjne rozwiązania Producenci lodówek dbają o kompleksowe wyposażenie lodówki. Nowoczesne...

Jak działa ekspres ciśnieniowy i czy warto w niego inwestować?

Jak działa ekspres ciśnieniowy i czy warto w...

Sposób na udany poranek Dlaczego warto mieć ekspres w swoim domu? Kawa z ekspresu jest inna....
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena