Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Wyspy kuchenne w domu – o czym pamiętać?

Porady


Wyspy kuchenne w domu – o czym pamiętać?

Współczesne kuchnie coraz częściej wyposażane zostają w takie elementy dekoracyjne, które zarazem okazują się wyjątkowo praktyczne i przy tym bardzo przydatne w codziennym życiu domowym. Jednym z takich niezbędnych i modnych „gadżetów" staje się dziś wyspa kuchenna. Jest to niby zwykły, prosty blat, ale prawdę powiedziawszy jest on pod względem użyteczności niekiedy dużo bardziej sprawdzony niż klasyczny stół. Zanim jednak zdecydujesz się na aranżację kuchennych czterech ścian z wyspą w roli głównej, warto abyś zapoznał się z kilkoma istotnymi faktami na jej temat.

Na zdjęciu: Studio A&K

Najpierw instalacje

 

To, w którym miejscu w naszym wnętrzu zaprojektujemy wyspę kuchenną wcale nie może być przypadkowe. Nasze gusta i upodobania to jedno, dużo bardziej znaczące okazuje się natomiast, aby zatroszczyć się należycie o właściwy montaż wszelkich potrzebnych instalacji. Kiedy w kuchni jest na tyle dużo wolnej przestrzeni, że możemy wyspę potraktować jedynie, jako blat roboczy a wszelkie niezbędne elementy aranżacyjne ulokować gdziekolwiek indziej, nie ma kłopotu z sieciami i przewodami. Pewnie jedyne, co musimy poprowadzić to kabel od oświetlenia. Coraz częściej jednak blat opisywany w niniejszym tekście jest czymś więcej niż wyłącznie ozdobą. Nierzadko to swego rodzaju „skrytka" na zlew czy płytę kuchenną. Na blacie wielokrotnie ustawiane jest też małe AGD kuchenne. Wtedy mówi się o wyspach wielofunkcyjnych. Takie rodzaje muszą być wyposażone w całkowitą, dobrze rozplanowaną instalację elektryczną, gazową, system wentylacyjny i sieć wodno-kanalizacyjną.

 

Nim wybudujesz

 

O tym, jaki typ wyspy kuchennej będziemy chcieli stworzyć w naszym zaciszu domowym powinniśmy wiedzieć już dużo wcześniej. Jeżeli budujemy obiekt mieszkalny samodzielnie, potrzebne będzie przewidzenie w projekcie miejsca na blat. Także w koncepcji wznoszonego domu należy uwzględnić rozmieszczenie przewodów doprowadzających gaz. I w tym przypadku dodatkowo trzeba tak to przewidzieć, żeby pamiętać o konieczności schowania wyżej wymienionej instalacji. Ogólnie instalacja tej kategorii jest dość kłopotliwa, jeżeli chodzi o kwestie prawne. Nie mniej jednak problemów narobimy sobie mniej, o ile będziemy mieli świadomość, że takimi niby drobiazgami jak montaż blatu w wybranej części kuchni trzeba zająć się wcześniej. Podobnie rzecz się ma z przeciągnięciem przewodów odpływowych. Musimy wiedzieć, że rura odpływowa ma mieć malutki spadek w stronę pionu. To natomiast wymusza ustalenie optymalnej grubości stropu. Jeżeli tego nie przewidzimy, strop może okazać się zbyt cienki a w konsekwencji tego przeprowadzenie odpływu nie będzie realne. Na koniec jeszcze kwestia wentylacji. Jeżeli w blacie zamontowana jest kuchenka, koniecznie musimy na górze, bezpośrednio nad wyspą zainstalować porządny okap z systemem wentylacyjnym. Masy powietrza muszą być w związku z tym odprowadzane wprost do przewodów wentylacji. By nie było całej instalacji widać, dobrze jest wykonać sufity podwieszane.

Komentarze


5.00/5 3 3
5
miska

świetne wskazówki. Jak budowałam wyspę u siebie w kuchni mieliśmy straszny problem z doprowadzeniem przewodów gazowych. Szkoda, że nie trafiłam na ten artykuł wcześniej :(


5
KamilM

Wyspa sprawdza się jedynie w przypadku dużych kuchni. Ja zdecydowałem się na takie rozwiązanie i muszę przyznać, że jest to bardzo praktyczne. Wyspa również jest świetnym elementem dekoracyjnym - my postawiliśmy na zabudowę w naturalnym kamieniu i efekt cieszy oko.


5
Ania

Ja tez mam wyspę, ale faktycznie ona rewelacyjnie sprawdza się w przypadku dużych kuchni lub takich w stylu open space :) Jak dla mnie to bardzo funkcjonalna i wygodna aranżacja :)

Zobacz również


Metamorfoza kuchni bez wydawania fortuny na remont


Nie możesz już znieść widoku swojej kuchni, ale nie stać Cię na jej gruntowny...

Tynk strukturalny – unikatowy wygląd wnętrza kuchennego


Ozdób swoją kuchnię w niepowtarzalny sposób, decydując się na pokrycie...

Biała kuchnia - Jaką podłogę wybrać?


Za uniwersalny aranż wnętrza kuchennego uznaje się kuchnię w odcieniach jasnych....

Ustawienia prywatności Polityka prywatności