Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Wyspy kuchenne w domu – o czym pamiętać?

Porady

Wyspy kuchenne w domu – o czym pamiętać?

Ulubione0

Współczesne kuchnie coraz częściej wyposażane zostają w takie elementy dekoracyjne, które zarazem okazują się wyjątkowo praktyczne i przy tym bardzo przydatne w codziennym życiu domowym. Jednym z takich niezbędnych i modnych „gadżetów" staje się dziś wyspa kuchenna. Jest to niby zwykły, prosty blat, ale prawdę powiedziawszy jest on pod względem użyteczności niekiedy dużo bardziej sprawdzony niż klasyczny stół. Zanim jednak zdecydujesz się na aranżację kuchennych czterech ścian z wyspą w roli głównej, warto abyś zapoznał się z kilkoma istotnymi faktami na jej temat.

Najpierw instalacje

 

To, w którym miejscu w naszym wnętrzu zaprojektujemy wyspę kuchenną wcale nie może być przypadkowe. Nasze gusta i upodobania to jedno, dużo bardziej znaczące okazuje się natomiast, aby zatroszczyć się należycie o właściwy montaż wszelkich potrzebnych instalacji. Kiedy w kuchni jest na tyle dużo wolnej przestrzeni, że możemy wyspę potraktować jedynie, jako blat roboczy a wszelkie niezbędne elementy aranżacyjne ulokować gdziekolwiek indziej, nie ma kłopotu z sieciami i przewodami. Pewnie jedyne, co musimy poprowadzić to kabel od oświetlenia. Coraz częściej jednak blat opisywany w niniejszym tekście jest czymś więcej niż wyłącznie ozdobą. Nierzadko to swego rodzaju „skrytka" na zlew czy płytę kuchenną. Na blacie wielokrotnie ustawiane jest też małe AGD kuchenne. Wtedy mówi się o wyspach wielofunkcyjnych. Takie rodzaje muszą być wyposażone w całkowitą, dobrze rozplanowaną instalację elektryczną, gazową, system wentylacyjny i sieć wodno-kanalizacyjną.

 

Nim wybudujesz

 

O tym, jaki typ wyspy kuchennej będziemy chcieli stworzyć w naszym zaciszu domowym powinniśmy wiedzieć już dużo wcześniej. Jeżeli budujemy obiekt mieszkalny samodzielnie, potrzebne będzie przewidzenie w projekcie miejsca na blat. Także w koncepcji wznoszonego domu należy uwzględnić rozmieszczenie przewodów doprowadzających gaz. I w tym przypadku dodatkowo trzeba tak to przewidzieć, żeby pamiętać o konieczności schowania wyżej wymienionej instalacji. Ogólnie instalacja tej kategorii jest dość kłopotliwa, jeżeli chodzi o kwestie prawne. Nie mniej jednak problemów narobimy sobie mniej, o ile będziemy mieli świadomość, że takimi niby drobiazgami jak montaż blatu w wybranej części kuchni trzeba zająć się wcześniej. Podobnie rzecz się ma z przeciągnięciem przewodów odpływowych. Musimy wiedzieć, że rura odpływowa ma mieć malutki spadek w stronę pionu. To natomiast wymusza ustalenie optymalnej grubości stropu. Jeżeli tego nie przewidzimy, strop może okazać się zbyt cienki a w konsekwencji tego przeprowadzenie odpływu nie będzie realne. Na koniec jeszcze kwestia wentylacji. Jeżeli w blacie zamontowana jest kuchenka, koniecznie musimy na górze, bezpośrednio nad wyspą zainstalować porządny okap z systemem wentylacyjnym. Masy powietrza muszą być w związku z tym odprowadzane wprost do przewodów wentylacji. By nie było całej instalacji widać, dobrze jest wykonać sufity podwieszane.

Zobacz również

Mniejsza czy większa? Jaką zmywarkę wybrać?

Mniejsza czy większa? Jaką zmywarkę wybrać?

Pojemność zmywarki zależy od jej szerokości Decydując się na zakup zmywarki do ważniejszych...

Kupujemy patelnię – na co warto zwrócić uwagę?

Kupujemy patelnię – na co warto zwrócić...

Najważniejsze jest tworzywo – aluminium, stal, żeliwo i tytan Na pierwszy ogień idą patelnie...
Komentarze (3)
3
Gość
Ania
2016-06-21 11:01:41

Ja tez mam wyspę, ale faktycznie ona rewelacyjnie sprawdza się w przypadku dużych kuchni lub takich w stylu open space :) Jak dla mnie to bardzo funkcjonalna i wygodna aranżacja :)

Gość
KamilM
2016-02-16 13:09:11

Wyspa sprawdza się jedynie w przypadku dużych kuchni. Ja zdecydowałem się na takie rozwiązanie i muszę przyznać, że jest to bardzo praktyczne. Wyspa również jest świetnym elementem dekoracyjnym - my postawiliśmy na zabudowę w naturalnym kamieniu i efekt cieszy oko.

Gość
miska
2016-01-20 15:10:55

świetne wskazówki. Jak budowałam wyspę u siebie w kuchni mieliśmy straszny problem z doprowadzeniem przewodów gazowych. Szkoda, że nie trafiłam na ten artykuł wcześniej :(

Twój komentarz
Ocena