Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne Jak przygotować się do remontu kuchni?

Meble kuchenne


Jak przygotować się do remontu kuchni?

Remont kuchni wiąże się nie tylko z jej odświeżeniem, ale często również z całkowitą zmianą wystroju czy instalacją nowoczesnych rozwiązań i sprzętów AGD wpływających na poprawę jej funkcjonalności. Nie jest to proste przedsięwzięcie, ponieważ wymaga podjęcia szeregu działań związanych z usunięciem dotychczasowego wyposażenia i wszelkich elementów wykończenia. Dopiero tak przygotowane pomieszczenie nadaje się do remontu. Nie powinno więc dziwić, że remont bywa bardziej pracochłonny i kosztowny niż budowanie i aranżacja nowej kuchni od podstaw.

Projekt remontu kuchni

Dobrze przemyślany plan i właściwa organizacja pracy pozwolą uniknąć zbędnych wydatków, ale zaoszczędzimy również sporo nerwów i czasu. Dlatego przed podjęciem decyzji o remoncie należy wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw z tym związanych. Po pierwsze, kuchnia podczas podejmowanych tam prac będzie wyłączona z użytkowania. Musimy się liczyć z tym, że czas ten liczony jest zazwyczaj w tygodniach, więc będzie to sporym utrudnieniem. W miarę możliwości zaplanujmy sobie wówczas urlop. Drugą kwestią jest sporządzenie właściwego planu i projektu remontu kuchni. Wszelkie przestoje generują dodatkowe koszty, warto więc zwrócić się o fachową pomoc do specjalistów. Weźmy jednak pod uwagę fakt, iż taką usługę również trzeba wcześniej uwzględnić w swoim budżecie. Właściwy etap prac obejmuje wiele poszczególnych czynności. Na początek ustalmy, czy dotychczasowy układ zabudowy i posiadane sprzęty w odpowiednim stopniu spełniają nasze potrzeby a zatem wymagane jest tylko odświeżenie, czy może jednak chcemy przy okazji wprowadzić kilka znaczących zmian. Wszelkie większe zmiany – zarówno architektoniczne, jak i samego wyposażenia, pociągają za sobą konieczność dokładnego rozplanowania wypełnienia dostępnej przestrzeni. Wiąże się to z uwzględnieniem zmienionych wymiarów sprzętów AGD, co może okazać się problematyczne, gdy są to urządzenia przeznaczone pod zabudowę. Jeśli nie stać nas na zatrudnienie projektanta, który podejmie się zagospodarowania naszej kuchni po remoncie, możemy wykorzystać prosty rysunek rzutu wnętrza. Łatwiej będzie dostrzec ewentualne rozwiązania. Jeszcze większym udogodnieniem będzie program komputerowy, który znacznie uprości zaprojektowanie funkcjonalnego i przytulnego pomieszczenia.

Przygotowanie kuchni do remontu

Właściwe przygotowanie kuchni do przeprowadzenia remontu pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu na dodatkowe prace porządkowe po jego zakończeniu. Przede wszystkim należy usunąć całe wyposażenie łącznie z meblami. Meble wystarczy zsunąć na środek kuchni – jeśli jest wystarczająco duża, gdy przewidujemy tylko odświeżające malowanie. Jeżeli jednak przenosimy je w inne miejsce, pamiętajmy aby uprzednio opróżnić ich zawartość i uniknąć niepotrzebnych strat np. naczyń. Fronty szafek wystarczy zakleić taśmą i tak przygotowane meble zabezpieczyć ochronną folią malarską. W ten prosty sposób zaoszczędzimy sobie pracy związanej z doczyszczeniem mebli z kurzu po remoncie. Dodatkowego zabezpieczenia wymagają także pozostałe pomieszczenia sąsiadujące z kuchnią. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem również będzie ochronna folia malarska. Wystarczy przykleić ją do ościeżnicy.

Harmonogram prac

Jeżeli remont kuchni przewiduje również bardziej zaawansowane roboty budowlane, w tym na przykład wyburzanie ścian i otwarcie kuchni na salon lub wręcz przeciwnie wznoszenie dodatkowych ścianek i murków, od tych czynności powinniśmy rozpocząć prace. Wszelkie roboty hydrauliczne wymagane do podłączenia zmywarki czy zmiany lokalizacji zlewozmywaka muszą być wykonane przed wymianą posadzki i remontem ścian. Dotyczy to także adaptacji instalacji elektrycznej. Czas na montaż nowych szafek i sprzętu AGD to ostatni etap prac.

Komentarze


4.75/5 4 4
4
Jof4et

Remont - koszmar każdego mężczyzny. Nie da sie ciągle uciekać przed remontem, zwłaszcza jak żona wisi nad głową i popędza. ALE! Jest na to sposób. Można zrzucić całą odpowiedzialność na wynajętą ekipę remontową. Probolem jednak w tym, że taka ekipa może nam z kuchni zrobić łazienkę i nawet się przy tym nie zorientować, że coś im nie wyszło. xD


5
violqa

To fakt, remont nie może być przeprowadzony bez przygotowania. Chaos jest jego najgorszym wrogiem. Sama niedawno remontowałam kuchnie i rzeczywiście dobrze przemyślany projekt i odpowiednie zorganizowanie życia w domu to podstawa sukcesu. W trakcie remontu kuchni trzeba mieć wszystko bardzo dobrze poukładane.


5
Zuzanna

Razem z mamą lubimy planować różne rzeczy i oczywiście wiosenny remont kuchni też zaplanowałyśmy. Ja spisałam co trzeba kupić, a mama narysowała całe rozmieszczenie mebli i sprzętu AGD.


5
Eliza43

Ja zawsze mam wszystko zaplanowane i spisane przed remontami nie tylko kuchni! Ułatwia to pracę i pozwala osiągnąć pozytywne efekty.

Zobacz również


Dobór okapu do wnętrza kuchennego – skuteczne porady


Nie tylko walory wizualne, ale przede wszystkim jakość i solidność mechanizmu powinny...

Okap – funkcjonalna maszyna w eleganckiej obudowie


Wyciąg w pomieszczeniu kuchennym stanowi podstawę solidnego wykończenia każdego...

Zabawa w chowanego, czyli AGD do zabudowy


Jeszcze nie tak dawno sprzęt do zabudowy był trudno dostępny a kuchnia wyposażona w...