Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak czyścić dysze w kuchence gazowej?

Porady


Jak czyścić dysze w kuchence gazowej?

Kuchenka gazowa jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia większości kuchni. Jest wybierana ze względu na zalety ergonomiczne, a także długą żywotność. Jednak tak, jak o każdy inny sprzęt AGD w kuchni, należy o nią regularnie dbać i poddawać czyszczeniu, by zapewnić jej jak najdłuższy okres eksploatacyjny. Wycieranie powierzchni kuchenki z plam po potrawach zdecydowanie nie wystarczy. Aby zapewnić najwyższą jakość użytkową tego urządzenia, musimy także poddawać czyszczeniu dysze w kuchence gazowej.

Na zdjęciu: Studio Mebli Pro-M

Słaby płomień w kuchence gazowej – dlaczego?

 

Kuchenka gazowa jest urządzeniem, o które należy starannie dbać podczas codziennego użytkowania. W miarę użytkowania tego sprzętu można z czasem zauważyć pogorszenie się stanu technicznego w zakresie wystąpienia słabszego płomienia. W takim przypadku pierwszym co należy zrobić jest przeprowadzenie dokładnego czyszczenia urządzenia, gdyż najprawdopodobniej resztki pożywienia dostały się w zakamarki i dysze kuchenki gazowej. Jeżeli problem zostanie zlekceważony, niestety szybko może się okazać że dysze całkowicie się zatkają.

Do najczęstszych przyczyn występowania słabszego płomienia w kuchence gazowej zaliczyć możemy:

  • zabrudzenie palnika w kuchence,
  • uszkodzenie dyszy gazu,
  • zanieczyszczenie dyszy,
  • zbyt mało gazu w butli.

Czyszczenie dysz w kuchence gazowej nie jest skomplikowane. Najpierw należy odłączyć kuchenkę od zasilania gazem i z prądu. Następnie zdejmujemy pokrywkę i koronę palnika. Wtedy widać będzie korpus i w jego środku dyszę. Czyszczenie dysz w kuchence gazowej polega na przetkaniu ich cienkim, miedzianym drucikiem.

Zabrudzenie palnika w kuchence

 

Zabrudzenie palnika w kuchence może powodować, że gaz nie będzie wypływać w odpowiedniej ilości, która zapewniałaby urządzeniu płynną i bezpieczną pracę. Zdarza się, że palnik jest zabrudzony, gdyż jakby nie było kuchenka jest sprzętem najbardziej narażonym na powstawanie zabrudzeń. Płynne potrawy z łatwością mogą osadzać się w szczelinach sprzętu i wpływać na jego funkcjonowanie. Zwlekanie z ich wyczyszczeniem może w konsekwencji trwale uszkodzić dysze. Rozwiązaniem jest dokładne oczyszczenie palnika, a przede wszystkim jego korony. Warto to robić codziennie po zakończeniu korzystania z kuchenki, gdy już palniki ostygną.

 

Jak wyczyścić palniki?

 

Po pierwsze należy zimny palnik zdjąć z korony kuchenki i zamoczyć w misce z roztworem ciepłej wody i płynu do naczyń. Płyn doskonale odtłuści i oczyści nakładki, po czy wystarczy je już tylko doszorować i osuszyć. Natomiast koronę palnika najlepiej jest czyścić drobną szczoteczką o twardych włosach. Wystarczy nałożyć na szczoteczkę specjalny detergent lub sodę i wyczyścić. Następnie usuwamy resztki za pomocą mokrej ściereczki.

Uszkodzona dysza gazu

 

Dysza gazowa znajduje się w środkowej części korpusu palnika. Stanowi ważny element kuchenki gazowej, gdyż odpowiada za dopływ gazu do palnika. Niestety może się zdarzyć, że ulegnie ona uszkodzeniu i wówczas jedynym wyjściem jest jej wymiana na nową. Dobrą wiadomością jednak jest to, że można to bez trudu zrobić w zaciszu domowym poprzez zdjęcie palników i wykręcenie starych dysz z misek. Następnie wystarczy wkręcić nowe dysze i wyregulować płomień.

Najczęstsze objawy uszkodzonej dyszy:
• słabnący płomień,
• zbyt mocny płomień,
• płomień niemożliwy do wyregulowania,
• palnik się nie odpala.

 

Mało gazu w butli

 

Większość kuchenek podłączana jest do wymiennych butli gazowych, które umieszczane są w zabudowie meblowej. Jeżeli w butli znajduje się zbyt mała ilość gazu, wówczas objawia się to przede wszystkim słabym płomieniem, przerywaniem dostawy gazu do palnika, a także wrażeniem zapchanej dyszy. Gdy podejrzewasz, że surowiec już się kończy, wówczas normalną siłę płomienia przywrócisz instalując nową butlę. Czynność ta nie powinna sprawić trudności, ale by zadbać o bezpieczeństwo należy ją wykonać starannie.

Zepsuty reduktor gazu

 

Niestety zdarzyć się może, że podczas eksploatacji kuchenki gazowej ulegnie zniszczeniu reduktor gazu, czyli jedna z jej najważniejszych części. Jeżeli podejrzewasz, że przyczyną nieodpowiedniej pracy kuchenki lub nieregularnego płomienia jest problem z reduktorem, należy go przede wszystkim dobrze oczyścić, by przekonać się czy jest zepsuty, czy jedynie zanieczyszczony. Warto spróbować przedmuchać powietrzem wszystkie dysze w kuchence i przeczyścić wąż (najlepiej sprężonym powietrzem), a także sam reduktor. Zalecana jest jak największa ostrożność przy tych pracach lub wezwanie fachowca.

 

Prawidłowy płomień w kuchence gazowej

 

To jak wygląda i „pracuje" płomień palnika w kuchence gazowej jest pierwszym symptomem wskazującym, czy całe urządzenie działa prawidłowo. Odpowiedni płomień umożliwia bezproblemowe gotowanie potraw i wskazuje, że użytkowanie kuchenki jest bezpieczne. Jeżeli jednak jest za mały i nie można go wyregulować, wówczas użytkowanie kuchenki może stać się niezbyt funkcjonalne. Na słaby płomień palnika wpływa zazwyczaj ograniczony dostęp gazu, a to oznacza, że palnik może być zanieczyszczony lub uszkodzone zostały dysze.

 

Regulacja płomienia w kuchence

 

Użytkownicy kuchenek gazowych powinni pamiętać o konieczności regulowania płomienia w kuchence. Dobrze wyregulowany palnik kuchenki gazowej ma niebiesko-zielony płomień z ostro zarysowanym stożkiem. Wewnątrz posiada on nieco fioletową obwódkę. Płomień powinien się rozpraszać wokół obwodu palnika, nie odrywać się od jego obrysu oraz nie pojawiać się w centralnej części palnika podczas szybkiego przekręcenia kurka lub przy jego gaszeniu. Optymalnie wyregulowany płomień pozwoli na ekonomiczne używanie gazu.
Regulację płomienia w kuchence należy wykonywać zgodnie z instrukcją producenta, gdyż poszczególne modele mogą się nieco różnić zaleceniami.

 

Więcej informacji o zmianach dysz w kuchence gazowej możecie znaleźć w naszym nowym artykule https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-czyscic-dysze-w-kuchence-gazowej-2735.html

Komentarze


5.00/5 2 2
5
Marta

Artykuł pomocny i śmiało można korzystać z rad w nim zawartych. U mnie sprawdziły się bardzo dobrze.


5
walery

Po kilku miesiącach użytkowania pojawił się w naszej kuchence słaby płomień. Znam się trochę na tym i przyczyną okazała się uszkodzona dysza gazu.

Zobacz również


Chłodziarka bez zamrażarki – gdzie się sprawdzi?


Lodówka bez zamrażalnika wbrew pozorom sprawdzi się nie tylko w dużej rodzinie...

Zlewozmywak narożny – czy to wygodne rozwiązanie?


Szczególnie kiedy dysponujemy niewielką albo też mało ustawną kuchnią musimy...

Zabawa w chowanego, czyli AGD do zabudowy


Jeszcze nie tak dawno sprzęt do zabudowy był trudno dostępny a kuchnia wyposażona w...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności