Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak czyścić dysze w kuchence gazowej?

Porady

Jak czyścić dysze w kuchence gazowej?

Ulubione0

Kuchenka gazowa jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia większości kuchni. Jest wybierana ze względu na zalety ergonomiczne, a także długą żywotność. Jednak tak, jak o każdy inny sprzęt AGD w kuchni, należy o nią regularnie dbać i poddawać czyszczeniu, by zapewnić jej jak najdłuższy okres eksploatacyjny. Wycieranie powierzchni kuchenki z plam po potrawach zdecydowanie nie wystarczy. Aby zapewnić najwyższą jakość użytkową tego urządzenia, musimy także poddawać czyszczeniu dysze w kuchence gazowej.

Słaby płomień w kuchence gazowej – dlaczego?

Kuchenka gazowa jest urządzeniem, o które należy starannie dbać podczas codziennego użytkowania. W miarę użytkowania tego sprzętu można z czasem zauważyć pogorszenie się stanu technicznego w zakresie wystąpienia słabszego płomienia. W takim przypadku pierwszym co należy zrobić jest przeprowadzenie dokładnego czyszczenia urządzenia, gdyż najprawdopodobniej resztki pożywienia dostały się w zakamarki i dysze kuchenki gazowej. Jeżeli problem zostanie zlekceważony, niestety szybko może się okazać że dysze całkowicie się zatkają.

Do najczęstszych przyczyn występowania słabszego płomienia w kuchence gazowej zaliczyć możemy:

  • zabrudzenie palnika w kuchence,
  • uszkodzenie dyszy gazu,
  • zanieczyszczenie dyszy,
  • zbyt mało gazu w butli.


Czyszczenie dysz w kuchence gazowej nie jest skomplikowane. Najpierw należy odłączyć kuchenkę od zasilania gazem i z prądu. Następnie zdejmujemy pokrywkę i koronę palnika. Wtedy widać będzie korpus i w jego środku dyszę. Czyszczenie dysz w kuchence gazowej polega na przetkaniu ich cienkim, miedzianym drucikiem.

Zabrudzenie palnika w kuchence

Zabrudzenie palnika w kuchence może powodować, że gaz nie będzie wypływać w odpowiedniej ilości, która zapewniałaby urządzeniu płynną i bezpieczną pracę. Zdarza się, że palnik jest zabrudzony, gdyż jakby nie było kuchenka jest sprzętem najbardziej narażonym na powstawanie zabrudzeń. Płynne potrawy z łatwością mogą osadzać się w szczelinach sprzętu i wpływać na jego funkcjonowanie. Zwlekanie z ich wyczyszczeniem może w konsekwencji trwale uszkodzić dysze. Rozwiązaniem jest dokładne oczyszczenie palnika, a przede wszystkim jego korony. Warto to robić codziennie po zakończeniu korzystania z kuchenki, gdy już palniki ostygną.

Jak wyczyścić palniki?

Po pierwsze należy zimny palnik zdjąć z korony kuchenki i zamoczyć w misce z roztworem ciepłej wody i płynu do naczyń. Płyn doskonale odtłuści i oczyści nakładki, po czy wystarczy je już tylko doszorować i osuszyć. Natomiast koronę palnika najlepiej jest czyścić drobną szczoteczką o twardych włosach. Wystarczy nałożyć na szczoteczkę specjalny detergent lub sodę i wyczyścić. Następnie usuwamy resztki za pomocą mokrej ściereczki.

Uszkodzona dysza gazu

Dysza gazowa znajduje się w środkowej części korpusu palnika. Stanowi ważny element kuchenki gazowej, gdyż odpowiada za dopływ gazu do palnika. Niestety może się zdarzyć, że ulegnie ona uszkodzeniu i wówczas jedynym wyjściem jest jej wymiana na nową. Dobrą wiadomością jednak jest to, że można to bez trudu zrobić w zaciszu domowym poprzez zdjęcie palników i wykręcenie starych dysz z misek. Następnie wystarczy wkręcić nowe dysze i wyregulować płomień.

Najczęstsze objawy uszkodzonej dyszy:
• słabnący płomień,
• zbyt mocny płomień,
• płomień niemożliwy do wyregulowania,
• palnik się nie odpala.

Mało gazu w butli

Większość kuchenek podłączana jest do wymiennych butli gazowych, które umieszczane są w zabudowie meblowej. Jeżeli w butli znajduje się zbyt mała ilość gazu, wówczas objawia się to przede wszystkim słabym płomieniem, przerywaniem dostawy gazu do palnika, a także wrażeniem zapchanej dyszy. Gdy podejrzewasz, że surowiec już się kończy, wówczas normalną siłę płomienia przywrócisz instalując nową butlę. Czynność ta nie powinna sprawić trudności, ale by zadbać o bezpieczeństwo należy ją wykonać starannie.

Zepsuty reduktor gazu

Niestety zdarzyć się może, że podczas eksploatacji kuchenki gazowej ulegnie zniszczeniu reduktor gazu, czyli jedna z jej najważniejszych części. Jeżeli podejrzewasz, że przyczyną nieodpowiedniej pracy kuchenki lub nieregularnego płomienia jest problem z reduktorem, należy go przede wszystkim dobrze oczyścić, by przekonać się czy jest zepsuty, czy jedynie zanieczyszczony. Warto spróbować przedmuchać powietrzem wszystkie dysze w kuchence i przeczyścić wąż (najlepiej sprężonym powietrzem), a także sam reduktor. Zalecana jest jak największa ostrożność przy tych pracach lub wezwanie fachowca.

Prawidłowy płomień w kuchence gazowej

To jak wygląda i „pracuje" płomień palnika w kuchence gazowej jest pierwszym symptomem wskazującym, czy całe urządzenie działa prawidłowo. Odpowiedni płomień umożliwia bezproblemowe gotowanie potraw i wskazuje, że użytkowanie kuchenki jest bezpieczne. Jeżeli jednak jest za mały i nie można go wyregulować, wówczas użytkowanie kuchenki może stać się niezbyt funkcjonalne. Na słaby płomień palnika wpływa zazwyczaj ograniczony dostęp gazu, a to oznacza, że palnik może być zanieczyszczony lub uszkodzone zostały dysze.

Regulacja płomienia w kuchence

Użytkownicy kuchenek gazowych powinni pamiętać o konieczności regulowania płomienia w kuchence. Dobrze wyregulowany palnik kuchenki gazowej ma niebiesko-zielony płomień z ostro zarysowanym stożkiem. Wewnątrz posiada on nieco fioletową obwódkę. Płomień powinien się rozpraszać wokół obwodu palnika, nie odrywać się od jego obrysu oraz nie pojawiać się w centralnej części palnika podczas szybkiego przekręcenia kurka lub przy jego gaszeniu. Optymalnie wyregulowany płomień pozwoli na ekonomiczne używanie gazu.
Regulację płomienia w kuchence należy wykonywać zgodnie z instrukcją producenta, gdyż poszczególne modele mogą się nieco różnić zaleceniami.

Zobacz również

Przepis na kuchnię w stylu retro

Przepis na kuchnię w stylu retro

Styl retro – czyli powrót do przeszłości Retro kuchnia jest połączeniem naturalnych tworzyw,...

Elektryczny czy gazowy? Który piekarnik jest lepszy?

Elektryczny czy gazowy? Który piekarnik jest...

Opinia ekspertów Wielu ekspertów twierdzi, że poszczególne piekarniki sprawdzą się lepiej w...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena