Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprawdzony sposób na utrzymanie płyty gazowej w...

Porady


Sprawdzony sposób na utrzymanie płyty gazowej w czystości

Kuchnia jest nie tylko sercem, ale również wizytówką naszego domu. W tym pomieszczeniu zawsze powinna panować perfekcyjna czystość. Chodzi już nie tylko o to, że pracujemy tutaj z żywnością, przygotowujemy posiłki i je spożywamy, ale również o dobrą prezentację. Wchodząc do mieszkania zawsze największą uwagę skupia się na kuchni, dlatego nie można dopuścić, by zagościł w niej bałagan czy przykry zapach – powinna zawsze lśnić! W kuchni znajduje się sporo urządzeń, które wymagają od nas systematycznej pielęgnacji. Przykładem takiego sprzętu, z którego korzysta się codziennie i jest w największym stopniu narażona na zabrudzenia jest płyta grzewcza. Jak dbać o płyty kuchenne aby były czyste i nienagannie się prezentowały?

Na zdjęciu: Studio Mebli King

Systematyka to najlepsze rozwiązanie
Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje płyt grzewczych, jednak bez względu na to, którą z nich posiadamy, najważniejsza jest ich codzienna pielęgnacja. Systematyczne dbanie o czystość tego urządzenia pomoże nam szybciej uporać się z zanieczyszczeniami. Jeśli już nam coś 'wykipi' to należy jak najszybciej to powycierać. Mogłoby się wydawać, że jest to bardzo wymagające i czasochłonne, jednak wystarczy odrobina chęci i konsekwencji, by na co dzień cieszyć się czystą płytą. Dziś pod lupę weźmiemy płytę gazową. Podpowiemy Wam jak o nią dbać i jak ją czyścić – tak, aby cały czas nienagannie się prezentowała.

 

Jak czyścić płytę gazową?
Bardzo często, płyta gazowa okazuje się najtrudniejsza do utrzymania w czystości. Wszystko za sprawą obecności licznych, małych zakamarków, które znajdują się w okolicy palników. Wszystko co nam wykipi z garnka spada na rozgrzaną powierzchnię płyty, co sprzyja powstawaniu dużych zabrudzeń oraz częstym przypaleniom. Podczas gdy cokolwiek nam wykipi, warto od razu zasypać to solą, która zapobiega przypaleniu. Po zakończeniu gotowania, kiedy płyta wystarczająco się ochłodzi, wszystkie resztki należy usunąć za pomocą szmatki, z dodatkiem detergentu lub specjalnego środka przeznaczonego do tego typu powierzchni. Po tym zabiegu warto przetrzeć kuchenkę gazową do sucha – aby nie pozostawić na powierzchni urządzenia wody, która tworzy nieestetyczne plamy, szczególnie na powierzchniach wykonanych ze stali. Co jakiś czas, warto zrobić 'przegląd' naszej kuchni. Najlepiej będzie, jeśli odetniemy dopływ gazu i delikatnie ściągniemy poszczególne elementy. Ruszty i palniki warto zanurzyć na kilka godzin w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia są trudne, to można dodać też octu. Jeżeli chodzi o te drobne otwory w palnikach, które są dość problematyczne, to można posłużyć się drucikiem bądź specjalną szczotką.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
pbrodowicz

Z płytą gazową są największe problemy. Zawsze jak się gotuję zostają jakieś ślady i później trzeba to czyścić. Jak zrobi się to od razu nie ma problemu, ale jak tylko chwilę poleży od razu są problemy. Jest to chyba udręka każdej Pani domu ;)

Zobacz również


Estetyczne i funkcjonalne uchwyty mebli kuchennych


Piękna i funkcjonalna kuchnia to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego...

Grzanie na zimno. Sekrety indukcji.


Szybko, sprawnie, energooszczędnie i bezpiecznie. Któż z nas nie chciałby w ten...

Deska desce nierówna


Wydawać by się mogło, że wybór i zakup tak niepozornej rzeczy jak kuchenna...