Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Wymiana płyty gazowej na płytę elektryczną –...

Porady

Wymiana płyty gazowej na płytę elektryczną – jak to zrobić?

Ulubione0

Dawniej w kuchni królowały kuchnie gazowe. Przez bardzo długi czas były one jedyną dostępną opcją na rynku, dlatego tak naprawdę nie było wyboru ani możliwości czegoś innego. Jakiś czas temu płyty gazowe zaczęły mieć konkurencje w postaci płyt elektrycznych. Coraz częściej właściciele kuchni gazowych wymieniają je na wersje elektroniczne, jednak ja kto zrobić? Płyta gazowa zasilana jest gazem z butli lub za pomocą specjalnych instalacji gazowych. Kuchnia gazowa w domu wiąże się z dużym ryzykiem – nieszczelna instalacja wiąże się z niebezpieczeństwem utlenianiem gazu. Właśnie z tego powodu, a także z dużej wygody coraz więcej osób wymienia kuchnię gazową na elektryczną.

Płyty indukcyjne producenta Kernau - Sprawdź

Kuchnia gazowa – dlaczego warto ją wymienić?

Kuchenka gazowa jeszcze do niedawna była jedynym dostępnym rozwiązaniem. Tego typu płyty grzewcze mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Głównym 'problemem' kuchenek gazowych jest konieczność posiadania odpowiedniej instalacji gazowej lub dodatkowe miejsce na butlę gazową, którą trzeba co jakiś czas wymieniać. Jeżeli w mieszkaniu jest już taka instalacja, to nie ma większego problemu, jednak gorzej jest, gdy całą instalację trzeba zrobić od początku. Wiąże się to nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale również z pracochłonnymi czynnościami. Alternatywą jest butla gazowa, jednak po zużyciu gazu butlę trzeba wymienić. Wiąże się to z koniecznością załadowania butli do samochodu i kupienia nowej.

Czy posiadanie kuchenki gazowej jest nadal opłacalne? - Przeczytaj

Montaż płyty elektrycznej – jak to zrobić?
Przed instalacją płyty elektrycznej należy odpowiednio przygotować blat na którym ma znajdować się płyta indukcyjna. Do zakupionej płyty dołączony jest szablon, który ułatwi nam wycięcie otworów w blacie. Jeżeli posiadamy już płytę grzewczą i chcemy wymienić ją na nowszy model musimy pamiętać aby sprawdzić jej wymiary. Jeżeli chodzi o umiejscowienie płyty elektrycznej to nie zaleca się umieszczać jej zbyt blisko zlewu, w pobliżu okna lub chłodziarki.

Dokładne porównanie kuchenki gazowej z elektryczną - Artykuł

Wymiana płyty, na co warto zwrócić uwagę?
Zazwyczaj, płyty elektryczne mają kształt zbliżony do kwadratu, a ich rozmiary wynoszą 60x60 cm. Nie jest powiedziane, że płyta grzewcza musi znajdować się nad piekarnikiem – oba urządzenia mogą być umieszczone tak, aby było nam wygodnie. Miejsce pod płytą grzewczą możemy wykorzystać na funkcjonalną szafkę kuchenną. Jeżeli wybierzemy samą płytę indukcyjną to należy stosować się do wymagań związanych z jej montażem opisanych przez producenta – chodzi tutaj głównie o odpowiednie warunki wentylacji pod płytą. Najlepiej jednak, jeżeli montażem płyty elektrycznej zajmie się osoba, która posiada do tego uprawnienia. Samodzielne szperanie w tego typu urządzeniach bardzo często wiąże się ze stratą gwarancji.

Zobacz również

Czy zmywarka się opłaca?

Czy zmywarka się opłaca?

Do wyboru do... Do wyboru mamy zmywarki wolnostojące i pod zabudowę. W zależności od naszych...

Lodówka side by side - wady i zalety

Lodówka side by side - wady i zalety

Czym są lodówki side by side? Lodówki side by side są to dwudrzwiowe lodówki, gdzie po...
Komentarze (1)
1
Gość
Natalia
2017-07-05 10:46:33

Niedawno przestawiłam się z kuchenki gazowej na płytę elektryczną i jestem bardzo zadowolona. Jest przede wszystkim bezpieczniej dla dzieci, bo taką płytę mogę zablokować. Samo gotowanie jest dużo szybsze, ale jednak zajęło mi chwilę czasu zanim nauczyłam się odpowiednio regulować taką kuchenkę ;)

Twój komentarz
Ocena