Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Wymiana płyty gazowej na płytę elektryczną –...

Porady


Wymiana płyty gazowej na płytę elektryczną – jak to zrobić?

Dawniej w kuchni królowały kuchnie gazowe. Przez bardzo długi czas były one jedyną dostępną opcją na rynku, dlatego tak naprawdę nie było wyboru ani możliwości czegoś innego. Jakiś czas temu płyty gazowe zaczęły mieć konkurencje w postaci płyt elektrycznych. Coraz częściej właściciele kuchni gazowych wymieniają je na wersje elektroniczne, jednak ja kto zrobić? Płyta gazowa zasilana jest gazem z butli lub za pomocą specjalnych instalacji gazowych. Kuchnia gazowa w domu wiąże się z dużym ryzykiem – nieszczelna instalacja wiąże się z niebezpieczeństwem utlenianiem gazu. Właśnie z tego powodu, a także z dużej wygody coraz więcej osób wymienia kuchnię gazową na elektryczną.

Na zdjęciu: Studio Mebli Prestige

Płyty indukcyjne producenta Kernau - Sprawdź

Kuchnia gazowa – dlaczego warto ją wymienić?

Kuchenka gazowa jeszcze do niedawna była jedynym dostępnym rozwiązaniem. Tego typu płyty grzewcze mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Głównym 'problemem' kuchenek gazowych jest konieczność posiadania odpowiedniej instalacji gazowej lub dodatkowe miejsce na butlę gazową, którą trzeba co jakiś czas wymieniać. Jeżeli w mieszkaniu jest już taka instalacja, to nie ma większego problemu, jednak gorzej jest, gdy całą instalację trzeba zrobić od początku. Wiąże się to nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale również z pracochłonnymi czynnościami. Alternatywą jest butla gazowa, jednak po zużyciu gazu butlę trzeba wymienić. Wiąże się to z koniecznością załadowania butli do samochodu i kupienia nowej.

Czy posiadanie kuchenki gazowej jest nadal opłacalne? - Przeczytaj

Montaż płyty elektrycznej – jak to zrobić?
Przed instalacją płyty elektrycznej należy odpowiednio przygotować blat na którym ma znajdować się płyta indukcyjna. Do zakupionej płyty dołączony jest szablon, który ułatwi nam wycięcie otworów w blacie. Jeżeli posiadamy już płytę grzewczą i chcemy wymienić ją na nowszy model musimy pamiętać aby sprawdzić jej wymiary. Jeżeli chodzi o umiejscowienie płyty elektrycznej to nie zaleca się umieszczać jej zbyt blisko zlewu, w pobliżu okna lub chłodziarki.

Dokładne porównanie kuchenki gazowej z elektryczną - Artykuł

Wymiana płyty, na co warto zwrócić uwagę?
Zazwyczaj, płyty elektryczne mają kształt zbliżony do kwadratu, a ich rozmiary wynoszą 60x60 cm. Nie jest powiedziane, że płyta grzewcza musi znajdować się nad piekarnikiem – oba urządzenia mogą być umieszczone tak, aby było nam wygodnie. Miejsce pod płytą grzewczą możemy wykorzystać na funkcjonalną szafkę kuchenną. Jeżeli wybierzemy samą płytę indukcyjną to należy stosować się do wymagań związanych z jej montażem opisanych przez producenta – chodzi tutaj głównie o odpowiednie warunki wentylacji pod płytą. Najlepiej jednak, jeżeli montażem płyty elektrycznej zajmie się osoba, która posiada do tego uprawnienia. Samodzielne szperanie w tego typu urządzeniach bardzo często wiąże się ze stratą gwarancji.

Komentarze


5.00/5 4 4
5
Natalia

Niedawno przestawiłam się z kuchenki gazowej na płytę elektryczną i jestem bardzo zadowolona. Jest przede wszystkim bezpieczniej dla dzieci, bo taką płytę mogę zablokować. Samo gotowanie jest dużo szybsze, ale jednak zajęło mi chwilę czasu zanim nauczyłam się odpowiednio regulować taką kuchenkę ;)


5
Sara01

Rodzice robili u siebie w domu taką wymianę. Uważam, że to była dobra decyzja. Używanie płyty elektrycznej jest znacznie wygodniejsze.


5
Martyna00

Mąż sam próbował wymienić kuchenkę gazową na elektryczną, ale nie udało mu się. Na szczęście kolega jest dobrym fachowcem i udało się. Cieszę się z tej wymiany.


5
Edward

Pomimo super, szczegółowych wskazówek zawartych w poradach, sam nie czuje się na siłach w takich rzeczach.

Zobacz również


Jak wybrać zlew kuchenny?


Trudno sobie wyobrazić funkcjonalną kuchnię bez zlewozmywaka, nawet jeżeli już...

Jak nie teflon to…? O wyborze patelni


Przez lata za najbardziej popularny rodzaj patelni uznawano modele teflonowe. Ostatnimi...

Nowy Magazyn Max Kuchnie już w sprzedaży!


Skoro czytacie ten list, to pewnie tak jak my macie ciągłą potrzebę piękna. Otaczanie...