Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia gazowa – problem czy wygoda?

Porady


Kuchnia gazowa – problem czy wygoda?

W każdej kuchni nie może zabraknąć płyty grzewczej. Z roku na rok opcji i możliwości przybywa, dlatego jej wybór nie jest już taki oczywisty jak dawniej. Producenci oferują nam różne produkty, różne funkcje. Dziś przyjrzymy się bliżej płytom gazowym. Jak wybrać płytę gazową? Na co zwrócić uwagę przy jej kupnie?

Na zdjęciu: Studio Meble Vente

Małe zamieszanie

Po pierwsze, aby móc korzystać z płyty gazowej konieczne jest posiadanie odpowiedniej instalacji gazowej. Jeżeli nasz dom lub mieszkanie nie posiada takiej instalacji możemy zastąpić ją butlą gazową. Takie rozwiązanie wiąże się również z pewnymi zabiegami. W zakupionej butli musimy wymienić dysze abyśmy mogli bezpiecznie korzystać z naszej nowej kuchenki. Często takie dysze dodawane są do kuchenki, zdarza się jednak, że trzeba je samemu dokupić. Oczywiście wymiana wymaga specjalisty – sami sobie z tym nie poradzimy. Dodatkowo, sama płyta lub kuchenka gazowa musi być zamontowana w blat i podłączona do gazy przez wykwalifikowaną do tego osobę. Tutaj chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, dlatego warto do całej sprawy podejść poważnie i z rozsądkiem. Warto wspomnieć, że podczas samodzielnej próby montażu kuchenki możemy stracić gwarancję na ten produkt, dlatego zanim zabierzesz się do pracy to przeanalizuj wszystkie za i przeciw.


Nie tylko gaz

Oprócz stałego dostępu do gazu, płyta gazowa potrzebuje również energii elektrycznej. Wszystko zależy od modelu płyty, którą wybierzesz. Obecnie, na rynku znajdują się płyty gazowe, które potrzebują różnego napięcia – sprawdź wszystko dokładnie przed zakupem. Szkoda kupić coś, co może okazać się bezużyteczne.


Wentylacja

Decydując się na kuchenkę lub płytę gazową musisz również zadbać o odpowiednią wentylację kuchni. Spalany podczas gotowania gaz wymaga wietrzenia pomieszczenia, dlatego konieczne jest posiadanie odpowiedniego pochłaniacza lub okapu.


Gdzie ją położyć?

Umiejscowienie kuchenki lub płyty gazowej również nie jest zbyt łatwą sprawą. Kuchenka gazowa musi mieć dużo wolnej przestrzeni, dlatego lepiej nie wieszać szafek tuż nad płytą. To miejsce lepiej przeznaczyć na okap lub pochłaniacz. Kuchenka gazowa umieszczona zbyt blisko lodówki może niekorzystnie wpłynąć na jej pracę, dlatego starajmy się unikać takiego rozwiązania.


Rozmiar

Przed zakupem warto zastanowić się jaki rozmiar płyty gazowej spełni nasze oczekiwania. Jeżeli ma ona służyć tylko jednej osobie i ma być używana sporadycznie to nie ma sensu inwestować w płytę dużych rozmiarów. Warto rozmiar płyty dopasować do siebie, swojej rodziny i częstotliwości gotowania. Później zwróćmy uwagę na ilość i rozkład palników. Zazwyczaj producenci oferują nam modele z czterema palnikami – każdy o innej mocy.


Bądź świadomy

Decydując się na zakup płyty musimy być świadomi tego, na co się 'piszemy'. Oprócz inwestycji w płytę musimy zainwestować również w odpowiednią instalację gazową. Jeżeli takowej nie posiadamy, to jej założenie związane jest z dodatkowymi kosztami.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Wybieramy mikrofalówkę – pod zabudowę czy...


Kuchenka mikrofalowa z pewnością należy do najczęściej używanych sprzętów...

Kuchnia w stylu góralskim


Kuchnia w stylu góralskim zaliczana jest do wnętrz urządzonych w stylu regionalnym,...

Mechanizm podblatowy w małej kuchni


Nie mieścisz się ze sprzętami kuchennymi? Brak Ci wystarczająco dużo wolnej...