Czystość w Kuchni - Zmywarki, Baterie, Zlewy | Porady Max Kuchnie
Czystość w Kuchni - Zmywarki, Baterie, Zlewy | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnie Zmywanie Jak wyczyścić przypalone naczynia?

Zmywanie


Jak wyczyścić przypalone naczynia?

Na spaleniznę są skuteczne i sprawdzone sposoby. Garnki nie wymagają przesadnego tarcia, które może zarysować ich delikatną, elegancką powierzchnię. Brud w postaci resztek jedzenia da się łatwo zlikwidować, ufając kilku prostym trikom.

Posól

 

Świetnym oraz już dawno „opatentowanym" sposobem czyszczenia spalenizny jest korzystanie w tym celu z soli. Do przypalonego garnka sypiemy kilka łyżeczek soli, w zależności od naczynia – aby przykryć całą plamę powstałą na skutek smażenia czy pieczenia. Pod grubą warstwą soli garnek powinien stać przez parę kolejnych godzin. Następnie przetrzyjmy go szmatką. Zanim ściereczkę wprowadzimy w ruch, musimy ją wypłukać w wodzie, aby była lekko zwilżona. Tym samym usuniemy nadmiar soli.

 

Posyp

 

Garnki pokryte spalenizną rewelacyjnie czyści się z zastosowaniem proszków do prania bądź mleczek do czyszczenia. Oczywiście w tym przypadku szorowanie wymaga nałożenia rękawiczek ochronnych na dłonie oraz rozwagi i precyzji. Po przeczyszczeniu naczynia, konieczne jest jego dokładne wymycie pod gorącym strumieniem wody, dbając o to, aby na dnie czy bokach pielęgnowanego garnka nie pozostały żadne pozostałości po detergencie, które mogłyby nam zaszkodzić. Co do proporcji wspomnianego powyżej proszku, wystarczy z reguły użycie wyłącznie dwóch łyżeczek proszku do prania bądź kilku kropel wysokiej jakości mleczka. Następnie naczynie zalewamy wodą, którą później musimy zagotować. Na koniec myjemy garnek tak jak zwykle.

 

Potraktuj octem

 

Idealnym środkiem gwarantującym pozbycie się spalenizny jest ocet. Mamy go pod ręką zawsze, nieważne, jakiej firmy oraz jakiego rodzaju. Pożądane efekty przyniesie już parę kropel tego produktu spożywczego wylanych na brudne naczynie. Pamiętajmy, aby obowiązkowo ocet zagotować. Wystarczy kilka minut bulgotania, aby przypalone resztki zaczęły się odlepiać. Uwaga! Tej metody nie zaleca się stosować przy czyszczeniu naczyń emaliowanych.

 

Wrzuć ryż

 

Jeszcze innym trikiem okazuje się wykorzystanie ryżu. Pokryty spalenizną garnek osypujemy jego ziarenkami. Zawartość naczynia gotujemy. Ile, to zależy od tego jak przebiega proces czyszczenia. Na pewno gotowany ryż nie zaszkodzi i nie doprowadzi do uszkodzenia jakości naczynia. Czasami likwidowanie spalenizny może zająć nawet parę godzin. Jest to skuteczna alternatywa wobec czyszczenia z zastosowaniem specyficznego zapachem octu czy chemicznych detergentów typu tabletki do zmywarki bądź proszek.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
adrian

Szukałem sposobu na wyczyszczenie garnka ze spalenizny, bo załatwiłem ulubiony garnek swojej żony : / Z racji tego, że nie wiem za bardzo gdzie znajduje się ocet lub odpowiednie detergenty do wyczyszczenia czegoś takiego, spróbowałem metody z ryżem. Szczerze mówiąc nie podejrzewałem, że zadziała - świetna sprawa - polecam każdemu zdesperowanemu mężowi ; P

Zobacz również


Filtr w kuchni – zalety


Nie smakuje Ci woda z kranu, mimo zapewnień, że jest zdatna do picia? Coraz częściej...

Łyżka i widelec do raportu!


Idealnie czyste, lśniące. Co jak co, ale wśród kuchennego wyposażenia, to...

Płyn na miarę oczekiwań


Ma przede wszystkim dobrze zmywać, usuwać wszelkie zabrudzenia, drobnoustroje i...