Naczynia Kuchenne - Uniwersalne i Praktyczne | Porady Max Kuchnie
Naczynia Kuchenne - Uniwersalne i Praktyczne | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE

Naczynia kuchenne


Stop przypaleniźnie!

Garnki i patelnie najnowszej generacji, ze specjalnymi nieprzywierającymi powłokami królują we współczesnych kuchniach, do maksimum ułatwiając i usprawniając codzienne prace. Co jednak zrobić kiedy mimo wszelkich starań zdarzy nam się coś przypalić? Jak sprawić, by naczynia do gotowania znów zalśniły swym pierwotnym blaskiem?

Na początek: gąbka

Jeśli przypalenizna na dnie garnka nie jest zbyt rozległa spróbujmy usunąć ją za pomocą zwykłej myjki. Możemy dodać kilka kropel kuchennego detergentu. Sprawdzonym sposobem jest też zagotowanie w zabrudzonym garnku wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń i odczekanie, aż przypalenizna się odmoczy. Jeśli zabrudzenie jest ciężko zlikwidować, możemy spróbować wyszorować garnek z pomocą nieco silniejszego w działaniu proszku czyszczącego, który dodatkowo ma delikatne właściwości ścierne. Niekiedy dobre efekty daje mechaniczne usuwanie przypalenizny drewnianą, kuchenną łyżką, która nie zarysuje delikatnej powierzchni garnka.
 

Na trudniejsze zabrudzenia

W przypadku, kiedy powyższa, mniej inwazyjna metoda nie skutkuje, będziemy zmuszeni uciec się do bardziej radykalnych rozwiązań, które z powodzeniem wykorzystywały nasze mamy i babcie:

 • Przypalony garnek trzeba napełnić wodą do wysokości przypalenizny, dodać 3-4 łyżeczki sody oczyszczonej i zagotować. Dzięki temu przypalony brud powinien dać się łatwo usunąć. Jeśli nie mamy akurat w domu sody, z powodzeniem możemy ją zastąpić proszkiem do pieczenia.
 • Sodę można też wykorzystać do zrobienia pasty czyszczącej (mieszamy z wodą taką ilość sody, by uzyskać konsystencję pasty), którą należy nałożyć na przypalone miejsce i zostawić na kilka godzin, po czym usunąć wraz z zabrudzeniem. Nie jest to jednak sposób polecany do czyszczenia garnków aluminiowych, może powodować powstanie nieestetycznych, trwałych plam na ich powierzchni.
 • Dobre efekty może też dać posypanie przypalonego miejsca grubą warstwą soli kuchennej i pozostawienie na noc. Po kilkunastu godzinach garnek trzeba wypłukać wodą i w razie potrzeby wyszorować.
 • Godnym polecenia jest też gotowanie w przypalonym garnku roztworu soli. Im większa przypalenizna, tym roztwór powinien mieć większe stężenie. Po kilkunastu minutach gotowania wystarczy garnek przetrzeć myjką i wypłukać.
 • Bardziej odważni mogą zaryzykować mieszankę wody i mleczka do czyszczenia lub... proszku do prania. Tak napełniony garnek należy postawić na płycie grzewczej i całość zagotować. Po tej terapii trzeba go dokładnie wymyć, by nie zostały w nim resztki detergentów.
 • Niektórzy polecają też gotowanie w przypalonym garnku mieszanki wody i octu lub coca-coli. Nie zaleca się jednak tej metody do czyszczenia garnków emaliowanych.
 • Dla wyjątkowo cierpliwych osób, godny polecenia jest sposób z wykorzystaniem ryżu. Należy go gotować w zabrudzonym garnku tak długo (nawet kilka godzin), dopóki przypalenizna nie oderwie się od dna naczynia.
 • Do czyszczenia przypalenizny można też wykorzystać oliwę z oliwek, którą należy wlać do garnka, podgrzać i odstawić na 2-3 godziny. Po tym czasie należy ją wylać a zabrudzenie usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki posypanej solą kuchenną.
 • Posiadacze zmywarek mogą wykorzystać to urządzenie do oczyszczenia garnka z przypalenizny, jednak nie zawsze sprzęt poradzi sobie ze, szczególnie dużym i uporczywym, zabrudzeniem. W takim wypadku można spróbować wykorzystać tabletkę lub proszek do zmywarek. Tabletkę należy umieścić w garnku, zalać niewielką ilość wrzącej wody (do wysokości przypalenizny) i odstawić na kilkanaście godzin. Dobre efekty daje też gotowanie wody z dodatkiem proszku do zmywarek.


Czego lepiej nie robić?

 • Nigdy nie próbuj mechanicznie usuwać spalenizny metalowymi sztućcami czy narzędziami. Możesz w ten sposób jedynie uszkodzić powierzchnię garnka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku powłok ceramicznych (w uszkodzonych miejscach już zawsze potrawy będą przywierać) i teflonowych (ich uszkodzenie może powodować wydzielanie substancji rakotwórczych).
 • Nie stosuj silnie rysujących środków czyszczących lub preparatów żrących.
 • Do czyszczenia garnków aluminiowych nie stosuj sody oczyszczonej, gdyż może spowodować powstanie plam.
 • Garnków emaliowanych nie czyść mieszankami octu lub soku z cytryny.
 • Garnków żeliwnych nie próbuj w ogóle czyścić czy szorować. Zasyp je tylko solą i posmaruj olejem, po czym całość umyj wodą i mydłem.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Piekarniki


Aromatyczne mięsa, wspaniałe zapiekanki, smakowite dania, cudowne ciasta. Któż...

By kuchnia lśniła czystością


Stylowe, nowoczesne projekty obiektów mieszkalnych – nieważne czy lokali...

Z czystością mu do twarzy, czyli jak czyścić okap


Okap to urządzenie, które powinno się znaleźć w każdej kuchni. Sprawdza się...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności