Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Zadbaj o kuchenkę. Kilka wskazówek, jak...

Porady

Zadbaj o kuchenkę. Kilka wskazówek, jak pielęgnować sprzęt

Ulubione0

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kuchenki posiadasz w swym mieszkaniu, warto dbać o urządzenie, aby służyło nam należycie jak najdłużej. W tym celu niezbędne okazuje się przestrzeganie kilku prostych zasad, o których nieco więcej we fragmentach poniżej.

Pamiętaj, że...


Sprzęt AGD taki jak kuchenka jest asortymentem kuchennym, który stosowany jest non stop. Co dzień coś pichcimy, gotujemy wodę, podgrzewamy obiad itd. Nie da się funkcjonować bez korzystania z takowego wyposażenia. Niemniej jednak wielu konsumentów, nabywając nawet wysokiej klasy, nowoczesne i pełne przeróżnych bajerów urządzenia nie ma zielonego pojęcia, jak właściwie je eksploatować, aby przetrwały w naszym kuchennym zaciszu tak długo jak gwarantuje to w opisie technicznym producent. Wśród złotych zasad, jakich musi przestrzegać użytkownik każdego modelu kuchenki jest używanie sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem. Nawet pojedyncze przypadki odejścia od tej reguły mogą przyprawić nas o kosztowny wydatek w postaci konieczności zakupu nowego urządzenia. Po drugie, gdy okaże się, że coś w naszej kuchence szwankuje, nie podejmujmy się prób samodzielnego naprawiania. W końcu nie mamy na ten temat żadnej wiedzy. Rezultatem takich przeróbek jest nierzadko więcej szkód aniżeli pożytku. Wszelkie reperacje tak zaawansowanych technologicznie urządzeń, jakimi są kuchenki pozostawmy uprawnionemu do tego serwisantowi. Po trzecie, systematycznie czyśćmy sprzęt. Korzystajmy do tego wyłącznie ze stosownych, ściśle określonych środków pielęgnacyjnych.

 

Tego nie rób

 

Kuchenki muszą być doprowadzane do porządku regularnie, najlepiej zawsze, gdy coś wylejemy na płytę, jakiś produkt na nią spadnie czy wykipi podczas gotowania. Nie gromadźmy zaschniętych warstw, ale od razu gdy płyta kuchenna ostygnie zabierzmy się za jej czyszczenie. Dzięki temu nie będzie kłopotu z ciężką do usunięcia skorupą, która będzie wymagała długotrwałego szorowania. Warto wiedzieć, że sprzęt często niszczeje, bowiem to użytkownicy narażają urządzenie na wielorakie uszkodzenia. Tak jest chociażby wtedy, kiedy staramy się zaoszczędzić na profesjonalnych preparatach przeznaczonych do konkretnych powierzchni kuchenek i do pielęgnacji wykorzystujemy ostre narzędzia czy przypadkowe detergenty chemiczne. Nawet szorstkie szczotki mogą spowodować zarysowania, jakich nie da się ukryć. Zbyt silne środki czyszczące doprowadzają natomiast często do „wyżarcia" płyty emaliowej czy uszkodzenia ceramiki. Ponadto pamiętajmy, aby bezpiecznie używać kuchenek. Nie jest dopuszczalne uderzanie w palniki czy kurki. Nie możemy również próbować zdmuchnąć płomienia ognia. Musimy wyłączyć palnik tylko poprzez przekręcenie kurka. Nie wolno też pozostawiać palnika bez kontroli. Nigdy nie opuszczaj mieszkania podczas gotowania! Ważne, aby palniki kuchenki nie były zbytnio obciążane. Warto wiedzieć, iż pojedynczy palnik jest przystosowany do „udźwignięcia" maksymalnie jakichś 20 kilogramów, na pewno nie więcej. Nie jest też dopuszczalne stawianie na kuchenkach sporo ważących naczyń czy urządzeń małego AGD.

Zobacz również

Grzejnik czy podłogówka? Co lepiej sprawdzi się w kuchni?

Grzejnik czy podłogówka? Co lepiej sprawdzi się...

Ciepło od stóp Każdy, kto choć raz miał okazję stąpać po cieplutkiej podłodze, pod...

Kuchnia z salonem – hit czy kit?

Kuchnia z salonem – hit czy kit?

Nie ma 'złotego środka', który pozwoli ci stworzyć unikalną, dobrze prezentującą...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena