Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Symbole na piekarniku, co one oznaczają?

Porady


Symbole na piekarniku, co one oznaczają?

Producenci piekarników wyposażają swoje urządzenia w coraz to nowe funkcje, dzięki którym zyskujemy nowe możliwości podczas przyrządzania posiłków i jesteśmy w stanie jeszcze lepiej dobierać parametry pieczenia do specyfiki poszczególnych potraw. Ponieważ jednak piekarniki posiadają coraz więcej funkcji, na ich panelach sterowania cały czas pojawiają się nowe symbole. Jak poprawnie je zidentyfikować, by zawsze wybrać właściwą opcję, która zagwarantuje nam najlepsze możliwe efekty pieczenia? Poznaj najważniejsze oznaczenia, jakie wykorzystują producenci sprzętów AGD, by w pełni korzystać z możliwości swojego piekarnika.

Na zdjęciu: Studio Mebli Sułowicz

Podstawowe symbole na piekarniku

 

Najbardziej podstawowe z symboli, jakie znajdziesz na nowoczesnych piekarnikach to te, które wskazują Ci sposób ogrzewania potraw, określając źródło grzania, które wykorzystywane będzie do podgrzewania jedzenia. Takie ikonki pozwolą Ci wybrać funkcję pieczenia od dołu, z góry bądź też jednoczesnego opiekania potrawy od góry i od dołu. Innymi symbolami, jakie najczęściej spotkasz w dostępnych na rynku AGD piekarnikach, są:

 

1. Symbol grzałki grillowej

 

Funkcjonalny piekarnik pozwala nam nie tylko piec w wybranej temperaturze, ale posiada też dodatkowe funkcje grzania, które umożliwiają nam wykorzystanie kuchennego sprzętu na wiele różnych sposobów. Wielozadaniowe piekarniki, poza tradycyjną funkcją grzania góra-dół, oferują nam także dodatkowe opcje, takie jak na przykład grill. Umieszczona na górze komory pieczenia grzałka grilla pozwala nam opiekać przeróżne produkty i uzyskiwać równie smaczne efekty, jak na grillu ogrodowym. Jeżeli chcemy skorzystać z dostępnej w naszym piekarniku funkcji grilla, na jego wyświetlaczu lub panelu sterowania powinniśmy odszukać ikonę grzałki.

 

Jakie możliwości daje nam grill w piekarniku? Praktycznie nieograniczone i właśnie dlatego opcja ta w nowoczesnych piekarnikach występuje tak często. Funkcja grilla jest niezastąpiona, kiedy mamy ochotę na pieczonego kurczaka o złocistej skórce, kiełbaski z rusztu czy zapiekankę z serem. Jedzenie zawsze jest chrupiące, a pomysł na obiad przestaje być problemem. Jak oznaczony jest grill w piekarniku? Ikonki będą różnić się w zależności od opcji piekarnika, z reguły bowiem możemy korzystać z małej i dużej grzałki grilla.

 

2. Symbol termooobiegu

Jakich jeszcze symboli powinniśmy szukać w naszych piekarnikach? Niezwykle praktyczną funkcją, jaka do zaoferowania mają nowoczesne piekarniki, jest termooobieg. Piekarniki z termooobiegiem dają nam możliwość przyspieszenia procesu pieczenia, ale również pozwalają na jednoczesne pieczenie na kilku poziomach, przy zachowaniu równomiernych efektów. Na czym polega funkcja termoobiegu w piekarniku? W uproszczeniu opiera się ona na działaniu wentylatora, który odpowiedzialny jest za rozprowadzanie nagrzanego powietrza po całej komorze pieczenia, tak by w każdym miejscu panowała wybrana przez nas temperatura.

 

Termoobieg to funkcja, dzięki której możemy skutecznie oszczędzać czas. Pieczenie zachodzi szybciej i może odbywać się na kilku blachach równocześnie. Od samej góry komory pieczenia, aż po jej dół uzyskasz dokładnie takie same rezultaty, niezależnie od tego, czy w komorze pieczenia umieścisz jedną czy trzy porcje ulubionych ciasteczek.

Wentylator daje nam także możliwość suszenia oraz rozmrażania produktów. Symbol suszenia w piekarniku będzie dokładnie taki sam jak symbol rozmrażania i będzie to znaczek wiatraka.

 

3. Pozostałe oznaczenia

 

Inne symbole, które możemy znaleźć na piekarniku, mogą odwoływać się do ich zaawansowanych funkcji dodatkowych, takich jak rozmrażanie czy opiekanie na rożnie. Niektóre modele piekarników wyposażane są bowiem w obrotowy rożen. Wystarczy umieścić na nim na przykład kawałek mięsa czy nawet całego kurczaka, by zyskać pewność, że będzie on idealnie wypieczony ze wszystkich stron. To świetne rozwiązanie, które pozwala nam grillować duże porcje jedzenia. Niemniej jednak symbole, które pojawiają się na piekarnikach, nie odnoszą się wyłącznie do funkcji pieczenia. Możesz znaleźć na nich również ikonki, które informują Cię przykładowo o dostępnych w piekarniku funkcjach jego automatycznego czyszczenia. Oczywiście wszystko zależy od modelu piekarnika, ale coraz częściej spotykaną w piekarnikach elektrycznych opcją jest funkcja szybkiego nagrzewu. W tym wypadku piekarnik wykorzystuje wszystkie dostępne źródła ciepła, by w maksymalnie krótkim czasie rozgrzać komorę pieczenia i skutecznie oszczędzać Twój czas. Jak wygląda symbol szybkiego nagrzewania? W zależności od producenta, funkcja ta może być oznaczana przy pomocy różnych symboli. Aby poznać oznaczenia piekarnika stosowane przez poszczególnych producentów, sprawdź poniższe zestawienie.

 

Oznaczenia na piekarniku – symbole u popularnych producentów

Niektóre znaki w piekarniku będą niemal identyczne dla wszystkich producentów (np. funkcja podgrzewania od dołu, od dołu czy grzanie góra-dół), jednak znajdziemy i symbole, które będą charakterystyczne dla marki naszego sprzętu, a nawet i dla konkretnego modelu. Jeżeli nie jesteś w stanie rozszyfrować któregokolwiek oznaczenia na pokrętle albo nie zastanawiasz się jak wygląda oznaczenie funkcji rekomendowanej w przepisie, przejrzyj przygotowane przez nas tabele – to prawdziwa kopalnia wiedzy.

Dodatkowo na przykładzie marki Kernau przygotowaliśmy dla Ciebie garść praktycznych porad odnośnie do stosowania poszczególnych funkcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Studio AEG
Studio AEG
Studio Kamela
Studio Kamela
Studio Pinio
Studio Pinio
Studio Spaks
Studio Spaks
Studio Szewczyk
Studio Szewczyk
Studio Zoya
Studio Zoya

Komentarze


5.00/5 5 5
5
Antek

Przydatne informacje! Polecam


5
KaSkA

Nie znam połowy tych symboli. Dobrze, że można skorzystać z takich artykułów.


5
Jaga

Po zapoznaniu się z artykułem nauczyłam się symboli :)


5
Zaneta

Znajomość symboli przydaje się w życiu. Mąż wyjechał kiedyś w delegację. Dzieci chciały na kolację pieczony ryż. Piekarnik był świeżo po zakupie. Mąż częściej z niego korzystał, ja natomiast z braku czasu nie. I miałam kłopot z odczytaniem znaczków.


5
Daria

Cieszę się, że trafiłam na ten artykuł. Dzięki niemu już wiem co oznaczają te symbole i wiem jak ich używać.

Zobacz również


Wyjątkowa promocja od Samsung


Już nie musisz wybierać, na co masz ochotę. Dzięki wyjątkowemu separatorowi Dual Cook...

Funkcjonalności piekarników do zabudowy – wybierz to co...


Urządzając kuchnię musimy wybrać kilka niezbędnych sprzętów gospodarstwa...

Piekarnik zwykły czy piekarnik parowy?


Mało kto, nie ma w domu piekarnika. Jest to urządzenie, które należy do...