Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia z wyspą otwarta na salon – inspiracje i...

Porady


Kuchnia z wyspą otwarta na salon – inspiracje i wskazówki

Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej z nas. Jest wygodne, ale też pozwala uzyskać efekt przestronności. Jednym z jego elementów może być wyspa, która oddziela strefę kuchenną od jadalni lub salonu. Zobacz wyjątkowe projekty kuchni z wyspą, poznaj sposoby na wydzielenie poszczególnych stref w otwartej przestrzeni, sprawdź, jak harmonijnie połączyć salon z kuchnią i dowiedz się, jak urządzić kuchnię, w której codzienność toczy się wokół wyspy.

Na zdjęciu: Studio Meble Wach

 

Kuchnia z wyspą otwarta na salon – dlaczego warto?

 

Otwarta kuchnia z wyspą ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim wyspa porządkuje przestrzeń, ale też ułatwia zachowanie zasad ergonomii. Wnętrze pozbawione ostrych podziałów wydaje się być większe i bez wątpienia dociera do niego więcej światła słonecznego. Nie da się ukryć, że wyspa w kuchni może pełnić różnorakie funkcje. Jednak niezależnie od tego, jak ją zaaranżujemy, z całą pewnością stanie się miejscem codziennych spotkań domowników, ale i spotkań towarzyskich. Otwarta kuchnia pozwala nam na swobodne prowadzenie rozmów z zaproszonymi gośćmi również wtedy, gdy przygotowujemy dla nich posiłek.

 

 

Funkcjonalna kuchnia, czyli trójkąt roboczy w kuchni z wyspą

 

Podstawową zasadą, od której zaczyna się projektowanie ergonomicznej kuchni, jest zasada trójkąta roboczego. Określa ona rozmieszczenie najważniejszych sprzętów AGD oraz wskazuje zalecane odległości pomiędzy poszczególnymi strefami kuchennymi: zmywania, gotowania oraz przechowywania. Otwartą kuchnię można zaaranżować na różne sposoby. Układ zabudowy meblowej może przyjąć kształt litery I, L, U lub G. Kiedy jednak dodatkowo w pomieszczeniu pojawia się wyspa, organizacja urządzeń zgodnie z regułami trójkąta kuchennego, staje się o wiele prostsza. Wyspa to bowiem miejsce, w którym może znaleźć się sprzęt AGD, ale też szafki i szuflady do przechowywania produktów spożywczych i akcesoriów oraz blat roboczy. Wszystko to podnosi funkcjonalność pomieszczenia i sprawia, że jest ono jeszcze bardziej wygodne w użytkowaniu.

 

Chcesz wiedzieć, ile wolnej przestrzeni należy zostawić wokół wyspy i jakie odległości zachować od pozostałych elementów zabudowy? Koniecznie przeczytaj ten wpis:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/odleglosci-miedzy-szafkami-a-wyspa-w-kuchni-jakie-to-ma-znaczenie-2940.html

 

 

Jak urządzić kuchnię z wyspą?

 

Tak jak już wspomnieliśmy, wyspa w kuchni może odgrywać różne role, jednak najczęściej pojawiają się na niej sprzęty kuchenne. Można zaaranżować tu strefę gotowania lub zmywania albo też jedną i drugą – o ile tylko nasza wyspa będzie odpowiednio duża. Wyspa może także pełnić funkcję stołu, przy którym rodzinnie będziemy spożywać posiłki albo w samotności rozkoszować się smakiem porannej kawy. Można też w pełni przeznaczyć ją na blat roboczy.

 

 

Gotowanie na kuchennej wyspie

 

Strefa gotowania na wyspie to doskonały pomysł, szczególnie wtedy gdy zależy nam na włączeniu w przygotowywanie codziennych posiłków wszystkich członków rodziny. Taka aranżacja kuchennej wyspy będzie wymagać od nas umieszczenia na niej płyty grzewczej. Ponadto pod blatem może znaleźć się piekarnik i kuchenka mikrofalowa do zabudowy albo też urządzenie łączące w sobie funkcjonalność obydwu tych sprzętów. Praktycznym rozwiązaniem może być też piekarnik z parowarem, który, umieszczony na kuchennej wyspie, pomoże nam zatroszczyć się nie tylko o rodzinne relacje, lecz także o zdrowie i sylwetkę.

 

 

Multifunkcyjne piekarniki znajdziemy m.in. w ofercie marki Bosch. Warto pod tym kątem zapoznać się z nową linią urządzeń Bosch Serie 8. Zaawansowane technologicznie sprzęty zadbają o naszą codzienną wygodę i zapewnią wyśmienite efekty gotowania, a ich unikatowy design podkreśli charakter każdego stylowo urządzonego wnętrza. Odpowiednio wyposażona wyspa może stać się prawdziwym centrum dowodzenia, wokół którego każdego dnia gromadzić będą się wszyscy domownicy, by wspólnie oddawać się przyjemności gotowania i cieszyć się pysznym jedzeniem i swoim towarzystwem.

 

 

Więcej na temat najnowszych urządzeń marki Bosch Serie 8 i dostępnych w nich innowacyjnych systemów przeczytasz tutaj:

https://www.maxkuchnie.pl/producenci/producenci-agd/bosch/gotowanie-na-wyzszym-poziomie-z-marka-bosch-poznaj-nowosci-2023-3296.html.

 

 

Okap nad wyspą kuchenną

 

Jeżeli zdecydujemy się na instalację płyty grzewczej na wyspie kuchennej, w jej okolicach będziemy musieli znaleźć miejsce na jeszcze jedno urządzenie. Mowa oczywiście o pochłaniaczu kuchennym. To niezwykle ważny sprzęt w kuchni otwartej na salon. Ponieważ w pomieszczaniu typu open space brak jest ścian, które mogłyby zatrzymać rozprzestrzeniające się zapachy, o nasz komfort pod tym względem może zadbać jedynie odpowiednio dobrany wyciąg.

 

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów okapów wyspowych:

  • okap tuba – to sporych rozmiarów urządzenie, które stanie się widocznym akcentem w kuchennej aranżacji. Nierzadko stanowi wyróżniający się dodatek na tle pozostałych elementów zabudowy,
  • okap sufitowy – jest zabudowywany w suficie, stąd też nie ma aż tak dużego znaczenia dla wystroju całego wnętrza. Stanowi świetne rozwiązanie w niskich pomieszczeniach oraz wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu wolnej przestrzeni nad wyspą,
  • okap o wyglądzie lampy – nowoczesne pochłaniacze mogą mieć naprawdę wyszukaną formę i z wyglądu raczej przypominać stylową lampę, niż praktyczny sprzęt,
  • okap wysuwany z blatu – okap w blacie to kolejne funkcjonalne rozwiązanie. Wyłączone urządzenie pozostaje schowane w płycie roboczej. Kiedy zaś z niego korzystamy, wysuwa się z blatu, a ponieważ znajduje się w niewielkiej odległości od płyty grzewczej, ma szansę z dużą skutecznością pochłaniać opary i intensywne zapachy,
  • płyta grzewcza zintegrowana z okapem – to urządzenie 2 w 1, za sprawą którego nie musimy już zaprzątać sobie głowy koniecznością montażu pochłaniacza. Jest on bowiem integralną częścią płyty.

 

Wybór konkretnego rodzaju okapu warto przeanalizować już na etapie planowania w pomieszczeniu instalacji wentylacyjnej. Pamiętajmy, że wyłącznie urządzenie podłączone do wentylacji będzie odprowadzać opary poza kuchnię. Okap pracujący w trybie pochłaniacza, będzie natomiast oczyszczać powietrze z wykorzystaniem specjalnych filtrów węglowych. Dlatego przy wyborze okapu nad wyspę kluczowa jest również jego wydajność, która powinna być dopasowana do metrażu pomieszczenia. Mała kuchnia otwarta na salon nie będzie wymagać instalacji urządzenia o tak wysokiej mocy, jak duże, przestronne wnętrze.

 

 

Jeszcze więcej wskazówek odnośnie do wyboru okapu nad wyspę, zgromadziliśmy w tym poradniku:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-wybrac-okap-wyspowy-2847.html.

 

 

Wyspa kuchenna ze zlewem

 

Umieszczenie zlewozmywaka i zmywarki na kuchennej wyspie to kolejny, popularny sposób na jej aranżację. Ponieważ jest ona pierwszym meblem, jaki napotykamy na naszej drodze z jadalni do kuchni, to właśnie na niej z reguły lądują zebrane ze stołu brudne naczynia. Jeżeli w tym miejscu znajdować będzie się strefa mokra, będziemy mogli szybko je opłukać i schować do zmywarki lub umyć ręcznie.

 

 

Wyspa kuchenna z barkiem

 

Dwupoziomowa wyspa to modne rozwiązanie, któremu nie brak atutów. Barek w naturalny sposób odgrodzi kuchnię od salonu, zasłaniając blat wyspy, na której nierzadko wiele się dzieje. Pomoże więc ukryć kuchenny bałagan przed oczami gości. To również miejsce, przy którym można wygodnie usiąść, jeżeli tylko od strony salonu ustawimy przy wyspie wysokie stołki, czyli tzw. hokery. W mniejszej kuchni barek zapewni nam dodatkową powierzchnię roboczą, ale może też stanowić alternatywę dla stołu. Istotne jednak, by odpowiednio dopasować wysokość blatu do naszego wzrostu i nie zapomnieć o właściwym doświetleniu barku.

 

 

Mała kuchnia z wyspą

 

Wyspa kuchenna wolnostojąca nie zawsze ma szasnę zmieścić się w niewielkim pomieszczeniu, nawet jeżeli jest ono otwarte. Co zrobić, kiedy do dyspozycji mamy na przykład nieduży aneks kuchenny? Czy w takim wypadku również mamy szansę na wyspę? Na szczęście istnieje patent na to, by tym funkcjonalnym meblem móc cieszyć się także w przypadku ograniczonej przestrzeni. Wyspa kuchenna w małej kuchni może mieć formę mobilną. Co to oznacza? Nic innego jak niewielką wyspę na kółkach, którą można użytkować jako miejsce do przechowywania, wózek barowy oraz dodatkowy blat roboczy. Kółka umożliwiają łatwe przesuwanie wyspy, która może być wykorzystywana również do serwowania posiłków oraz napojów w jadalni lub salonie. Wybierając mobilną wyspę do kuchni, możemy zdecydować się na gotową propozycję albo stworzyć swój własny projekt, dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb i stylu, w jakim urządzone zostanie całe wnętrze. Taka wyspa będzie najbardziej praktyczna i pomoże stworzyć spójną aranżację.

 

O praktycznych rozwiązaniach do małej kuchni z wyspą przeczytasz również tutaj: https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/mala-kuchnia-z-wyspa-i-stolem-2781.html.

 

 

Oświetlenie kuchni z wyspą

 

Jedną z zalet kuchni z wyspą otwartej na salon jest to, że do pomieszczenia wpada więcej naturalnego światła. Niemniej jednak wciąż należy zadbać o właściwe doświetlenie wnętrza światłem sztucznym, tak by móc w komfortowych warunkach gotować również po zapadnięciu zmroku. Zazwyczaj oświetlenie umieszczane nad wyspą pełni jednocześnie w kuchni funkcję oświetlenia centralnego, nie jest to jednak reguła. Nad wyspą świetnie prezentują się wszelkie lampy wiszące. Dodatkowe punkty świetlne powinny znaleźć się w strefie gotowania. Można zastosować tu chociażby subtelne oczka lub tuby sufitowe, które nie będą w znaczący sposób wpływać na charakter aranżacji wnętrza. Jeżeli natomiast strefa gotowania znajduje się na wyspie, funkcję oświetlenia z reguły przejmuje okap. W kuchni dobrze jest też zadbać o odpowiednie doświetlenie blatu roboczego, na przykład poprzez instalację taśm ledowych na spodzie wiszących szafek.

 

 

Nowoczesna kuchnia otwarta na salon

 

Kuchnia z wyspą otwarta na salon daje nam szereg możliwości aranżacyjnych i może być urządzona właściwie w każdym wnętrzarskim stylu. Nowoczesna kuchnia z wyspą wyróżniać będzie się oszczędnością ozdób i minimalizmem. W praktyce oznaczać będzie to gładkie, pozbawione frezów fronty, wykończone w połysku lub w macie, eleganckie sprzęty AGD i kolorystyczny umiar. Dekorację stanowić będą raczej niebanalne, geometryczne formy mebli czy samej wyspy, niż typowe dodatki. Nowoczesna kuchnia nade wszystko jednak musi być funkcjonalna, dlatego powinny być w niej zachowane wszystkie zasady kuchennej ergonomii. Często pojawiają się w niej naturalne materiały o ekskluzywnym wyglądzie, takie jak marmur czy granit. Wykonana z nich wyspa może wprawić w zachwyt.

 

 

Otwarta kuchnia z salonem w klimacie loft

 

Wnętrza industrialne charakteryzuje przestronność, brak ścian i sztywnych granic pomiędzy poszczególnymi strefami. Otwarta kuchnia zatem jak najbardziej wpisuje się w tę koncepcję, podobnie jak i wyspa w naturalny sposób oddzielająca część kuchenną od salonowej. Aranżacje w stylu loftowym mają surowy klimat, dlatego i sama wyspa nie może być bogato zdobiona. Może natomiast być wykończona nietypowymi materiałami, takimi jak chociażby stal nierdzewna czy beton architektoniczny lub też ich imitacją. Podkreślą one chłodny wystrój pomieszczenia. Styl industrialny lubi również połączenie drewna z czarną stalą, ale też przeszklenia ze szprosami – te elementy także mogą stać się częścią wyspy. Ważne jednak by znalazło się na nie miejsce i w salonie, tak by sąsiadujące ze sobą strefy stworzyły harmonijną całość.

 

 

Kuchnia z wyspą w stylu skandynawskim

 

Styl skandynawski przede wszystkim kojarzony jest z bielą zabudowy meblowej i drewnianymi blatami o naturalnym odcieniu. Ważną rolę odgrywa w nim również ekologia i poszanowanie dla świata przyrody. Urządzona w tym stylu kuchnia z wyspą urzeka prostotą, od której bije jednak specyficzna, ciepła atmosfera wykreowana za pomocą minimalistycznych, ale naturalnych dodatków, takich jak świece, lampiony, miękkie, przytulne tekstylia: poduszki, koce, rolety rzymskie oraz żywe rośliny. Stroni się tu natomiast od tworzyw sztucznych. Wyspa w tak zaaranżowanej kuchni stanowi wartość dodaną, dzięki której przestrzeń zyskuje na funkcjonalności.

 

 

Kuchnia otwarta na salon w stylu glamour

 

Aranżacje w stylu glamour to przeciwieństwo wnętrz nowoczesnych czy skandynawskich. Tu króluje przepych, blask i dekoracyjne bogactwo. Konieczna jest obecność srebra, złota lub kryształów, które potęgują luksusowy wydźwięk wnętrz glamour. Jeżeli w urządzonej w ten sposób kuchni znajdzie się wyspa, nad nią obowiązkowo powinien zawisnąć rozłożysty, kryształowy żyrandol. Przy wyspie natomiast muszą znaleźć się hokery – najlepiej pikowane, z charakterystyczną kołatką po zewnętrznej stronie oparcia. Wyspa, podobnie jak i reszta zabudowy, najczęściej wykończona jest w połysku. Niekiedy też wykonywana jest z marmuru lub granitu (albo ich imitacji) lub frezowanych płyt, a jej nogi mogą być finezyjnie rzeźbione. W kuchni glamour liczą się detale. Ważny jest zatem każdy szczegół, w tym również uchwyty meblowe, które mają niebagatelny wpływ na odbiór całego wnętrza. Ozdobnych okuć nie może zabraknąć także na wyspie, jeżeli zaplanujemy tu szuflady i szafki.

 

 

Wyspa w kuchni to temat, który szczególnie Cię interesuje? Koniecznie sprawdź nasze pozostałe wpisy, w których radzimy, jak stylowo i funkcjonalnie urządzić otwartą kuchnię z wyspą:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wyspa-kuchenna-jak-ja-urzadzic-2487.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wyspa-kuchenna-jak-ja-urzadzic-2465.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-z-wyspa-do-siedzenia-2780.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wyspy-kuchenne-w-domu-o-czym-pamietac-1198.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-z-wyspa-i-jej-zalety-2626.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/meble-kuchenne/nowoczesna-kuchnia/wyspa-kuchenna-zalety-zastosowania-1111.html

art-house-studio-mini651x431.jpg
studio-a-k-mini651x431.jpg
studio-jurimex-mini.jpg
studio-kuchnie-bb.jpg
studio-dekor-projekt-mini651x431.jpg
studio-drewmar-mini651x431.jpg

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w stylu wiejskim czyli jaka?


W kuchni, podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach naszego domu wszystkie elementy,...

Biała kuchnia z wyspą


Wszechobecna biel w projekcie aranżacji kuchni sprawia, że będzie to przestrzeń...

Wszystko co powinieneś wiedzieć o wyborze piekarnika


Jednym z podstawowych rodzajów sprzętów gospodarstwa domowego jest...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności