Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak wybrać okap wyspowy?

Porady


Jak wybrać okap wyspowy?

Kuchnia z wyspą robi wielkie wrażenie i daje duże możliwości użytkowe. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na kuchnie z wyspą i to bez względu na to, jakiej wielkości jest pomieszczenie. Rozwiązanie to jest atrakcyjne zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Aby wykorzystać potencjał użytkowy wyspy kuchennej zazwyczaj instalowana w niej jest kuchenka, a nad nią obowiązkowo okap. Jaki okap kuchenny będzie najlepszy do wyspy kuchennej?

Na zdjęciu: Studio Meble Wach

Okap wyspowy w kuchni otwartej

 

Kuchnia otwarta to sposób na urządzenie funkcjonalnego, przestronnego i sprzyjającego integracji z bliskimi wnętrza. W przypadku takiego układu wnętrzarskiego idealnym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna pozwalająca na praktyczne wykorzystanie centralnej części kuchni. Taki moduł kuchenny daje wielkie możliwości użytkowe oraz podnosi komfort z korzystania z kuchni przez więcej niż jedną osobę jednocześnie. Najczęściej na wyspie kuchennej montowana jest kuchenka, dzięki czemu domownicy zyskują praktyczne i wygodne warunki do przygotowywania posiłków. Wówczas przy takiej formie zabudowy niezbędny jest okap wyspowy. Ma on duże znaczenie, gdyż powstrzymuje rozprzestrzenianie się charakterystycznych kuchennych zapachów na resztę pomieszczenia, a w szczególności na strefę pokoju dziennego lub jadalni. W kuchni z wyspą życie toczy się wokół niej, a okap zwykle prezentuje się niczym stylowa lampa lub ciekawy dodatek architektoniczny spajający całą kompozycję aranżacji. Okap wyspowy pełni więc dwie istotne funkcje. Pierwsza to rola użytkowa, a druga estetyczna, gdyż może stanowić prawdziwą dekorację przestrzeni.

 

Pochłaniacz czy wyciąg?

 

Wybierając okap wyspowy musimy skupić się zarówno na tym by pasował on estetycznie do stylu przewodniego zastosowanego w całej aranżacji, jak i spełniał nasze oczekiwania pod względem użytkowym i funkcjonalnym. W tym zakresie musimy wybrać pomiędzy okapem z wyciągiem a pochłaniaczem. Okap z wyciągiem wymaga osobnego wejścia do wentylacji, więc jedno okienko ma służyć nieprzerwanej wymianie powietrza. Specjaliści wskazują, że wyciąg jest skuteczniejszy i wykazuje większą wydajność, więc stanowi lepsze rozwiązanie do wnętrz otwartych i dużych metrażowo. Okap wyspowy z wyciągiem działa w trybie otwartym, co oznacza że brudne powietrze jest wyprowadzane na zewnątrz. Natomiast w przypadku pochłaniacza powietrze przepracowywane jest przez system filtrów tłuszczowych i filtr węglowy, który usuwa niepożądane zapachy i zanieczyszczenia. W efekcie do pomieszczenia wraca do samo powietrze, ale po prostu jest ono świeższe, bo zostało przefiltrowane. Konieczne jest to, aby pamiętać o regularnej wymianie filtrów w pochłaniaczu.

 

Jak wybrać okap wyspowy do swojej kuchni?

 

Przed zakupem okapu wyspowego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które realnie wpłyną na jego użytkowanie w danym wnętrzu. Jak wybrać okap wyspowy? Zacznij od przeanalizowania tego, które funkcje i parametry są dla Ciebie niezbędne, a które są niezbyt istotne. Oto najważniejsze z nich.

 

Wydajność

Oznacza ilość powietrza, jaką okap jest wstanie pochłonąć lub przefiltrować w ciągu jednej godziny. Aby określić, jaka wydajność sprawdzi się w Twoim domu, należy przeanalizować jaka jest kubatura wnętrza. Wydajność okapu liczona jest w metrach sześciennych na godzinę. Dobrze dobrany pod tym względem okap będzie oczyszczać powietrze sześć razy w ciągu jednej godziny przy ustawieniu na najniższy bieg. Natomiast na średnim biegu wykona ten proces 9 razy, a na najwyższym aż 12.

 

Głośność

Stopień głośności podczas pracy okapu wyspowego ma duże znaczenie. Niestety niektóre modele mogą pracować na tyle głośno, że toczenie spokojnej konwersacji w kuchni może być utrudnione lub wręcz niemożliwe. Dlatego wybierając okap do kuchni z wyspą sprawdź ten parametr. Wskazany on jest przez producentów w instrukcji dołączonej do urządzenia. Wskazuje się, że optymalna głośność okapu nie powinna przekraczać 50 dB podczas pracy na średnim biegu.

 

Oświetlenie

Podczas wybierania okapu wyspowego dobrze jest również zwrócić uwagę na rodzaj oświetlenia. Za najtrwalsze i najbardziej energooszczędne w tym zakresie uważa się okapy wyposażone w diody LED. Natomiast istotne jest także to, by sprawdzić jaka barwa oświetlenia będzie pasować do pozostałych źródeł światła we wnętrzu, aby wszystko się ze sobą optymalnie komponowało.

Studio Meble Wach
Studio Meble Wach
Studio Meble Wach
Studio Meble Wach
Studio Meble Wach
Studio Meble Wach

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Mikser stacjonarny, czyli twój przyjaciel robot


Mikser należy do urządzeń, które ułatwiają nam przygotowanie...

Sposób na poranną kawę – ekspres ciśnieniowy czy na...


Poranna kawa to codzienny rytuał niemalże każdego dorosłego człowieka....

Rodzaje płyt kuchennych


Płyta, na której ustawiasz naczynia podczas gotowania powinna odznaczać się...