Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak wybrać cichy okap kuchenny?

Porady


Jak wybrać cichy okap kuchenny?

Okap kuchenny jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Dzięki jego pracy, łatwo i szybko możemy pozbyć się z kuchni nieprzyjemnych zapachów i pary wodnej, która osiadałaby na meblach i akcesoriach kuchennych. Rynek oferuje obecnie wyjątkowo bogaty wybór okapów różniących się między sobą nie tylko designem, ale i funkcjonalnościami oraz wydajnością. Jednym z kluczowych kwestii, które są ważne dla domowników jest to, czy dany model pracuje wystarczająco cicho. Sprawdź jak wybrać cichy okap kuchenny.

Na zdjęciu: Studio Mebli Alline

W kuchni na co dzień wiele się dzieje. Podczas wykonywania prac kuchennych powstają nie tylko zapachy, ale i hałasy użytkowanych sprzętów AGD. Jeżeli kilka różnych dźwięków nakłada się na siebie, wówczas przebywanie w kuchni staje się niezbyt przyjemne, a praca w niej zdecydowanie mniej komfortowa. Dlatego wybierając urządzenia kuchenne, w tym także okap – warto zwrócić uwagę na parametry dotyczące natężenia dźwięku podczas pracy. Cicha praca okapu jest jedną z najistotniejszych cech dobrego modelu.

 

Specyfikacja techniczna


Producenci okapów kuchennych podają specyfikacje i parametry, co pozwala w rozeznaniu w różnicach między poszczególnymi modelami. Możemy w nich znaleźć informacje o materiałach, z których został wykonany sprzęt, jakie ma programy, oświetlenie, wymiary, wydajność oraz tryby pracy. Jednak szczególnie ważną informacją są dane dotyczące poziomu głośności konkretnego modelu. Producenci zazwyczaj wskazują minimalny poziom głośności pracy okapu oraz taki, który powstanie, gdy będzie pracować w trybie intensywnym. Cichy okap na początkowych trybach pracy działa poniżej 50 dB, a jego wydajność wynosi min. 200m3/h.

 

Materiały i wykonanie


Cichy okap kuchenny musi być wykonany z jakościowych i zarazem trwałych materiałów, które zapewnią mu odpowiednie działanie. Wysokiej jakości tworzywa mają tu znaczenie, gdyż zablokują przenoszenie się dźwięków pracy silnika na obudowę okapu. Jeżeli okap wykonany będzie ze słabych blach lub zbyt cienkiego, niehartowanego szkła, wówczas nawet podczas pracy na niższych biegach powstaje efekt tzw. pudła rezonansowego. Oznacza to, że drgania silnika rozpraszają się i słyszalna głośność wzrasta. Tracimy wtedy przyjemność z korzystania z innych zalet okapu. Materiały godne polecenia to szkło hartowane, szkło hartowane gięte, stal nierdzewna, stal INOX, stal Fasteel, jakościowa stal lakierowana.

 

Cichy okap kuchenny – informacje w pigułce


Okap podłączony do wentylacji jest cichszy niż pochłaniacz z zamontowanymi filtrami węglowymi.
Okapy z silnikiem zewnętrznym cechują się wyjątkowo cichą pracą.
Wybieraj okapy wzbogacone o nowe technologie np. systemy NRS, Sil-K Act czy Comfort Panel.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
mormon

Najcichsze są chyba ten nowe okapy z funkcją breeze masz całkowicie bezgłośne odświeżanie powietrza.

Zobacz również


Tapety HD na ścianę do kuchni - pomysły i inspiracje


Sposób wykończenia ścian w kuchni jest bardzo ważny, gdyż ma wpływ na...

Kuchnia w lofcie


Stare pomieszczenia magazynowe czy pofabryczne na dobre zagościły w głowach...

Styl japandi - trend wnętrzarski czy życiowa filozofia?


Styl skandynawski zachwyca nas od lat, jednak przez cały czas szukamy sposobu na to, by...