Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak wybrać cichy okap kuchenny?

Porady

Jak wybrać cichy okap kuchenny?

Ulubione0

Okap kuchenny jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Dzięki jego pracy, łatwo i szybko możemy pozbyć się z kuchni nieprzyjemnych zapachów i pary wodnej, która osiadałaby na meblach i akcesoriach kuchennych. Rynek oferuje obecnie wyjątkowo bogaty wybór okapów różniących się między sobą nie tylko designem, ale i funkcjonalnościami oraz wydajnością. Jednym z kluczowych kwestii, które są ważne dla domowników jest to, czy dany model pracuje wystarczająco cicho. Sprawdź jak wybrać cichy okap kuchenny.

W kuchni na co dzień wiele się dzieje. Podczas wykonywania prac kuchennych powstają nie tylko zapachy, ale i hałasy użytkowanych sprzętów AGD. Jeżeli kilka różnych dźwięków nakłada się na siebie, wówczas przebywanie w kuchni staje się niezbyt przyjemne, a praca w niej zdecydowanie mniej komfortowa. Dlatego wybierając urządzenia kuchenne, w tym także okap – warto zwrócić uwagę na parametry dotyczące natężenia dźwięku podczas pracy. Cicha praca okapu jest jedną z najistotniejszych cech dobrego modelu.

Specyfikacja techniczna
Producenci okapów kuchennych podają specyfikacje i parametry, co pozwala w rozeznaniu w różnicach między poszczególnymi modelami. Możemy w nich znaleźć informacje o materiałach, z których został wykonany sprzęt, jakie ma programy, oświetlenie, wymiary, wydajność oraz tryby pracy. Jednak szczególnie ważną informacją są dane dotyczące poziomu głośności konkretnego modelu. Producenci zazwyczaj wskazują minimalny poziom głośności pracy okapu oraz taki, który powstanie, gdy będzie pracować w trybie intensywnym. Cichy okap na początkowych trybach pracy działa poniżej 50 dB, a jego wydajność wynosi min. 200m3/h.

Materiały i wykonanie
Cichy okap kuchenny musi być wykonany z jakościowych i zarazem trwałych materiałów, które zapewnią mu odpowiednie działanie. Wysokiej jakości tworzywa mają tu znaczenie, gdyż zablokują przenoszenie się dźwięków pracy silnika na obudowę okapu. Jeżeli okap wykonany będzie ze słabych blach lub zbyt cienkiego, niehartowanego szkła, wówczas nawet podczas pracy na niższych biegach powstaje efekt tzw. pudła rezonansowego. Oznacza to, że drgania silnika rozpraszają się i słyszalna głośność wzrasta. Tracimy wtedy przyjemność z korzystania z innych zalet okapu. Materiały godne polecenia to szkło hartowane, szkło hartowane gięte, stal nierdzewna, stal INOX, stal Fasteel, jakościowa stal lakierowana.

Cichy okap kuchenny – informacje w pigułce
Okap podłączony do wentylacji jest cichszy niż pochłaniacz z zamontowanymi filtrami węglowymi.
Okapy z silnikiem zewnętrznym cechują się wyjątkowo cichą pracą.
Wybieraj okapy wzbogacone o nowe technologie np. systemy NRS, Sil-K Act czy Comfort Panel.

Zobacz również

Kuchnia dla niepełnosprawnych

Kuchnia dla niepełnosprawnych

Ważne minimum Najważniejszą zasadą urządzania kuchni dla osób niepełnosprawnych jest...

Kuchnia pod wymiar – czy to się opłaca?

Kuchnia pod wymiar – czy to się opłaca?

Gwarancja pełnego wykorzystania przestrzeni Jeżeli kiedykolwiek miałeś okazję urządzać...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena