Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Lodówka Lodówka wolnostojąca – do jakich przestrzeni?

Lodówka


Lodówka wolnostojąca – do jakich przestrzeni?

Lodówka to bezsprzecznie jedno z podstawowych urządzeń, które możemy odnaleźć w każdej kuchni. Im bogatsza oferta producentów, tym więcej wątpliwości i trudniejszy wybór tej właściwej, która spełni oczekiwania wszystkich członków rodziny.

Na zdjęciu: Indesit

Na przekór zabudowie

Współczesna kuchnia przede wszystkim kojarzona jest z nieskazitelnym połyskiem nowoczesnych mebli i blaskiem stylizowanych, stalowych akcesoriów. Rzadko na pierwszy rzut oka dostrzeżemy niegdyś królujące w kuchni sprzęty, jak kuchenka mikrofalowa, toster a nawet lodówka. Wbrew pozorom powodem nie jest brak zainteresowania gotowaniem, lecz moda na perfekcyjność. Większość dostępnych na rynku sprzętów AGD została tak zaprojektowana, by idealnie wkomponować się w przyjętą stylistykę kuchennej zabudowy. Jednak poszczególne elementy wyposażenia nie spełniają tylko swych funkcji użytkowych, ale z powodzeniem stanowią dopełnienie nowoczesnych aranżacji. Efektowny design, bogata kolorystyka, różnorodne wzornictwo i niebanalne wykończenie to główne cechy wizualne, które przemawiają za wyborem sprzętów wolnostojących, ale czy tylko te?
Rozważając zakup lodówki wolnostojącej należy wziąć pod uwagę praktyczne aspekty takiego rozwiązania, nie tylko względy estetyczne czy mocny akcent dekoracyjny w postaci kolorowych wyświetlaczy ledowych i innego przyciągającego wzrok podświetlenia. W tym przypadku mobilność urządzenia jest niezaprzeczalnym atutem i nie stanowi również zbyt dużej przeszkody podczas aranżowania przestrzeni użytkowej. Dzięki kilku prostym zabiegom (na przykład regulacja nóżek) dopasujemy nawet wysokość, na jakiej najwygodniej będzie nam korzystać z zakupionego sprzętu. Niewątpliwą zaletą – pod względem użytkowym – mogą się okazać dodatkowe funkcje, w które wyposażono jedynie lodówki wolnostojące, jak chociażby podajniki do schłodzonej wody i lodu. Jeśli chcemy wygodnie korzystać z tego typu rozwiązań, musimy wziąć je pod uwagę już na etapie planowania i projektowania naszej wymarzonej kuchni.

Planowanie to podstawa

Wszelkie sprzęty gospodarstwa domowego wymagają swobodnego dostępu do instalacji elektrycznej. Niektóre także i wodnej, w zależności od pełnionych funkcji. Instalacja elektryczna bezwzględnie musi być dostosowana do projektu kuchennej zabudowy, jak również i planowanego w danym pomieszczeniu oświetlenia. Wspominane chłodziarko-zamrażarki z funkcją tak zwanej „kostkarki" (np. dwuskrzydłowe typu „side by side") wymagają właśnie wcześniejszego uwzględnienia wodnego przyłącza do naszego sprzętu. Należy mieć to na uwadze w momencie wstępnego planowania i aranżacji całej kuchennej zabudowy oraz montażu mebli. Kwestia ta bezwzględnie uniemożliwia – chociaż urządzenie wolnostojące – dowolne zmiany położenia lodówki w późniejszym czasie.
Lodówki wolnostojące zdecydowanie różnią się od tych przeznaczonych pod zabudowę także pod względem sposobu chłodzenia, ponieważ ciepło będące skutkiem ubocznym pracy takiego sprzętu uwalniane jest zazwyczaj szczególnie tylną ścianą. W momencie, gdy posiadane urządzenie – z założenia wolnostojące, już nam się znudzi, nie powinno być za wszelką cenę dopasowywane do zwartej zabudowy. Jeśli będziemy chcieli w jakikolwiek sposób zabudować lodówkę wolnostojącą, w ten sposób zablokujemy możliwość swobodnej wymiany cieplnej. Konsekwencją takich działań będą z pewnością zwielokrotnione rachunki za energię elektryczną. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest niestety zakup nowego sprzętu przeznaczonego właśnie pod zabudowę. Wszelkie zmiany wprowadzane na własną rękę mogą zakończyć się kosztowną awarią, bądź też nieuniknionym zakupem nowej lodówki. Lodówka wolnostojąca może być świetnym rozwiązaniem niemalże w każdej kuchni, ale decyzja o zakupie wymaga przemyślenia kilku ograniczeń. Oprócz wspominanych kwestii dotyczących instalacji elektrycznej i wodnej, należy jeszcze wziąć pod uwagę wszelkie dodatkowe źródło ciepła, które mogą znaleźć się w jej pobliżu. Tego typu sprzęty nie powinny znajdować się w sąsiedztwie kaloryferów czy grzejników. Warto również przeanalizować potrzeby i oczekiwania użytkowników. Licznej rodzinie z pewnością bardziej przyda się pojemna, na przykład dwuskrzydłowa lodówka wolnostojąca. Wybór ten nie tylko wpłynie na wysokość rachunków za prąd, ale przede wszystkim znacznie zmniejszy dostępną w kuchni powierzchnię użytkową. Modele jednoskrzydłowe wymagają mniej miejsca, zużywają mniej energii, dzięki temu są idealnym rozwiązaniem dla mniej licznej rodziny. Chociaż wybór lodówki pozornie wydaje się łatwy, warto dobrze się zastanowić i nie podejmować decyzji w pośpiechu. W tym przypadku nawet kusząca promocja czy spory rabat mogą okazać się złym doradcą, a nasze oczekiwania względem funkcjonalności sprzętu pozostaną niespełnione.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Lodówka z kostkarką – mity na jej temat


W dzisiejszych czasach zakup lodówki nie jest taki prosty jak dawniej. Żyjemy w...

Temperatura w lodówce – jaką ustawić?


Lodówka to niezbędna urządzenie w każdym domu. W niskiej temperaturze produkty...

Lodówka wolnostojąca vs do zabudowy, co wybrać?


Urządzanie poszczególnych pomieszczeń domowego zacisza wymaga przede wszystkim...