Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Sprzęt INOX – jak go czyścić?

Sprzęt agd


Sprzęt INOX – jak go czyścić?

Nowoczesność w kuchni przejawia się obecnie przede wszystkim w pionierskich rozwiązaniach technologicznych wyrażonych w najlepszej klasy sprzętach. Wśród grupy urządzeń, które zdecydowanie zasługują na uznanie, jako lider innowacyjności znajdują się między innymi maszyny INOX. Czym jest ta tajemniczo brzmiąca nazwa?

Na zdjęciu: Siemens

INOX, czyli...

 

Pod pojęciem INOX kryje się specjalna pod względem właściwości fizycznych i chemicznych stal, która jest nierdzewna, niesamowicie wytrzymała oraz odporna na rozmaite uszkodzenia mechaniczne a także szereg czynników zewnętrznych. Nieprzypadkowo stosowana akurat do wytwórstwa sprzętów znajdujących się w kuchennym zaciszu. Nie jest podatna na działanie korozji, nie utlenia się, nie ma znaczenia, jakiej temperaturze jest poddawana i nie wchodzi w żadne interakcje z chemikaliami, tak często używanymi w pomieszczeniu kuchennym. Ponadto jest to tworzywo bardzo ozdobne, mające sporo walorów natury estetycznej. Struktura INOX wyeksponowana na wyposażeniu kuchni lśni swym czysto srebrnym odcieniem, stanowiąc niebanalna dekorację wnętrza.

 

Pielęgnacja nie taka trudna, ale...

 

Czyszczenie powierzchni INOX nie należy do szczególnie trudnych zadań, ale trzeba pamiętać, iż pielęgnacja musi się odbywać zgodnie z pewnymi konkretnymi zasadami higienicznymi. Otóż blaty i fronty wykonane z tego rodzaju stali nierdzewnej wymagają właściwej konserwacji. Tylko wtedy nie dojdzie do nieładnych zacieków, przebarwień czy innych usterek, które psują stronę wizualną akcesoriów kuchennych. Na rynku dostępna jest cała masa przeróżnych specyfików stworzonych celowo do sprzątania właśnie charakteryzowanego rodzaju powierzchni. Nie jest natomiast zalecane używanie tradycyjnych preparatów takich jak typowe mleczka czy płyny do czyszczenia. Musimy też unikać ostrych i żrących środków chemicznych typu klasyczne wybielacze. Nie stosujmy także do polerowania struktury INOX twardych materiałów, które mogłyby zarysować obudowę urządzenia. Najlepsza do tego będzie ściereczka z mikrofibry, która jest na tyle miękka, że nie spowoduje rys.

 

Preparaty podobne działaniem, lecz...

 

Wbrew pozorom środki chemiczne stworzone specjalnie do polerowania powierzchni INOX nie są zbytecznym wydatkiem ani trikiem marketingowym producentów. Omawiany typ stali wymaga nieco delikatniejszej pielęgnacji, dlatego też warto zainwestować w solidny zestaw środków kosmetycznych. Poza tym, że zyskamy pewność, iż zupełnie nieświadomie nie doprowadzimy do uszkodzeń czyszczonego sprzętu, to dodatkowo będziemy mogli cieszyć się trwalszym efektem naszego sprzątania. Specjalistyczne specyfiki pozostawiają swego rodzaju warstwę ochronną, która zapobiega szybkiemu brudzeniu się powierzchni INOX. Tym samym są one elegancko błyszczące przez nawet kilka tygodni. Nie ma odbitych palców, smug czy plam.

Komentarze


4.00/5 1 1
4
WojtekR

W swojej kuchni mam blaty INOX i to prawda, że ich pielęgnacja nie jest trudna, ale wymaga poświęcenia znacznie większej ilości czasu niż tradycyjnym blatom. Niemniej jednak ich wygląd i piękna prezencja rekompensuje czas poświęcony na polerowanie lub czyszczenie zacieków.

Zobacz również


Konglomerat i kompozyty – materiały wykończeniowe do...


Kuchnia to serce każdego domu, dlatego też istotne jest, aby to wnętrze urządzić jak...

Z fototapetą w tle


Jeszcze nie tak dawno fototapety królowały w salonowych wnętrzach, zwykle...

Kuchnia w stylu rustykalnym


Wprowadzając się do nowego domu, zmieniając mieszkanie lub przy okazji remontu, możemy...