Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Sprzęt agd / Sprzęt INOX – jak go czyścić?

Sprzęt agd

Sprzęt INOX – jak go czyścić?

Ulubione1

Nowoczesność w kuchni przejawia się obecnie przede wszystkim w pionierskich rozwiązaniach technologicznych wyrażonych w najlepszej klasy sprzętach. Wśród grupy urządzeń, które zdecydowanie zasługują na uznanie, jako lider innowacyjności znajdują się między innymi maszyny INOX. Czym jest ta tajemniczo brzmiąca nazwa?

INOX, czyli...

 

Pod pojęciem INOX kryje się specjalna pod względem właściwości fizycznych i chemicznych stal, która jest nierdzewna, niesamowicie wytrzymała oraz odporna na rozmaite uszkodzenia mechaniczne a także szereg czynników zewnętrznych. Nieprzypadkowo stosowana akurat do wytwórstwa sprzętów znajdujących się w kuchennym zaciszu. Nie jest podatna na działanie korozji, nie utlenia się, nie ma znaczenia, jakiej temperaturze jest poddawana i nie wchodzi w żadne interakcje z chemikaliami, tak często używanymi w pomieszczeniu kuchennym. Ponadto jest to tworzywo bardzo ozdobne, mające sporo walorów natury estetycznej. Struktura INOX wyeksponowana na wyposażeniu kuchni lśni swym czysto srebrnym odcieniem, stanowiąc niebanalna dekorację wnętrza.

 

Pielęgnacja nie taka trudna, ale...

 

Czyszczenie powierzchni INOX nie należy do szczególnie trudnych zadań, ale trzeba pamiętać, iż pielęgnacja musi się odbywać zgodnie z pewnymi konkretnymi zasadami higienicznymi. Otóż blaty i fronty wykonane z tego rodzaju stali nierdzewnej wymagają właściwej konserwacji. Tylko wtedy nie dojdzie do nieładnych zacieków, przebarwień czy innych usterek, które psują stronę wizualną akcesoriów kuchennych. Na rynku dostępna jest cała masa przeróżnych specyfików stworzonych celowo do sprzątania właśnie charakteryzowanego rodzaju powierzchni. Nie jest natomiast zalecane używanie tradycyjnych preparatów takich jak typowe mleczka czy płyny do czyszczenia. Musimy też unikać ostrych i żrących środków chemicznych typu klasyczne wybielacze. Nie stosujmy także do polerowania struktury INOX twardych materiałów, które mogłyby zarysować obudowę urządzenia. Najlepsza do tego będzie ściereczka z mikrofibry, która jest na tyle miękka, że nie spowoduje rys.

 

Preparaty podobne działaniem, lecz...

 

Wbrew pozorom środki chemiczne stworzone specjalnie do polerowania powierzchni INOX nie są zbytecznym wydatkiem ani trikiem marketingowym producentów. Omawiany typ stali wymaga nieco delikatniejszej pielęgnacji, dlatego też warto zainwestować w solidny zestaw środków kosmetycznych. Poza tym, że zyskamy pewność, iż zupełnie nieświadomie nie doprowadzimy do uszkodzeń czyszczonego sprzętu, to dodatkowo będziemy mogli cieszyć się trwalszym efektem naszego sprzątania. Specjalistyczne specyfiki pozostawiają swego rodzaju warstwę ochronną, która zapobiega szybkiemu brudzeniu się powierzchni INOX. Tym samym są one elegancko błyszczące przez nawet kilka tygodni. Nie ma odbitych palców, smug czy plam.

Zobacz również

Pralka w kuchni, czy w łazience?

Pralka w kuchni, czy w łazience?

Względy oczywiste W większości domów i mieszkań pralka umiejscawiana jest w łazienkach....

O tym pamiętaj, nim wybierzesz sprzęt kuchenny

O tym pamiętaj, nim wybierzesz sprzęt kuchenny

Nie dorabiaj kilometrów   Pomyślmy logicznie – kiedy przyrządzamy jedzenie pierwsze co...
Komentarze (1)
1
Gość
WojtekR
2015-11-30 13:45:35

W swojej kuchni mam blaty INOX i to prawda, że ich pielęgnacja nie jest trudna, ale wymaga poświęcenia znacznie większej ilości czasu niż tradycyjnym blatom. Niemniej jednak ich wygląd i piękna prezencja rekompensuje czas poświęcony na polerowanie lub czyszczenie zacieków.

Twój komentarz
Ocena