Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Które urządzenia na kuchenną wyspę?

Sprzęt agd


Które urządzenia na kuchenną wyspę?

Montaż nowoczesnego blatu kuchennego, powszechnie zwanego wyspą, to plus jeden do estetyki wyposażenia aranżowanego pomieszczenia. Niestety jednak bardzo często kończy się właśnie na samej elegancji i wytworności designu, bowiem lokatorzy decydujący się na taki element w kuchni nie mają bladego pojęcia, jak uzyskaną szykowność wykorzystać, aby na co dzień móc cieszyć się lokum nie tylko ekskluzywnym, ale i funkcjonalnym oraz praktycznym.

Na zdjęciu: Studio AK

Kącik do zmywania

 

Wyspa - poza tym, że cieszy oko, bowiem znacząco poprawia wygląd wnętrza kuchennego - dodatkowo może służyć, jako miejsce do zmywania. We wnętrzu blatu instalowany jest zlew, który w zależności od wymiarów wyspy może być jedno- bądź dwukomorowy. Pod zmywakiem warto zabudować szafkę, w której znajdzie się pojemnik na odpady. Tym samym, podczas spełniania codziennych obowiązków, będzie znacznie sprawniej. W bardziej eleganckich pomieszczeniach, zamiast obszernego zlewu, możemy umieścić malutki, poręczny zmywak a obok niego wmontować zmywarkę. Przeważnie standardowe szerokości zlewozmywaków idealnych na wyspy wynoszą odpowiednio 40, 45, 50, 60, 80 oraz 100 cm. Pamiętajmy, aby zlew wyeksponowany na samym środku kuchni świetnie współgrał z resztą elementów kuchennego wystroju.

 

Centrum gotowania

 

Na wyspie bardzo często umieszcza się płytę kuchenną, która jest wbudowywana w blat. To, ile będzie pól grzejnych jest zależne zwłaszcza od liczby lokatorów – jeżeli przyrządzamy posiłki dla paru osób, lepiej wybrać szerszy model, gdy natomiast urządzamy stylowo kawalerkę, wystarczy wersja minimalna. Konsumenci mogą przebierać w opcjach kuchenek elektrycznych oraz gazowych. Oba te typy mogą być śmiało instalowane w wyspach kuchennych. Pierwszy z modeli bez wątpienia będzie droższy w eksploatacji, ale jednak bardziej wygodny. Gotując na gazie, unosi się natomiast nieestetyczny osad, który gromadzi się następnie na sąsiadujących z płytą przestrzeniach. Jeszcze lepszym rozwiązaniem, ale zdecydowanie najbardziej kosztownym, jest inwestycja w płytę ceramiczną bądź indukcyjną. Obie są efektowne, bardzo stylowe, płaskie i funkcjonalne. Komponują się znakomicie zwłaszcza w otwartej strefie. Poza tym, umożliwiają szybsze gotowanie.

 

Z okapem w roli głównej

 

Kiedy w wyspie znajduje się kuchenka czy piekarnik, warto pomyśleć o zamontowaniu tuż nad blatem stylowego okapu, który poza tym, że stanie się ciekawą częścią designu, dodatkowo będzie również znakomicie sprawdzającym się urządzeniem praktycznym. Solidny wentylator od razu wyciągnie wszelkie zapachy unoszące się bezpośrednio nad płytą, likwidując opary oraz nie dopuszczając do osadzania się na meblach brudu i smolistych drobinek tłuszczu. Rewelacyjnie w takich wnętrzach kuchennych sprawdzi się typowy model wyspowy, który jest strzałem w dziesiątkę, jeżeli chodzi o lokale typu open, czyli połączone wraz z salonem. Okapy tej kategorii są wraz z biegiem czasu coraz modniejsze, dlatego też dostępne są na rynku w zróżnicowanych odcieniach kolorystycznych, o rozmaitych kształtach i z mocniejszymi silniczkami niż urządzenia przewidziane do kuchni niewielkiej metrażem.

Komentarze


4.80/5 5 5
5
anitaa

W stu procentach zgadzam się ze zdaniem, że wyspa kuchenna znacząco wpływa na wygląd kuchni! Tak jest u nas, bardzo cieszę się, że udało mi się przekonać do niej męża, a teraz sam uważa, że był to dobry wybór :) A wracając jeszcze do "urządzania" kuchennej wyspy, to my zdecydowaliśmy się umieścić na niej płytę grzewczą, według mnie to bardzo funkcjonalne rozwiązanie.


5
marlena_m

Dobrze, że znalazłam ten artykuł, bo właśnie teraz jesteśmy na etapie planowania kuchni w naszym domu. Jak na razie przeglądam przeróżne katalogi z meblami i pomysłami na kuchenne aranżacje i wiem jedno, chcę mieć dużą wyspę kuchenną na środku mojej kuchni! :). Jeszcze nie zdecydowałam, czy będzie tam płyta grzewcza, czy zlew, ale chyba to drugie. Już nie mogę się doczekać, aż wszystko będzie skończone :)


5
katarzyna

Też będę miała kuchnię z wyspą, zaplanowałam sobie, że znajdzie się na niej dwukomorowy zlewozmywak. Oprócz tego marzą mi się czarne meble z frontami na wysoki połysk. Na razie „mam” tylko taki plan w mojej głowie, jego realizacja musi trochę poczekać, bo dopiero budujemy nasz dom :)


4
Bartoszewski

U mnie na wyspie została umieszczona płyta grzewcza i wg. mnie świetnie się tam sprawdza. Nad wyspą jest okap, którego bardzo długo szukaliśmy. Całość wygląda bardzo ciekawie i jest przedmiotem wielu pytań. Moim zdaniem wyspa sprawdzi się tylko w dużych kuchniach, moja akurat taka jest.


5
Milena

Ja mam wyspę z kuchenką i jestem bardzo zadowolona. Tym bardziej, że w myśl złotego trójkąta za sobą po prawej mam lodówkę a po lewej zlew. Wyspy w kuchni podobały mi się od zawsze i według mnie opcja z kuchnia jest najwygodniejsza.

Zobacz również


Chłodzący bar w kuchni od Siemensa


Nikt z nas nie wyobraża sobie upalnego lata bez zimnych koktajli z owoców i...

Marki Bosch, Siemens i Zelmer z tytułem Superbrands


Warszawa, maj 2016 (bsh). Marki Bosch, Siemens i Zelmer zostały nagrodzone prestiżowym...

Sposoby na nadanie charakteru mało wyrazistej kuchni


Kuchnia, czyli niekwestionowane serce każdego domu, wymaga odpowiedniej oprawy. Często...