Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kamień na ściany w kuchni

Porady


Kamień na ściany w kuchni

Kuchnia jest niesamowicie istotnym pomieszczeniem domowego użytku, którego podczas aranżacji mieszkania nie wolno pominąć. Poza tym, że to wnętrze ma być praktyczne i funkcjonalne, to dodatkowo powinno ono cieszyć oko. Urządzenie czterech kuchennych kątów wymaga jednakże naprawdę dużej rozwagi oraz porządnego projektu, którego będziemy „trzymać się" w trakcie doboru poszczególnych materiałów wykończeniowych, mebli i akcesoriów. Jednym z tworzyw, po jakie konsumenci chętnie sięgają w modelowaniu wystroju kuchni okazuje się kamień. Dlaczego? O jego zaletach więcej we fragmentach poniżej.

Na zdjęciu: Studio MK Kuśmierczyk

Estetyczny i odporny na zabrudzenia


Kamień jest polecany do kuchni nie tylko ze względów wizualnych. Poza tym, że to materiał niesamowicie gustowny i pozwalający stworzyć w pomieszczeniu nietuzinkowy klimat, to dodatkowo jest to tworzywo wyjątkowo odporne na czynniki zewnętrzne. Nie uszkodzi jego powierzchni żaden detergent czy związek chemiczny. Ponadto jest on bardzo łatwy w czyszczeniu – wystarczy przejechać delikatnie szmatką i gotowe. By jednak kamień był zachowany na trwałe w nienagannym stanie, wymagana jest jego skrupulatna pielęgnacja. Jeżeli wybierzemy wariant charakteryzujący się porowatą strukturą, dobrze byłoby materiał stosownie zabezpieczyć. W tym celu, tuż po wyłożeniu danej powierzchni kamieniem, warto głębokie otwory napełnić kamienną masą. Cały fragment aranżacji, w której występuje kamień musimy natomiast solidnie zaimpregnować. Taka warstwa ochronna pozwoli na to, aby ograniczyć wchłanianie się tłuszczu i brudzenie. Tworzywo nie będzie podatne na plamienie, odbarwienia i kurzenie się.

 

Oryginalny i stylowy

 

Spośród szeregu rozmaitych tworzyw stosowanych do dekoracji wnętrz kuchennych, kamień odznacza się swą niespotykaną dekoracyjnością. Z jednej strony jest to przecież materiał bardzo trwały, którego wybór podsuwa zdrowy rozsądek. Z drugiej natomiast nie da się ukryć, że to tworzywo jest wyjątkowo eleganckie. Ten dodatek aranżacyjny w kuchni sprawi, że lokum nabierze oryginalnego wyglądu. Koniec z przeciętnością i pospolitością, jaka wielokrotnie gości w nijakich kuchniach. Z pomocą kamienia kuchnia nabierze zupełnie nowego blasku. Niestety, patrząc na to, co najczęściej wybierają konsumenci, stojący przed opcją zakupu materiałów wykończeniowych, kamień dekoracyjny pojawia się jeszcze dość rzadko. Przeważają już dawno sprawdzone, ale także i przez to nieco oklepane rozwiązania z terakotą czy glazurą w roli głównej. Kamień w zestawieniu z nimi prezentuje się zdecydowanie najlepiej. Nie ma też porównania co do solidności i wytrzymałości. Kamień doskonale „znosi" działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur. W związku z tym, śmiało można ten element aranżacyjny wykładać na ściany, między blatem a szafkami górnymi czy też w rejonie kuchenki bądź zlewozmywaka. Nawet jeżeli zachlapiemy wodą nie dojdzie do odkształceń czy zmiany odcienia. Nie zniszczy kamienia również buchająca z garnków para wodna. Nawet wrzątek nie doprowadzi do obniżenia jakości charakteryzowanego materiału.

 

Bezproblemowy w montażu

 

W odróżnieniu od wielu innych tworzyw stosowanych w wystroju kuchni, kamień odznacza się także jeszcze jedną wyraźną zaletą – jest łatwy w montażu. Nie musimy angażować ekipy, bowiem równie dobrze materiał ten damy radę położyć na ścianę samodzielnie. Poza tym, kamień „zatuszuje" wszelkiego typu nierówności. Na kamieniu mniej rzucają się w oczy nieestetyczne rysy, uszkodzenia mechaniczne czy nawet zabrudzenia. By cieszyć się pięknym wykończeniem Twojej kuchni, warto pamiętać o tym, żeby po nałożeniu kamienia nanieść na niego bezbarwny lakier, który wzmocni strukturę materiału oraz doda mu eleganckiego połysku. W rezultacie uzyskamy niepowtarzalny klimat. Nasze kuchenne cztery ściany staną się bardzo gustowne. Wnętrze będzie nastrojowe i przytulne a jednocześnie nie straci na swej funkcjonalności.

Komentarze


5.00/5 2 2
5
Adriana

Ten kamień na zdjęciu jest rewelacyjny, pierwszy raz widzę takie rozwiązanie - tym bardziej, że panuje wszechobecna moda na płytki bądź kafelki. Odcienie brązu i beżu to zdecydowanie moje kolory - dzięki nim, pomieszczenie jest przytulne i ma swój klimat. Chciałabym w przyszłości mieć swoją kuchnię marzeń - na razie wynajmuję mieszkanie i jakiekolwiek zmiany nie wchodzą w grę.


5
Lusia

Ja mam kamienne blaty i nie zamieniłabym ich na nic innego - niezwykle praktyczne rozwiązanie :)

Zobacz również


Fugi w kuchni


Wykończenie wnętrza kuchennego jest niesamowicie ważne do tego, aby móc...

Co na okno w kuchni?


Kuchenne okno to niemal tak istotny element wnętrza jak meble czy płyta grzewcza. To...

W kontakcie z naturą


Obecne trendy dużo uwagi poświęcają nowoczesnym, minimalistycznym kuchniom. Są one...