Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia bez szafek górnych

Porady


Kuchnia bez szafek górnych

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie aranżacji pomieszczenia kuchennego opierającej się na braku zaplanowania szafek górnych. Takie elementy meblowe uznawano zawsze za podstawę solidnego wyposażenia wnętrza naszych czterech kuchennych ścian. Niemniej jednak coraz częściej nowoczesne wizualizacje opisywanych pokojów są zręcznie pozbawione tych części mebli. Co to daje?

Na zdjęciu: Studio Mebli Misz

Z perspektywy estetyki bez wątpienia można stwierdzić, iż kuchnia tej kategorii jest dużo bardziej ciekawa niż standardowa zabudowa. Pomieszczenie robi się zupełnie odmienne od tradycyjnych wnętrz przeznaczonych na kuchnię. W zasadzie zyskujemy nietypowy, oryginalny i nietuzinkowy oraz innowacyjny model obiektu kuchennego nastawionego na przestronność. Dzięki zrezygnowaniu z górnych szafek, mamy sposobność powiększenia optycznie naszych czterech kątów. Kuchnia wydaje się dużo większa niż jest w rzeczywistości, co jest dla nas zielonym światłem do jej bardziej stylowego aranżowania. W takim designie bardzo ważna jest dodatkowa przestrzeń, jaką można interesująco wykorzystać bądź, jeżeli wolimy zrezygnować z aranżacji, istnieje opcja pozostawienia wnętrza pustego – wtedy będzie bardziej przestrzenne.

 

Kuchnia pozbawiona szafek górnych to doskonałe rozwiązanie wówczas, gdy decydujemy się na montaż blatu kuchennego. Wtedy aranżacyjnym centrum staje się wspomniana wyspa, zatem półki gdzieś w górnej warstwie wcale nie będą nam potrzebne a jedynie zaburzą proporcje. W zupełności wystarczą szafeczki na dole. Rewelacyjnie przy takim blacie roboczym spisze się zwłaszcza wersja mebli do zabudowy. Okazują się one bardzo stylowe, trwałe, wyjątkowo estetyczne i przy tym nie zajmują szczególnie dużo miejsca, stąd polecane są w zasadzie do każdego jednego pomieszczenia bez wyjątku. Jeżeli nadal brak nam wystarczającej powierzchni do zagospodarowania, w aranżacji można zamienić szafki górne, bardzo silnie rozbudowane, na kilka otwartych półek. Na nich da się ułożyć chociażby ekskluzywne przybory kuchenne czy wiele akcesoriów, jakie nadają się do wystawienia na wierzch. Jest to z jednej strony skuteczny sposób na zaplanowanie, co gdzie ma się znaleźć, a z drugiej nic innego jak swoista dekoracja wnętrza.

 

Przy kompozycjach stawiających na szafki górne i dolne jednocześnie, w pełni zapychamy całą posiadaną przestrzeń. Niestety nie jest to dobry wariant, bowiem w kuchni non stop się krzątamy, zatem trzeba pamiętać o tym, że miejsca takie powinny mieć opcję swobodnego przemieszczania się. Jest to bardzo ważne, aby kuchnia była urządzona nie tylko elegancko i ładnie, wpisując się w nasze gusta, ale również bardzo praktycznie i funkcjonalnie. Po co składować podręczne przedmioty, zastawy, naczynia czy inne elementy kuchennego wyposażenia gdzieś na górze, gdzie trzeba wspinać się po stołkach, aby wydostać potrzebny nam artykuł. Wszystko, co jest na co dzień stosowane musi być bezpośrednio w zasięgu ręki i oka. W przeciwnym razie będzie to jedynie strata naszego czasu. Do takiego magazynowania służą właśnie szafki dolne.

 

Na koniec jeszcze jeden plus rezygnacji z szafek górnych. Poza tym, że mamy naprawdę dużo wolnej przestrzeni, mamy też sposobność zaaranżowania zyskanego miejsca w przeróżny, unikatowy sposób. Domownicy ceniący nowoczesność bardzo często zastępują półki rozmaitymi wariacjami stylistycznymi. W kuchni w pełni zabudowanej nie ma natomiast takiej możliwości, bo i gdzie mielibyśmy umieszczać te ozdoby i dekoracje? Ponadto walorem braku szafek tu opisywanych jest też możliwość uzyskania lepszego doświetlenia urządzanego pomieszczenia. Wtedy nasza kuchnia będzie prezentowała się zarówno dużo bardziej stylowo, jak też będzie znacznie przytulniejsza i mocniej klimatyczna.

Komentarze


5.00/5 2 2
5
seko

Nie wiem czy to kwestia przyzwyczajenia, czy też nie, ale jakoś tak nienaturalnie wygląda mi ta kuchnia :) Jest jak najbardziej ciekawa, ale nie wiem czy zgodziłabym się na takie rozwiązanie w swoim domu


5
Ola

A mnie ten pomysł się podoba. Może faktycznie wygląda to trochę nietypowo, ale jak najbardziej ciekawie i oryginalnie. Ja mam w "głowie" taki obrazek - białe meble kuchenne z frontami na wysoki połysk bez górnej zabudowy, na ścianie cegła i kilka otwartych półek, do tego odpowiednie oświetlenie i kilka dodatków - według mnie taka kuchnia byłaby dla mnie idealna. Może w przyszłości nad tym pomyślę :)

Zobacz również


Oryginalne zastosowania szklanych paneli w kuchni


Szkło to obecnie jeden z bardziej modnych materiałów wykończeniowych stosowanych w...

Kuchnia wprost z „betoniarki”


Jeszcze nie tak dawno beton utożsamiany był jedynie z materiałem budowlanym. Obecnie...

Rozkładany stół – tak czy nie?


Stół jest nieodłącznym elementem naszej kuchni. To przy nim spędzamy czas z...