Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Meble kuchenne / Klasyczna aranżacja kuchni

Meble kuchenne

Klasyczna aranżacja kuchni

Ulubione1

Kuchnia w zasadzie od zawsze stanowi miejsce, które z jednej strony ma być praktyczne i funkcjonalne, ale z drugiej urządzone przytulnie i zgodnie z gustem lokatorów. W tym pomieszczeniu wbrew pozorów spędzamy więcej czasu niż w pełniącym funkcje reprezentacyjne pokoju dziennym. Podczas gdy salon jest z reguły szykowny i elegancki, wnętrze kuchennego zacisza powinno być jak najbardziej „nasze". Wyrafinowanie wystroju a zarazem unikatowość i swojskość tego lokum zagwarantuje aranżacja oparta na klasyce.

Tradycyjny nie znaczy staromodny

 

Często wśród konsumentów stojących przed koniecznością urządzenia pomieszczenia kuchennego panuje mylne przekonanie, że to, co określane jest klasycznością jest równoznaczne z przeżytkiem. W gruncie rzeczy klasyka wystroju stanowi natomiast swoisty mix tego, co tradycyjne z tym, co komfortowe. W związku z tym, jak najbardziej znajdą się w takich aranżacjach elementy nowoczesne, funkcjonalne oraz rozwiązania współczesne. Nie ma to nic wspólnego ze starodawnością i kiczowatością wizualizacji. Klasyczność w dzisiejszym wydaniu zespala doskonałość materiałów, z jakich wykonane są elementy wykończeniowe i zestawy meblowe kuchni z wyszukanym, ale i ciepłym designem, w którym rolę główną gra chociażby szlachetne drewno. Nie są to kompozycje proste konstrukcyjnie ani minimalistyczne, lecz wręcz przeciwnie – bardzo zdobnicze, z przeróżnymi ornamentami dekoracyjnymi, oryginalnymi dodatkami i bogatymi detalami. Wszystko to składa się na świetnie zgraną całość w starym, ale nie staromodnym wydaniu. Nierzadko spotykane są tu fazowane szkła, elegancko zakończone krawędzie blatów, listwy z frezowaniami, oszklenia podzielone szprosami czy mocno dekoracyjne drzwiczki szafek i kredensów.

 

Klasyczny równa się ponadczasowy

 

Styl klasyczny nie przypadnie do gustu każdemu. Ci, którzy wolą prostotę konstrukcji i nie są zwolennikami piękna w muzealnej postaci raczej charakteryzowanego tu nurtu aranżacyjnego nie polubią. Niemniej jednak trzeba przyznać, że opisywany styl klasyczny wyposażenia kuchennego wnętrza jest nieprzemienny. Jest to stylizacja ponadczasowa, która nigdy nie wyjdzie z mody. Nie ma tym samym obaw, że poszczególne elementy składające się na wystrój naszego kuchennego zacisza za kilka sezonów staną się passé. Postawienie na klasykę jest tożsame z inwestycją bezpieczną, czynioną raz na dobre. Warto natomiast pamiętać, aby kuchnię według tego pomysłu urządzać, dysponując pomieszczeniami zamkniętymi. Do typowych otwartych wnętrz lepszym rozwiązaniem będzie natomiast kuchnia nowoczesna.

Zobacz również

Na granicy kiczu – kolorowe meble kuchenne

Na granicy kiczu – kolorowe meble kuchenne

Przede wszystkim fronty Bez względu na to, czy urządzamy kuchnię od podstaw, czy tylko...

Meble na wymiar czy wolnostojące?

Meble na wymiar czy wolnostojące?

Kwestia spojrzenia To, jakie meble zdecydujemy się umieścić w naszej kuchni, w dużej mierze...
Komentarze (1)
1
Gość
Joanna
2018-01-08 08:15:16

Ja bardzo lubię aktualne nowoczesne kuchnie i moim zdaniem lepiej się prezentują niż klasyczne. Jednak każdy musi zaprojektować swoją kuchnię zgodnie ze swoim gustem.

Twój komentarz
Ocena