Drewno w kuchni?
Drewno to jedyny materiał, który nigdy nie wyszedł i nie wyjdzie z mody. Również w kuchni ciągle wiedzie prym. Jeśli nie gra głównej roli, to zawsze jest obecne chociażby w postaci subtelnych dodatków.
Same atuty
Drewno jak żaden inny materiał wykończeniowy wprowadza do wnętrza swoisty klimat, ciepło, estetykę. Może być stosowane dosłownie wszędzie – od podłogi, przez meble, dodatki, na zdobieniach sufitu kończąc. Jest przy tym bardzo plastyczne, daje się dowolnie formować, rzeźbić, frezować, dzięki czemu jest idealnym materiałem dla wprawionego rzemieślnika. Może zatem warto wprowadzić do swej kuchni drewniane elementy?
zdjęcie: Black Red White
Pod stopami
Decydując się na podłogę kuchenną wykonaną z drewna trzeba mieć świadomość, że będzie ona częściej eksploatowana niż w pozostałych pomieszczeniach. Dodatkowo może być narażona na uszkodzenia, zarysowania i zniszczenia powodowane większą wilgotnością, tłuszczem czy innymi zabrudzeniami powstającymi podczas gotowania. Będzie też przez to wymagała częstego mycia i pielęgnacji, które wykonywane niewłaściwie spowodują jej szybsze zużycie. Warto więc wybrać sprawdzone, trwałe i twarde gatunki. Sprawdzą się tu na pewno egzotyki, ale w niczym nie ustępują im również rodzime gatunki, takie jak dąb czy buk. Nie można jednak zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu materiału i jego impregnacji. Pozwoli to nam na dłużej cieszyć się nieskazitelnym pięknem pod stopami.
Pozory mylą
Słysząc o drewnie w kuchni wielu utożsamia to z ciężką w wyrazie, drewnianą zabudową, najczęściej w stylu rustykalnym, tradycyjnym. Owszem, do dziś są zwolennicy takiej stylistyki, którzy najlepiej czują się w otoczeniu stylizowanych szafek, rzeźbionych kredensów, komódek. Niemniej jednak drewno może z powodzeniem odnajdywać się w każdej, nawet najbardziej nowoczesnej kuchni. Wystarczy, że zaprojektujemy minimalistyczne w wyrazie formy mebli i wykonamy je z litego drewna lub materiałów drewnopochodnych, jak chociażby fornir. Świetnie sprawdzi się jako przysłowiowa kropka nad „i" w postaci delikatnych, subtelnych dodatków, elementów dekoracyjnych, wybranych fragmentów kuchennej zabudowy. Pomysłów na przemycenie drewna do współczesnej kuchni jest mnóstwo. Najbardziej efektownie prezentuje się jako detal pośród całej nowoczesnej zabudowy. Może to być front jednej wybranej szafki, jeden poziom szuflad lub jedynie cienki pasek biegnący przez wszystkie fronty kuchennej zabudowy. Co więcej, drewno występuje w tylu różnych barwach i odcieniach, że każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Ponadczasowy partner doskonały
Drewno jako jeden z najbardziej naturalnych materiałów ma również tę zaletę, że idealnie współgra właściwie z każdym innym materiałem: od kamienia, przez ceramikę, szkło, metal, na tworzywach sztucznych kończąc. Z jednej strony tworzy specyficzny kontrast, z drugiej potrafi wydobyć urok nietypowego zestawienia podkreślając swój charakter. Z powodzeniem można więc go stosować w zestawieniu np. z kamiennym blatem, przeszklonymi frontami, czy dodatkami z tworzyw sztucznych.
Niewątpliwą zaletą drewna i cechą decydującą o jego przewadze nad innymi materiałami jest też fakt, że po kilku latach z powodzeniem można je łatwo odrestaurować i tchnąć w nie nowe życie. Jeśli więc mamy np. jakąś szafeczkę po babci, wystarczy nieco ją poprzecierać i pomalować by stała się nietypową ozdobą kuchni lub jadalni.
Tradycyjne spojrzenie
Dla miłośników tradycjonalizmu lub sielskiej wsi drewno to wręcz materiał idealny. Pozwala stworzyć niepowtarzalne, piękne wnętrze o swoistym charakterze i duszy. W rękach wprawnego rzemieślnika – artysty staje się prawdziwym dziełem sztuki wraz ze swoimi żłobieniami i sfrezowaniami. Powstają wtedy unikalne szafeczki, kredensy, komody. Przepiękna i jedyna w swoim rodzaju gra słojów nadaje meblom i całemu wnętrzu specyficznego klimatu. W takiej kuchni jednak, trzeba zachować ścisłą konsekwencję. Każdy element, sprzęty AGD, dekoracje, nawet najmniejsze detale muszą być podporządkowane tradycyjnemu spojrzeniu. W przeciwnym wypadku zamiast pięknej tradycyjnej kuchni możemy uzyskać groteskowy efekt braku spójności i stylistycznego bałaganu.
Elementy wybrane
Drewno jest dość drogim materiałem, nawet jeśli zdecydujemy się na rodzime gatunki. Poza tym jego obróbka jest praco i czasochłonna dlatego i cena usług jest wysoka. Nie każdy może więc sobie pozwolić by królowało w jego kuchni. Co jednak zrobić, jeśli bardzo zależy nam na wprowadzeniu do niej drewnianych elementów? Nic bardziej prostszego. Skoro drewno tak idealnie współgra z każdym stylem i materiałem, można pokusić się o drobne, a jednak znaczące zmiany. Przykładem takiej mini-metamorfozy może być wymiana dotychczasowego stołu na drewniany. Rozwiązanie proste i stosunkowo tanie, niekolidujące z istniejącą już meblową zabudową, a jednocześnie efektowne i trafione. Podobnie można zrobić z krzesłami – dobrane formą do stylistyki pozostałych elementów będą idealnym dopełnieniem całości.
drewno to ponadczasowy materiał, jaki znajdzie zastosowanie w każdej kuchni.
Podobno drewniane akcesoria kuchenne (deska, łyżki, szpatułki, itd) są mniej higieniczne niż te plastikowe!
To prawda – akcesoria kuchenne są mniej higieniczne ale jeśli chodzi o meble kuchenne to nie wyobrażam sobie innych niż drewniane :) drewno jest ponadczasowe – eleganckie i nadające niepowtarzalnego klimatu. Trzeba tylko wiedzieć jak je odpowiednio pielęgnować.