Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Młynek koloidalny – wszystko, co musisz...

Porady


Młynek koloidalny – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Montaż młynka pod zlewem to niezawodny sposób na zmniejszenie ilości kuchennych odpadów. Będzie szczególnie przydatnym urządzeniem dla wszystkich, którzy nie mogą pozwolić sobie na założenie przydomowego kompostownika. Ale tak naprawdę młynek koloidalny sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym, gdyż pozwoli szybko pozbyć się odpadów organicznych. Czym jest młynek do odpadów, jak działa i jak bezpiecznie go użytkować?

Na zdjęciu: Blanco

Co to jest młynek koloidalny i gdzie się sprawdzi?

 

Młynek pod zlew to doskonały wybór dla wszystkich, którzy chcą zmniejszyć ilość produkowanych odpadów organicznych. Kiedy mieszkasz w domu z ogrodem, co prawda możesz pozwolić sobie na założenie kompostownika. Jednak to rozwiązanie nie każdemu przypadnie do gustu. W mieszkaniach i domach, gdzie kompostownik nie będzie dobrą opcją, lepszą alternatywą może stać się właśnie młynek koloidalny. Montaż młynka do odpadów pozwoli wyeliminować konieczność wyrzucania do kosza większości odpadów organicznych. Jednocześnie da możliwość uniknięcia przykrych zapachów, jakie nierzadko są wynikiem składowania z koszu resztek jedzenia. Ułatwi też utrzymanie w kuchni higieny. Pozbędziemy się bowiem problemu bakterii i zarazków, dla których doskonałe pożywienie stanowią właśnie rozkładające się produkty spożywcze.

 

Zasady działania młynka koloidalnego

 

Młynek do odpadów montowany jest pod zlewozmywakiem. Daje nam więc możliwość rozdrobnienia różnego rodzaju resztek jedzenia, zapobiegając w ten sposób zatykaniu się odpływu. Tego typu urządzenia doskonale radzą sobie z miękkimi odpadami organicznymi, obierkami, skorupkami z jajek ale także i fusami, ościami czy nawet chrząstkami. Młynki koloidalne o dużej mocy, które między innymi można znaleźć w asortymencie marek Stalgast czy Franke, poradzą sobie także z drobnymi kostkami. Jednym słowem, wysokiej jakości młynek pozwoli na pozbycie się wszelkich resztek, które po posiłku pozostały na naszym talerzu. Pamiętajmy jednak, że z różnych względów nie powinniśmy umieszczać w nim takich przedmiotów, jak torebki foliowe, kawałki szkła czy plastiku, sznurki, ale i piasek, kamień czy metal. Ważne jest również, by do rozdrabniacza nie wlewać gorącego tłuszczu. Należy również szczególnie ostrożnie obchodzić się ze środkami chemicznymi, które stosujemy do czyszczenia naszego zlewozmywaka oraz do udrożniania rur. Mogą być one wyjątkowo niebezpieczne dla mechanizmu młynka.

 

Bezpieczne użytkowanie rozdrabniacza

 

Do najbardziej popularnych młynków do odpadów dostępnych na rynku sprzętów AGD należą młynki elektryczne. Mogą być one uruchamiane na trzy sposoby: włącznikiem pneumatycznym, hermetycznym bądź też włącznikiem zlokalizowanym w korku. Bezpieczne użytkowanie młynka zapewniają systemy zapobiegające ich przegrzewaniu się czy przeciążeniu. To one zbają o to, by podczas bardziej wzmożonej pracy lub też gdy mechanizm tnąco-mielący zostanie zablokowany, silnik urządzenia nie uległ zniszczeniu. Producenci młynków koloidalnych oferują także modele o kilku stopniach pracy. Oznacza to, że, korzystając z nich, możemy regulować prędkość działania rozdrabniacza w zależności od tego, ile odpadów chcemy rozdrobnić.

 

Młynek pod zlew – jak czyścić?

 

Utrzymanie w czystości młynka koloidalnego wcale nie jest trudne. Ponieważ podczas jego użytkowania niezbędne jest uruchamianie strumienia wody, wypłukuje ona wszelkie resztki, które trafiają do naszego urządzenia. Niemniej jednak, zwłaszcza gdy do młynka wlejemy lub wrzucimy coś, co nie powinno się w nim znaleźć, niezbędne może okazać się jego oczyszczenie. W  takim wypadku wystarczy rozebrać młynek i wyczyścić go ręcznie.

 

Młynek koloidalny a przepisy prawa

 

Zgodnie z przepisami prawa, w Polsce zakaz stosowania młynków koloidalnych dotyczy bioodpadów pochodzących jedynie z zakładów zbiorowego żywienia, gastronomii oraz zakładów produkcji i obrotu żywnością. Odpady te powinny być bowiem utylizowane w specjalny sposób. Oznacza to, że z młynków swobodnie możemy korzystać w naszych domach i mieszkaniach, ciesząc się wszystkimi ich zaletami.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Biała kuchnia z czarnym blatem


Kuchnia w kolorze białym od lat zachwyca niepowtarzalnym urokiem. Bez względu na to, czy...

Instalacja elektryczna w kuchni


Współczesna kuchnia właściwie nie mogłaby się obejść bez energii...

Dobrze zagotowana, czyli wszystko o czajnikach


Czajnik jest tak niezbędnym kuchennym sprzętem jak płyta grzewcza czy lodówka....