Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Segregacja śmieci a wyposażenie kuchni

Porady


Segregacja śmieci a wyposażenie kuchni

W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, lokatorzy wszelkiego typu obiektów mieszkalnych zmuszeni są segregować odpady. W tym celu konieczne okazuje się zwrócenie uwagi przede wszystkim na odpowiednią aranżację pomieszczeń kuchennych, umożliwiającą wygodną selekcję śmieci.

W trosce o środowisko naturalne i dbałość o własny dom


Dzięki segregacji odpadów można aktywnie włączyć się do szeroko rozumianej ochrony przyrody. Przekłada się to również na oszczędność domowego budżetu. Aby dokonywać selekcji śmieci sprawnie i poprawnie, warto zainwestować w stosowny asortyment kuchenny. Komfortu dostarczą osobne, zróżnicowane wielkością pojemniki dostosowane do ilości oraz typu odpadów, jakie produkujemy w naszym gospodarstwie domowym. Kierując się praktycznością, należy zaopatrzyć się w spory gabarytowo pojemnik, który powinien być przeznaczony na największe śmieci. Wtedy nie będziemy musieli kilka razy w ciągu dnia biegać do śmietnika, aby opróżnić kosz. Dobrze jest taki zbiornik umiejscowić w rejonie zlewu. Estetycznie, schludnie i funkcjonalnie zarazem będzie wówczas, gdy kosz na śmieci zlokalizujemy w szafce pod zlewozmywakiem. W ten sposób w trakcie zmywania, opróżniania talerzy po obiedzie czy czyszczenia lodówki będziemy mieć kontener pod ręką. Pojemnik będzie po prostu łatwo dostępny. Jeżeli zlew jest dwukomorowy i zajmuje więcej przestrzeni w lokum kuchennym, w szafce znajdującej się bezpośrednio pod nim da się prawdopodobnie zmieścić nawet kilka koszy – osobno na każdy rodzaj śmieci. To także znacząco ułatwi dokonywanie segregacji. Malutkie pojemniki, jakie mają służyć do zbierania odpadów, które nie pojawiają się w naszym domu zbyt często można nawet zawiesić na drzwiczkach, redukując tym samym przestrzeń zajmowaną w szafce.

 

By zaoszczędzić wolną powierzchnię

 

Segregacja śmieci to konieczność, ale także przejaw ekologiczności oraz schludności. W końcu nie jest zbyt estetycznym widok kosza na odpady niezabezpieczonego klapą czy stojącego na środku kuchni. Niekiedy jednak brak wystarczającej przestrzeni w naszych wąskich kuchennych czterech ścianach, aby zorganizować osobną przestrzeń wyłącznie na pojemniki do selekcji odpadów. Kiedy nie mamy także wystarczającej powierzchni do zagospodarowania wewnątrz szafek czy też nie dysponujemy odpowiednią ilością elementów meblowych, ustawianie paru zbiorników na śmieci na zewnątrz jest po prostu nieeleganckie i niepraktyczne. Kosze przeszkadzają w swobodnym przemieszczaniu się po obiekcie i psują wygląd naszego pomieszczenia. Poza tym, jest to dość niechlujne, aby pojemniki ze śmieciami trzymać „na widoku", w końcu kuchnia to miejsce, w którym przygotowujemy posiłki i je spożywamy. Musi być to lokum sterylne, czyste i zadbane. Rozwiązaniem pozwalającym pogodzić ze sobą dbałość o ekologię i troskę o wygląd kuchennych czterech ścian jest zasada ergonomii. Musimy nauczyć się właściwego rozplanowywania poszczególnych elementów wyposażenia. Kilka koszy możemy zmieścić równie dobrze w małej przestrzeni – wystarczy ustawić je jeden na drugim, dzięki czemu uda się zaoszczędzić wolne pole, ale także stworzyć osobną mini-strefę do sortowania różnych frakcji odpadów. Na rynku dostępne są także specjalne pojemniki na śmieci, które mają użyteczną przykrywkę zamontowaną z boku.

 

Proste, wygodne i funkcjonalne

 

W sklepach z asortymentem kuchennym dostępne są także specjalne sortowniki – a więc zbiorniki, produkowane celowo do segregowania w nich odpadów. Ich zamontowanie nie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontu czy nawet nie wymaga wydzielania dodatkowej przestrzeni. Bez problemu uda się je zmieścić do standardowej szafki kuchennej o szerokości ok. sześćdziesięciu centymetrów. Są to gotowe systemy, które przeważnie dostępne są w zróżnicowanych wymiarach, dzięki czemu konsument łatwo znajdzie modele dopasowane do gabarytów mebli znajdujących się w jego kuchni. Najczęściej spotykane sortowniki przeznaczone są do szafek o szerokościach wahających się między trzydzieści a dziewięćdziesiąt centymetrów. Istnieją także osobne warianty sortowników skonstruowane typowo do zabudowy narożnej. Warto wiedzieć, że odpady biodegradowalne powinny być grupowane w pojemnikach wyposażonych w wieka. Jest to istotne ze względów higienicznych.

 

https://www.maxkuchnie.pl/kuchenne-historie/odcinek-18-ekskluzywna-kuchnia-z-mchem-19.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/ekskluzywne-wyposazenie-kuchni-3024.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wyposazenie-agd-xxi-wieku-jak-kupowac-by-nie-zbankrutowac-1261.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-wyposazyc-szafki-aby-kuchnia-byla-komfortowa-2934.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wyposazenie-kuchni-po-niemiecku-2966.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/wyrzucaj-szybko-i-wygodnie-czyli-jak-wybrac-dobry-kosz-na-smieci-415.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-prosto-segregowac-odpady-1047.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/ekologia-zaczyna-sie-w-kuchni-1697.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kosze-do-segregacji-smieci-jak-ulatwic-sobie-segregacje-odpadow-3210.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gdzie-wyrzucac-odpady-niebezpieczne-herbate-w-torebkach-filtry-i-inne-problematyczne-smieci-3243.html

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Czyste gotowanie, czyli jak czyścić płyty grzewcze


W kuchni, jak w żadnym innym domowym pomieszczeniu powinna panować nienaganna...

Gdzie co rozmieścić, czyli jak zadbać o kuchenny...


By w pomieszczeniu kuchennego przeznaczenia funkcjonowało nam się sprawnie oraz...

Jak przygotować kuchnię na święta?


Świąteczna tradycja zobowiązuje – 12 potraw to podstawa. Niestety smakołyki same...