Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Gdzie wyrzucać odpady niebezpieczne, herbatę w...

Porady


Gdzie wyrzucać odpady niebezpieczne, herbatę w torebkach, filtry i inne problematyczne śmieci?

Jeżeli segregujemy śmieci, zawsze w końcu stajemy przed dylematem, gdzie wyrzucić dane odpady. Problematyczne odpady najczęściej trafiają do śmieci zmieszanych, a to nie zawsze dobry wybór. By ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości, stworzyliśmy kompletny przewodnik, dzięki któremu łatwo sprawdzisz, w którym koszu powinny wylądować nietypowe śmieci. Dowiedz się, co wrzucać do śmieci zmieszanych, a co zawieźć do PSZOK-u.

Dla porządku przypomnijmy, że w Polsce mamy obowiązek segregowania śmieci w ramach 5 frakcji, którym odpowiadają przypisane im kolory pojemników:

  1. papier – kolor niebieski,
  2. metale i plastiki – kolor żółty,
  3. szkło – kolor zielony,
  4. odpady bio – kolor brązowy,
  5. odpady zmieszane – kolor czarny.

Zasady te wynikają z Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO), który wprowadzony został 1 lipca 2017r. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kosze-do-segregacji-smieci-jak-ulatwic-sobie-segregacje-odpadow-3210.html.

A teraz możemy już zaczynać! By łatwiej było Ci się odnaleźć w naszym przewodniku, podzieliliśmy go na części, a w ramach każdej z nich alfabetycznie posegregowaliśmy nazwy odpadów. Pomiędzy akapitami znajdziesz też dodatkowe wskazówki, które ułatwią Ci sortowanie śmieci.

 

1. Akcesoria i odpady kuchenne

 

Gdzie wyrzucać folię aluminiową?

Folię aluminiową należy wyrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

 

Gdzie wyrzucić brudną folię?

Brudna folia to odpad, który powinien być umieszczony w koszu na śmieci zmieszane.

 

Do którego kosza wyrzucać garnki?

Wszystko zależeć będzie od materiału, z jakiego wykonany został garnek. Garnek emaliowany oraz garnek stalowy wyrzucimy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, natomiast garnek teflonowy do śmieci zmieszanych. Tutaj powinna trafić również szklana pokrywka od garnka.

 

Gdzie wyrzucać naboje do saturatora?

Zużyte naboje do syfonu wyrzucamy do kosza na metale i tworzywa sztuczne. Jednak, tak jak w przypadku filtrów do wody, warto wcześniej sprawdzić, czy producent naszego saturatora nie prowadzi zbiórki nabojów. Przykładowo marka SodaStream ponownie napełnia swoje naboje CO2, by w ten sposób jeszcze lepiej troszczyć się o środowisko.

 

Nakrętki do słoików – gdzie wyrzucać?

Zakrętki od słoików wykonywane są z metalu, dlatego powinny trafić do pojemnika na metal i tworzywa sztuczne.

 

Gdzie wyrzucać opakowanie po maśle?

Zatłuszczony papier czy brudną folię po maśle umieszczamy w pojemniku na odpady zmieszane.

 

Gdzie wyrzucić papier do pieczenia?

Po skończonym pieczeniu brudny papier wyrzuć do kosza na odpady zmieszane.

 

Gdzie wyrzucamy patelnię aluminiową?

W pełni aluminiową patelnię wrzucamy do żółtego kosza, czyli do pojemnika na metal i tworzywa sztuczne.

Patelnię teflonową wyrzucimy natomiast do odpadów zmieszanych.

 

2. Akcesoria domowe i dekoracje

 

Gdzie wyrzucać choinkę?

Choinkę naturalną wyrzucamy do specjalnego pojemnika na gabaryty lub też oddajemy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w naszej gminie. Choinkę oddajemy bez donicy i bez ziemi. Jeżeli wcześniej rozdrobnimy drzewko, możemy wyrzucić ją do pojemnika na bioodpady.

 

Gdzie wyrzucić kopertę bąbelkową?

Jeżeli mamy możliwość rozdzielania folii od koperty, folia bąbelkowa trafia do pojemnika na tworzywa sztuczne, natomiast koperta do kosza na papier. W przeciwnym razie koperta bąbelkowa powinna być wyrzucona do worka na odpady zmieszane.

 

Gdzie wyrzucać gumę?

Przedmioty wykonane z gumy wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Podobnie postępujemy w przypadku gumy do żucia.

 

Gdzie wyrzucać opony?

Zużyte opony zawozimy do miejscowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Warto mieć na względzie jednak fakt, że w niektórych gminach istnieje ograniczenie co do liczby oddawanych opon z gospodarstwa domowego w przeciągu roku.

 

Paragon – do którego kosza wyrzucić?

Paragony nie nadają się do recyklingu, dlatego wrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane.

 

Gdzie wyrzucać gąbki?

Gąbka do mycia naczyń, gąbka do kąpieli, do mycia podłóg, a nawet gąbka tapicerska – wszystkie powinny zostać wyrzucone do kosza na odpady zmieszane.

Wiedz jednak, że ścinki z pianki tapicerskiej możesz wykorzystać do wielu projektów DIY. Przydadzą się chociażby do wykonania poduszek czy legowisk dla zwierząt. Możesz skorzystać z niej również podczas sprzątania albo zabezpieczyć nią zawartość przesyłki.

 

Do którego pojemnika wyrzucać pampersy?

Jednorazowe pieluchy powinny zawsze trafiać do odpadów zmieszanych.

Czy wiesz, że pieluszki jednorazowe rozkładają się nawet do 500 lat? Jeżeli chcesz, możesz zastanowić się nad przejściem na pieluchy wielorazowe.

 

Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD?

Jeżeli chcemy pozbyć się płyt kompaktowych, wyrzućmy je do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Płyta winylowa zaś powinna trafić do kosza z odpadami zmieszanymi.

 

Porcelana – gdzie wyrzucić?

Porcelana ze względu na inny skład chemiczny i inną temperaturę topnienia niż szkło, powinna być wyrzucana do pojemnika na odpady zmieszane.

 

Gdzie wyrzucić poduszki?

Jeżeli nasza poduszka nadaje się już wyłącznie do kosza, wyrzućmy ją do pojemnika z odpadami zmieszanymi.

Poduszki i kołdry, które nadają się jeszcze do użytku, możemy oddać potrzebującym lub zanieść do schroniska dla zwierząt, gdzie mogą zostać przerobione na wyściółkę legowisk.

 

Gdzie wyrzucać potłuczone szkło?

Rozbite szkło opakowaniowe, czyli butelki czy słoiki, wyrzucamy do pojemnika na szkło. Inne rodzaje szkła, na przykład kawałki rozbitej szklanki, szyby czy lustra należy wyrzucać do odpadów zmieszanych. Szkło tego typu ma bowiem inną temperaturę topnienia i inny skład chemiczny.

 

Styropian z AGD i RTV – do którego kosza?

Pozbywając się styropianu opakowaniowego, umieśćmy go w koszu na metale i tworzywa sztuczne.

 

Gdzie wyrzucić taśmę klejącą?

Taśma klejąca, mimo że jest plastikowa, nie nadaje się do recyklingu, dlatego powinna trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Chcesz być bardziej eko? Kiedy to możliwe, zamieniaj plastikową taśmę klejącą na papierową.

 

Tonery do drukarek – do którego pojemnika wyrzucić?

Tonerów do drukarki nie wyrzucamy do domowych pojemników. Powinniśmy oddać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działającego na terenie naszej gminy. Zużyte pojemniki na tusze i tonery możesz też oddać do sklepu handlującego tego rodzaju produktami, który zadba o jego utylizację.

 

Gdzie wyrzucać ziemię?

Ziemię z doniczki oraz ziemię po kwiatach wyrzucamy do odpadów zmieszanych.

 

Do którego kosza wyrzucać żarówki?

Żarówka LED, halogenowa czy tradycyjna – zawsze powinna trafić do dedykowanego pojemnika (znajdziemy je np. w większych marketach) lub zostać oddana do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w naszej gminie.

 

Gdzie wyrzucać żwirek z kuwety?

Brudny żwirek dla kota, bez względu na jego skład, zawsze wrzucamy do śmieci zmieszanych.

 

3. Elektrośmieci

 

Gdzie wyrzucać baterie?

Baterie i akumulatory powinny trafić do specjalnych pojemników. Znajdziesz je w większych marketach czy drogeriach. Możesz tez zanieść je do puntu zbiórki baterii i akumulatorów lub do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który funkcjonuje w każdej gminie.

 

Gdzie wyrzucić mikrofalówkę?

Mikrofalówka jest sprzętem elektrycznym, dlatego tak jak i pozostałe urządzenia AGD, powinniśmy zawieźć ją do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego lub oddać przy okazji odbioru elektrośmieci przez gminę.

 

Gdzie wyrzucać odpady niebezpieczne, herbatę w torebkach, filtry i inne problematyczne śmieci?

 

4. Filtry

 

Filtr z okapu – gdzie wyrzucić?

Wymienne wkłady do okapu to filtry węglowe, dzięki którym okap pracuje bez podłączenia do wentylacji. By urządzenie działało sprawnie, należy wymieniać je co kilka miesięcy. A co zrobić ze zużytymi filtrami do okapu? Filtry węglowe wyrzucamy do odpadów zmieszanych.

Uwaga! W niektórych gminach filtry węglowe zaliczane są do tzw. odpadów trudnych i należy oddać je do specjalnych pojemników (niekiedy ustawiane są one np. w urzędach miasta) lub do działającego na terenie gminy Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

 

Gdzie wyrzucać filtry do wody?

Filtry do dzbanków filtrujących oraz filtrów podzlewozmywakowych wyrzucamy do kosza na odpady zmieszane. Zanim jednak to zrobimy, warto przejrzeć instrukcję obsługi naszego dzbanka lub systemu filtrującego. Zdarza się, że tam właśnie znajdziemy wskazówki co do tego, gdzie wyrzucić konkretny filtr. Ale to nie wszystko, bo niektórzy producenci, np. Britta, odbierają zużyte filtry od klientów. Można oddać je w określonych przez markę sklepach, wrzucić do specjalnych pojemników lub przesłać na wskazany adres. Zużyte filtry poddawane są recyklingowi i w ten sposób dostają drugie życie.

Uwaga! W niektórych gminach filtry do dzbanków filtrujących wodę zaliczane są do tzw. odpadów trudnych i należy oddać je do specjalnych pojemników (niekiedy ustawiane są one np. w urzędach miasta) lub do działającego na terenie gminy Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

 

Do którego pojemnika wyrzucać filtr do oczyszczacza powietrza?

Filtry do oczyszczaczy powietrza wyrzucamy do odpadów zmieszanych.

 

Gdzie wyrzucić filtr z odkurzacza ?

Filtr do odkurzacza umieszczamy w pojemniku na odpady zmieszane lub oddajemy do PSZOK-u, jako odpad trudny. Jeżeli to możliwe, możemy oddzielić plastikowe części filtra i wyrzucić je do kosza na tworzywa sztuczne.

 

5. Odpady budowlane

 

Gdzie wyrzucać odpady budowlane?

Odpady remontowe i budowlane i remontowe oddajemy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w naszej gminie. Jeżeli jest ich dużo i nie mamy możliwości samodzielnego przewiezienia ich we właściwe miejsce, możemy skontaktować się z firmą, która odpłatnie odbierze od nas odpady.

 

Pianka montażowa – do którego kosza?

Piankę montażową należy zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

 

Gdzie wyrzucać płyty wiórowe?

Płyta wiórowa jest traktowana jak odpad budowlany, a więc należy dostarczyć ją do PSZOK-u.

 

6. Odpady niebezpieczne i medyczne

 

Gdzie wyrzucać odpady medyczne?

Odpadów medycznych (igły, strzykawki, peny, waciki) nie należy wyrzucać do domowego pojemnika. Powinniśmy oddać je do gminnego do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tego rodzaju śmieci niekiedy zbierane są również w aptekach. Warto wiedzieć jednak, że apteka nie ma obowiązku odbierania od nas odpadów medycznych, w tym szczególnie strzykawek i igieł.

 

Odpady niebezpieczne – gdzie wyrzucić?

Odpady niebezpieczne i szkodliwe, czyli takie które stanowią zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego, a zatem odpady toksyczne, wybuchowe, łatwopalne, substancje drażniące, rakotwórcze albo zakaźne, oddajemy do Puntu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działającego na terenie naszej gminy.

Domowe odpady niebezpieczne to przede wszystkim:

  • przeterminowane leki,
  • zużyte świetlówki i żarówki energooszczędne,
  • stare farby, rozpuszczalniki, lakiery,
  • środki czyszczące,
  • odpady azbestowe,
  • termometry,
  • chemikalia fotograficzne,
  • przepracowane oleje silnikowe,
  • smary,
  • środki ochrony roślin.

 

7. Odpady wielkogabarytowe

 

Gdzie wyrzucać odpady drewniane?

Drewniane meble, jako odpady wielkogabarytowe, powinniśmy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w naszej gminie.

Drewniane akcesoria kuchenne: wałki do ciasta, rękojeści noży, tłuczki do mięs, łopatki, ale i wykałaczki czy patyczki po lodach, a także drewniane opakowania wrzucamy do pojemników na śmieci zmieszane.

 

Gdzie wyrzucamy palety?

Paleta drewniana, jako odpad gabarytowy, powinna zostać oddana do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

 

8. Odpady zielone

 

Gdzie wyrzucać odpady zielone?

Skoszoną trawę, liście, zwiędłe i suche kwiaty, a także gałęzie wyrzucamy do odpadów bio. Możemy też zrobić z nich kompost lub wrzucić do osiedlowego czy miejskiego kompostownika, jeżeli taki dostępny jest w naszej okolicy.

 

Skoszoną trawa – gdzie wyrzucić?

Skoszona trawa to tzw. odpad zielony – wyrzucamy ją do odpadów BIO lub do kompostownika.

 

9. Produkty higieniczne

 

Do którego kosza wyrzucać maszynki do golenia?

Jednorazowa maszynka do golenia powinna trafić do kosza na odpady zmieszane. Do śmieci zmieszanych wrzucamy bowiem wszystkie produkty higieniczne, a w szczególności te zrobione z nierozdzielnych surowców.

 

Gdzie wyrzucać opakowania po aerozolach?

Aerozole należy wyrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Dzięki temu będą mogły zostać poddane recyklingowi.

 

Gdzie wyrzucać patyczki do uszu?

Patyczki do uszu to produkt higieniczny, dlatego powinny trafiać do pojemnika na odpady zmieszane.

 

Soczewki kontaktowe – gdzie wyrzucać?

Soczewki kontaktowe powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

 

10. Produkty spożywcze i opakowania po żywności

 

Gdzie wyrzucić chleb?

Pieczywo, również spleśniałe, wyrzucamy do kosza na bioodpady. Jeżeli jednak zmuszeni jesteśmy wyrzucić kanapkę z masłem, serem bądź wędliną, powinna ona trafić do śmieci zmieszanych. Do odpadów BIO nie nadają się resztki pochodzenia zwierzęcego.

Pamiętajmy też, że – wbrew utartym zwyczajom – chleba nie powinniśmy dawać ptakom ani dokarmiać nim kaczek. Pieczywo – szczególnie białe i spleśniałe – jest dla nich bardzo szkodliwe.

By natomiast przedłużyć świeżość pieczywa, należy odpowiednio go przechowywać. Najlepiej gdy owiniemy go lnianą ściereczką i schowamy do drewnianego chlebaka. Jeżeli kupiliśmy za dużo pieczywa, możemy je zamrozić.

Nie musimy też od razu pozbywać się suchego chleba.  Zamieńmy go na grzanki, tosty, bruschettę lub bułkę tartą.

 

Do którego kosza wyrzucać herbatę w torebkach?

Herbatę w torebce papierowej możemy wyrzucić do bioodpadów, z kolei herbatę w torebce z tworzywa sztucznego umieszczamy w koszu na odpady zmieszane.

 

Gdzie wyrzucać kapsułki z ekspresu?

Opróżnione kapsułki po kawie wyrzucamy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Zużyte kapsułki po kawie w przypadku niektórych marek (np. Nespresso, Nescafé DolceGusto) możemy oddać we wskazanych sklepach lub odesłać do producenta.

 

Gdzie wyrzucać resztki jedzenia?

Zostały Ci resztki z obiadu? Wcale nie powinny one trafiać do jednego kosza.  Wszystko zależy od rodzaju i pochodzenia produktów.

  • Odpady roślinne są zaliczane do odpadów zielonych, dlatego wyrzucamy je do pojemnika BIO.
  • Odpady odzwierzęce: mięsa, sery, wędliny, śmietana, masło, resztki ryb, kości wrzucamy do czarnego pojemnika, czyli do odpadów zmieszanych.
  • Pozostałe produkty: kasze, makarony, ryże, mąki czy słodycze również powinny trafić do kosza na śmieci zmieszane.

 

Karton typu tetra pak – do którego kosza wyrzucić?

Kartony po mleku czy soku muszą trafiać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

 

Gdzie wyrzucać wytłoczki do jajek?

Wytłaczanki, czyli pojemniki papierowe po jajkach, o ile są czyste, możemy wyrzucić do pojemnika na papier.

 

11. Tekstylia i odzież

 

Gdzie wyrzucać buty?

Stare buty powinny trafić do odpadów zmieszanych. Zasada ta dotyczy również butów gumowych oraz narciarskich – wszystkie umieszczamy w pojemniku na śmieci zmieszane. Pamiętaj jednak, że wyrzucamy jedynie obuwie, które nie nadaje się już do noszenia. Takie, które może jeszcze komuś posłużyć, możemy oddać dla potrzebujących lub też wrzucić do specjalnych kontenerów.

 

Do którego kosza wyrzucać odpady tekstylne?

Tekstylia wyrzucamy do kosza na odpady zmieszane. Jeżeli nadają się jeszcze do użytku, warto sprawdzić, czy nie potrzebuje ich ktoś w naszej okolicy, lub wyszukać miejsce zbiórek odpadów tekstylnych, dzięki którym będą mogły zyskać drugie życie.

 

Gdzie wyrzucać stare ubrania?

Tekstylia wyrzucamy do kosza na odpady zmieszane. Ubrania, które nadają się do noszenia, lepiej jest jednak oddać dla potrzebujących lub wrzucić do specjalnych kontenerów na odzież. Zużyte ubrania można też zostawić w niektórych sklepach, dzięki czemu będą mogły zostać ponownie wykorzystane. Niektóre marki za przyniesienie niepotrzebnych tekstyliów oferują bony rabatowe na nowe ubrania.

 

Dotarliśmy do końca naszej listy nietypowych odpadów. Jeżeli nie znaleźliście informacji na temat odpadów, których chcecie się pozbyć, dajcie znać w komentarzu. Nasz katalog będziemy uzupełniać na bieżąco. Możecie też skorzystać z dostępnych w Internecie wyszukiwarek, podpowiadających, gdzie wyrzucić dany produkt. Szczególnie polecamy wyszukiwarkę https://segregujna5.um.warszawa.pl. Poza tym pomocne mogą być dedykowane aplikacje: „Gdzie wyrzucić?”, „Segregujemy: gdzie wyrzucić śmieci?” czy „Gdzie to wyrzucić?”.

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat recyklingu? Poznaj symbole tworzyw sztucznych

 

Który plastik do recyklingu?

Nie wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych nadają się do ponownego wykorzystania. Zobacz naszą tabelę i poznaj oznaczenia na pojemnikach plastikowych oraz znaczenie symboli umieszczanych na innych produktach do recyklingu.

 

Symbole materiałów do recyklingu

TWORZYWA SZTUCZNE

Znaki recyklingu

Skrót

Nazwa

Zastosowanie

PET

Politereftalan etylenu

plastikowe butelki na napoje,

naczynia jednorazowe,

sztuczne włókna

HDPE

Polietylen dużej gęstości

opakowania na środki chemiczne,

zabawki,

folie i pojemniki do pakowania żywności

LDPE/PELD

Polietylen małej gęstości

torby na zakupy, pojemniki,

naczynia jednorazowe,

rury

Symbol PVC

PVC/PWC

Polichlorek Winylu

ramy okienne,

opakowania na środki chemiczne,

folie,

wykładziny,

płytki podłogowe, części samochodowe

Symbol PP

PP

Polipropylen

elementy wykończenia
wnętrz samochodów oraz zderzaki,

włókna przemysłowe,
pojemniki do chłodziarek

Symbol PP

PS

Polistyren

zabawki,

kasety wideo,

doniczki

Symbol Inne

INNE

np. Polycarbonate plastic, Polyacrylonitrile, Polyamide, 

Styrene AcryloNitrile, 

 

PAPIER

Symbol C PAP

C PAP/PCB

karton, tektura falista, papier pakowy

kartonowe opakowania

Symbol PAP 21

PAP 21

papier, mieszany, tektura  i inny

 

gazety,

ulotki,

papeteria

Symbol PAP 22

PAP 22

papier piśmienniczy

papier do drukarek,

papier do kopiarek

Symbol PBD 23

PBD/PPB

papier powlekany

opakowania produktów mrożonych,

widokówki,

okładki książek

METALE

Symbol FE

FE

blacha stalowa

puszki na napoje,

puszki do konserw

Symbol ALU

ALU

blacha aluminiowa

puszki na napoje,

puszki do konserw

SZKŁO

 

GLS 70

szkło mieszane

 

 

GLS 71

szkło bezbarwne

 

 

GLS 72

szkło zielone

 

 

GLS 73

szkło brązowe

 

 

GLS 74

szkło bezołowiowe

 

 

GLS 75

szkło z niewielką domieszką ołowiu

ekrany telewizyjne,

wyświetlacze

 

GLS 76

szkło ołowiowe

kineskopy i butelki starego typu,

popielniczki,

 

 

GLS 77

szkło miedziowane

wyświetlacze LCD,

zegarki,

elektronika

 

GLS 78

szkło srebrzone

lustra,

elementy dekoracyjne

 

GLS 79

szkło złocone

elementy komputerów,

elementy przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych

Źródło: http://eko-znaki.pl/oznakowanie_opakowan.htm.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/wyrzucaj-szybko-i-wygodnie-czyli-jak-wybrac-dobry-kosz-na-smieci-415.html https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/segregacja-smieci-a-wyposazenie-kuchni-1288.html

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Czysta woda zdrowia doda!


Człowiek w większości składa się z wody. Nic więc dziwnego, że potrzebuje jej do...

Kilka wskazówek, jak pielęgnować kuchenkę


Sprzętem AGD, bez którego nie można byłoby komfortowo korzystać z pomieszczenia...

Grzanie na zimno. Sekrety indukcji.


Szybko, sprawnie, energooszczędnie i bezpiecznie. Któż z nas nie chciałby w ten...