Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Design kuchni a oświetlenie

Porady


Design kuchni a oświetlenie

By z pomieszczenia kuchennego korzystało nam się komfortowo, konieczne okazuje się zainwestowanie w wysokiej jakości oświetlenie. System lamp i lampeczek powinien być stricte dostosowany konkretnie do wyposażanego lokum oraz jego charakteru. Tak jak w salonie będącym pokojem reprezentacyjnym może być nieco przygaszone światło, tak w kuchni gdzie non stop robimy coś istotnego typu gotowanie, pieczenie czy sprzątanie musimy dysponować świetnym oświetleniem. To ma niesamowicie duże znaczenie nie tylko dla klimatu wnętrza kuchennego, jak również dla kondycji naszych oczu.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Podstawą, czyli zupełnym minimum i zarazem must have jest lampa zainstalowana wprost na środku pomieszczenia. Jest to bardzo ważne, aby w centrum wnętrza zaplanować ogólne oświetlenie, bowiem wtedy światło równomiernie pada na cały pokój. Następna kwestia to lampa pomocnicza – również wyjątkowo istotna, która powinna być ustawiana na przykład na blacie kuchennym. Takie światło umieszczone na wyspie czy przy barku jest szczególnie pomocne w codziennych obowiązkach. Poza tym to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Kiedy przykładowo chcemy wejść do kuchni po drobiazg, musimy od razu włączać główny żyrandol co jest w praktyce naprawdę mało ekonomiczne. Zanim światło się rozświeci na dobre, my jesteśmy już zmuszeni do wyłączania lampy. To tylko strata środków pieniężnych i wysokie rachunki za prąd. Nie ma co ukrywać, że poprzez rozsądne rozplanowanie poszczególnych elementów naszego kuchennego systemu oświetleniowego możemy sporo zaoszczędzić. Po prostu wchodząc do wnętrza kuchennego jedynie na moment, uruchamiamy małą lampkę na wyspie.

 

Wybierając konkretny rodzaj oświetlenia, warto zastanowić się nad kupnem elementów z opcją regulacji wysokości lampy. W ten sposób kierunek padania promieni światła możemy samodzielnie ustawiać w odpowiednią stronę, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeszcze jednym udogodnieniem, na jakie także dobrze jest się zdecydować okazuje się lampa z kloszem. Świetnym wariantem są modele z ceramiki. W ten sposób wiązki światła są skoncentrowane na wyspie kuchennej, z kolei promienie świetlne są rozproszone na boki, więc nie dochodzi do sytuacji zbyt mocnego rażenia. Jeżeli najważniejszym dla nas czynnikiem jest ekonomia i zużywanie jak najmniejszej ilości prądu, powinniśmy zainwestować w oświetlenie podszafkowe, czyli paski lub ciągi ledowe, które są w formie małych lampek.

Komentarze


4.00/5 1 1
4
karoll@

Dla mnie oświetlenie jest mega ważne w wystroju, bo przecież dzięki niemu można coś podkreślić lub coś schować przed oczyma gośćmi :) Dobre oświetlenie to podstawa :)

Zobacz również


Idealne lampy do kuchni – pomożemy ci je wybrać!


Na efektowną kuchnię składa się wiele elementów. Jest to ładna zabudowa,...

Dekoracyjne oświetlenie kuchni


Pomieszczenie kuchenne to miejsce, w którym co dzień spędzamy masę czasu,...

Włączniki i gniazda elektryczne – gdzie je funkcjonalnie...


Urządzanie kuchni zazwyczaj zaczyna się od pewnej inspiracji, która przeradza...