Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Oświetlenie Oświetlenie halogenowe w kuchni

Oświetlenie


Oświetlenie halogenowe w kuchni

Dobre, odpowiednio rozmieszczone i zastosowane oświetlenie to podstawa każdej kuchni. Nie tylko stwarza dobre warunki do kuchennych prac, potrafi też wykreować niesamowity nastrój, idealny do biesiadowania, rozmów w miłym towarzystwie, spożywania wcześniej przyrządzonych dań czy wypicia filiżanki ulubionego napoju.

Wybór doskonały

Od jakiegoś czasu, w sferze rodzajów oświetlenia, a konkretnie żarówek stosowanych w kuchni, prym wiodą halogeny. Ich niewielkie rozmiary w połączeniu intensywnym światłem jakie emitują, dają nieograniczone pole do popisu w kwestii kuchennej aranżacji. Zwykle halogeny utożsamiane są z nowoczesnym wnętrzem, chociaż w kuchniach tradycyjnych też znajdzie się dla nich miejsce.
 

Miejsce dla żarówki

Żarówki halogenowe można wykorzystywać na wiele sposobów w kuchennym wnętrzu, w zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Pamiętajmy, że umiejętne i przemyślane rozmieszczenie źródeł światła pozwala optycznie poszerzać lub zwężać wybrane fragmenty kuchni, umożliwia też podniesienie lub obniżenie pomieszczenia, wyeksponowanie wybranej ściany czy elementu dekoracyjnego. Żarówki halogenowe idealnie się do tego nadają. Doskonale sprawdzają się jako oświetlenie blatów roboczych, barków, wysp kuchennych - ich światło nie jest bowiem ani zbyt jasne, ani zbyt ciemne – nie męczą więc nadmiernie wzroku osoby pracującej w kuchni, jednocześnie zapewniając wystarczającą ilość światła. Halogeny świetnie też eksponują różnego typu wnęki, dekoracyjne ściany, tynki strukturalne, cegłę, półkę z pamiątkami lub fotografiami. Popularność zdobyły jako świetlówki montowane w sufitach podwieszanych w kuchni – mogą być wtedy rozmieszczone w dowolnej, zależnej od potrzeby, ilości czy konfiguracji. Mogą być uzupełnieniem głównego oświetlenia górnego, coraz częściej jednak po prostu zastępują kuchenną lampę sufitową.
 

Czym tak naprawdę jest halogen?

Halogeny należą do tej samej grupy źródeł światła, co zwykłe żarówki. Podobnie jak ich tradycyjne odpowiedniki posiadają żarnik wolframowy, różnią się jednak tym, że ich wnętrze wypełnione jest szlachetnymi gazami z dodatkiem halogenu (stąd nazwa). Ten ostatni składnik zapobiega zaciemnianiu żarówki od wewnątrz, jak to ma często miejsce w tradycyjnych bańkach, a co za tym idzie wpływa na większą skuteczność świetlną żarówki halogenowej – jednym słowem halogen świeci lepiej i jaśniej niż zwykła żarówka, na dodatek jest bardziej „żywotny".


Walory główne

Popularność halogenów wiąże się z ich wieloma zaletami, z których najważniejsze warto wymienić:

  • Charakteryzują się wyższą sprawnością niż tradycyjne żarówki – oznacza to, że halogen daje więcej światła niż zwykła żarówka o tej samej mocy.
  • Są trwalsze od żarówek – można je więc eksploatować dłużej, ich żywotność jest nawet 2-4 razy większa.
  • Dają bielsze światło (nawet do 4000 K).
  • Z upływem czasu bańka nie ulega przyciemnieniu.
  • Są niewielkich rozmiarów, występują w bardzo licznych oprawach, dzięki czemu można je dopasować do każdej stylistyki wnętrza.
  • Nie „przekłamują" kolorów, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w kuchni, gdzie wierne oddanie barw żywności czy potraw przekłada się na komfort jedzenia i dobre samopoczucie domowników.
  • Halogeny można bardzo łatwo ściemniać, w zależności od potrzeby chwili i chęci uzyskania określonego nastroju.


Minusy, które warto znać

Jak każdy produkt, także i żarówki halogenowe mają jednak kilka wad:

  • Podczas świecenia, nagrzewają się do niezwykle wysokich temperatur (o wiele wyższych niż tradycyjne żarówki) – nie nadają się więc do montowania w oprawach, w których wcześniej była wkręcona zwykła żarówka. Chyba, że dobierzemy halogen o odpowiednio mniejszej mocy.
  • W porównaniu z dużymi świetlówkami mają niższą sprawność i mniejszą żywotność.
  • Egzemplarze, które podłącza się do niższego napięcia wymagają transformatora przy zasilaniu sieciowym.
  • Mimo, że halogeny zużywają do swej pracy mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki, są dość energochłonne w porównaniu z innymi, bardziej nowoczesnymi źródłami światła, np. ledami.

Komentarze


3.00/5 1 1
3

mam w kuchni - swiatna sprawa - polecam - polecam i likuje hehe

Zobacz również


Piękno u sufitu


Myli się ten, kto sadzi, że żyrandole zarezerwowane są jedynie do gościnnych,...

Design kuchni a oświetlenie


By z pomieszczenia kuchennego korzystało nam się komfortowo, konieczne okazuje się...

Shabby Chic w kuchni


Marzysz o romantycznej, pełnej ciepła i kobiecego pierwiastka kuchni? Spróbuj...