Nowoczesne Technologie - Wyposażenie AGD | Porady Max Kuchnie
Nowoczesne Technologie - Wyposażenie AGD | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Technologia Włączniki i gniazda elektryczne – gdzie je...

Technologia


Włączniki i gniazda elektryczne – gdzie je funkcjonalnie zamontować?

Urządzanie kuchni zazwyczaj zaczyna się od pewnej inspiracji, która przeradza się w pomysł i konkretną wizję. Etap planowania i projektowania jest w tym momencie najważniejszym przedsięwzięciem, ale trzeba wziąć pod uwagę wiele dodatkowych czynników, jak chociażby wielkość dostępnego pomieszczenia, podłączenia wodno-kanalizacyjne czy instalację elektryczną a właściwie jej stan. Są to kwestie istotne z punktu widzenia odpowiedniego rozmieszczenia sprzętu AGD, który bezwzględnie powinien znaleźć się w dość bliskim sąsiedztwie źródeł zasilania. Zatem na co zwrócić uwagę, aby optymalnie rozplanować włączniki i gniazda elektryczne? Przede wszystkim instalacja tego typu osprzętu musi współgrać z usytuowaniem sprzętów przeznaczonych pod zabudowę, ponieważ w późniejszym czasie wszelkie działania związane ze zmianą będą bardzo ograniczone a często wręcz niemożliwe.

Na zdjęciu: Studio Janpol

Przełączniki świateł

Włączniki świateł powinny być zamontowane na takiej wysokości, aby nie sprawiać problemów w użytkowaniu. Przyjmuje się, że zazwyczaj jest to ok 120-140 centymetrów od podłogi, tuż przy wejściu po stronie klamki i w odległości ok 15 centymetrów od drzwi. Jeśli w domu będą mieszkać dzieci, wówczas umieszczenie ich na nieco niższej wysokości ułatwi im swobodny dostęp i sprawi, że staną się bardziej samodzielne. Jednak ułatwienia te dotyczą w dużej mierze ich pokoju i łazienki. Oświetlenie blatu roboczego włączane jest osobno i zazwyczaj znajduje się w jego pobliżu.

Gniazda elektryczne

W kuchni gniazdka elektryczne umieszcza się w kilku miejscach i na różnych wysokościach, w zależności od urządzeń, które będą do nich podłączane:

  • lodówka – położenie lodówki, szczególnie jeśli jest wolnostojąca, determinuje również wysokość gniazda od 30 do 100 centymetrów nad podłogą;
  • okap – nad wiszącą szafką znajdującą się w jego sąsiedztwie lub wewnątrz osłony przewodu, który odprowadza powietrze;
  • pralka, zmywarka, kuchenka z piekarnikiem – na wysokości 30-50 centymetrów nad podłogą;
  • sprzęt AGD do zabudowy – na wysokości, na której umieścimy go w zabudowie, ale należy pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego otworu w ściance szafki, w którą zostanie wmontowany.


Drobne sprzęty gospodarstwa domowego i przenośne urządzenia, które z reguły są umieszczone na kuchennym blacie również wymagają dostępu do zasilania elektrycznego. Wygodnie będzie zaplanować co najmniej dwa gniazda a w miarę możliwości nawet cztery – po dwa w narożnikach i przy końcach blatu. Ze względu na standardową wysokość umieszczenia blatów (80-90 cm), same gniazda powinny znajdować się 100-120 cm nad podłogą, czyli do 40 cm nad poziomem blatu roboczego. W ofercie producentów kuchennej zabudowy pojawiają się też rozwiązania ukrytych gniazdek elektrycznych, które otwierają lub wysuwają się po naciśnięciu odpowiedniego elementu. Przygotowując plany rozmieszczenia włączników i gniazdek elektrycznych w kuchni dobrze wziąć również pod uwagę ewentualną możliwość zachlapania czy wręcz zalania wodą. Dlatego w miarę możliwości, dla zachowania należytej ostrożności, zachowajmy też odstęp kilkudziesięciu centymetrów od połączenia kanalizacyjnego, wodnego i wylewki baterii.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/piekarnik/na-jakiej-wysokosci-zamontowac-piekarnik-872.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/elektryczne-gniazda-podszafkowe-czy-to-sie-oplaca-2946.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gdzie-w-kuchni-najlepiej-zamontowac-gniazda-elektryczne-i-wlaczniki-1687.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gniazdka-elektryczne-w-kuchni-gdzie-najlepiej-je-umiescic-1855.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gniazdka-nablatowe-i-nie-tylko-czyli-jak-zaplanowac-gniazdka-elektryczne-w-kuchni-2922.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-dobrze-umiescic-gniazdka-elektryczne-w-naszej-kuchni-1948.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/na-jakiej-wysokosci-gniazdka-i-przelaczniki-zasady-umieszczania-gniazdek-w-kuchni-i-w-domu-3022.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/znajdz-najlepsze-miejsce-na-wlaczniki-oraz-gniazdka-elektryczne-2173.html

Komentarze


3.00/5 1 1
3

Jedna uwaga - zasilanie zmywarki powinno znajdować się w szafce sąsiedniej (najlepiej w szafce pod zlewozmywakiem), ponieważ za tym urządzeniem nie mogą znajdować się żadne elementy wystające ze ściany, wykorzystuje ona pełną głębokość blatu.

Zobacz również


Blender w kuchni – pożytek czy zbędny wydatek?


Pichcenie w kuchennym zaciszu wcale nie musi wiązać się z długimi godzinami...

Sezon na grilla


Ciężko spotkać kogoś, kto nie lubiłby grillowanych potraw. Smaczne, wypieczone...

Zlewozmywak lubi zmywać


Żadna kuchnia nie może się bez niego obejść. Jest mało widoczny, ale jednak...