Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Sprzęt agd / Technologia / Włączniki i gniazda elektryczne – gdzie je...

Technologia

Włączniki i gniazda elektryczne – gdzie je funkcjonalnie zamontować?

Ulubione0

Urządzanie kuchni zazwyczaj zaczyna się od pewnej inspiracji, która przeradza się w pomysł i konkretną wizję. Etap planowania i projektowania jest w tym momencie najważniejszym przedsięwzięciem, ale trzeba wziąć pod uwagę wiele dodatkowych czynników, jak chociażby wielkość dostępnego pomieszczenia, podłączenia wodno-kanalizacyjne czy instalację elektryczną a właściwie jej stan. Są to kwestie istotne z punktu widzenia odpowiedniego rozmieszczenia sprzętu AGD, który bezwzględnie powinien znaleźć się w dość bliskim sąsiedztwie źródeł zasilania. Zatem na co zwrócić uwagę, aby optymalnie rozplanować włączniki i gniazda elektryczne? Przede wszystkim instalacja tego typu osprzętu musi współgrać z usytuowaniem sprzętów przeznaczonych pod zabudowę, ponieważ w późniejszym czasie wszelkie działania związane ze zmianą będą bardzo ograniczone a często wręcz niemożliwe.

Przełączniki świateł

Włączniki świateł powinny być zamontowane na takiej wysokości, aby nie sprawiać problemów w użytkowaniu. Przyjmuje się, że zazwyczaj jest to ok 120-140 centymetrów od podłogi, tuż przy wejściu po stronie klamki i w odległości ok 15 centymetrów od drzwi. Jeśli w domu będą mieszkać dzieci, wówczas umieszczenie ich na nieco niższej wysokości ułatwi im swobodny dostęp i sprawi, że staną się bardziej samodzielne. Jednak ułatwienia te dotyczą w dużej mierze ich pokoju i łazienki. Oświetlenie blatu roboczego włączane jest osobno i zazwyczaj znajduje się w jego pobliżu.

Gniazda elektryczne

W kuchni gniazdka elektryczne umieszcza się w kilku miejscach i na różnych wysokościach, w zależności od urządzeń, które będą do nich podłączane:

  • lodówka – położenie lodówki, szczególnie jeśli jest wolnostojąca, determinuje również wysokość gniazda od 30 do 100 centymetrów nad podłogą;
  • okap – nad wiszącą szafką znajdującą się w jego sąsiedztwie lub wewnątrz osłony przewodu, który odprowadza powietrze;
  • pralka, zmywarka, kuchenka z piekarnikiem – na wysokości 30-50 centymetrów nad podłogą;
  • sprzęt AGD do zabudowy – na wysokości, na której umieścimy go w zabudowie, ale należy pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego otworu w ściance szafki, w którą zostanie wmontowany.


Drobne sprzęty gospodarstwa domowego i przenośne urządzenia, które z reguły są umieszczone na kuchennym blacie również wymagają dostępu do zasilania elektrycznego. Wygodnie będzie zaplanować co najmniej dwa gniazda a w miarę możliwości nawet cztery – po dwa w narożnikach i przy końcach blatu. Ze względu na standardową wysokość umieszczenia blatów (80-90 cm), same gniazda powinny znajdować się 100-120 cm nad podłogą, czyli do 40 cm nad poziomem blatu roboczego. W ofercie producentów kuchennej zabudowy pojawiają się też rozwiązania ukrytych gniazdek elektrycznych, które otwierają lub wysuwają się po naciśnięciu odpowiedniego elementu. Przygotowując plany rozmieszczenia włączników i gniazdek elektrycznych w kuchni dobrze wziąć również pod uwagę ewentualną możliwość zachlapania czy wręcz zalania wodą. Dlatego w miarę możliwości, dla zachowania należytej ostrożności, zachowajmy też odstęp kilkudziesięciu centymetrów od połączenia kanalizacyjnego, wodnego i wylewki baterii.

Komentarze (1)
1
biuro@mebel-styl.com
biuro@mebel-styl.com
2015-05-06 13:59:35

Jedna uwaga - zasilanie zmywarki powinno znajdować się w szafce sąsiedniej (najlepiej w szafce pod zlewozmywakiem), ponieważ za tym urządzeniem nie mogą znajdować się żadne elementy wystające ze ściany, wykorzystuje ona pełną głębokość blatu.

Twój komentarz
Ocena