Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Gniazdka nablatowe i nie tylko, czyli jak...

Porady


Gniazdka nablatowe i nie tylko, czyli jak zaplanować gniazdka elektryczne w kuchni?

W każdej kuchni znajduje się sporo sprzętów gospodarstwa domowego. Niektórych z nich używamy na co dzień, a innych raz na jakiś czas. Ponadto każde z tych urządzeń wymaga innego miejsca montażu, tak by kuchnia była ergonomiczna i komfortowa w codziennym użytkowaniu. Dlatego już na etapie planowania aranżacji kuchennej i doboru jej wyposażenia, warto zastanowić się nad tym jak zaplanować gniazdka elektryczne w tym pomieszczeniu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Gniazdka w kuchni

 

Optymalne rozmieszczenie gniazdek w kuchni znacząco wpłynie na wygodę korzystania z tego wnętrza. Ważne jest to, aby w kuchni znajdowała się odpowiednia ilość źródeł prądu, ale i to by były one właściwie rozmieszczone. Dlatego rozkład gniazdek należy precyzyjnie rozplanować już na etapie akceptacji projektu zabudowy mebli kuchennych. Bowiem to właśnie wówczas wiemy już, w których miejscach znajdować się będą podstawowe sprzęty AGD oraz gdzie znajdzie się miejsce na blacie roboczym na ustawienie tych bardziej podręcznych, jak np. ekspres do kawy, czy też robot kuchenny.

 

Zanim zaczniesz wybierać rodzaje gniazdek zwróć uwagę, na kwestię uziemienia, gdyż podłączenie niektórych sprzętów go wymaga. Ponadto w zakresie bezpieczeństwa ważne jest także to, aby gniazdka rozmieszczone w obrębie strefy zmywania były odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnych zachlapaniem. Pod tym względem sprawdzą się gniazdka hermetyczne wyposażone w klapkę zabezpieczającą. Warte uwagi są również modele bryzgoszczelne, które posiadają osłonkę uniemożliwiającą dotykanie niebezpiecznych komponentów. Rynek oferuje bogaty wybór gniazdek elektrycznych, które doskonale sprawdzą się we wnętrzach kuchennych zarówno pod względem użytkowym, bezpieczeństwa, jak i wygody ich użytkowania. Jednym z rozwiązań cieszącym się dużą popularnością jest gniazdko nablatowe.

 

Nablatowe gniazdka w kuchni

 

Gniazdka nablatowe to rodzaj gniazdek elektrycznych, które montowane są na lub w blacie roboczym. Mogą one mieć formę pionowych lub poziomych paneli, które można sprytnie schować pod powierzchnią blatu. W sytuacjach, gdy nie są używane z łatwością można jest schować za pomocą jednego naciśnięcia klapki. Wówczas pozostają one niewidoczne i wtapiają się w estetykę powierzchni blatu. Takie rozwiązanie doceniają w szczególności miłośnicy nowoczesnych rozwiązań i stylu minimalistycznego w aranżacjach kuchennych. Ponadto gniazdka nablatowe są idealne w przypadku, gdy w kuchni znajduje się wyspa kuchenna wyposażona w sprzęty gospodarstwa domowego, które wymagają podłączenia do prądu. Gniazdka montowane w blacie kuchennym są bardzo estetycznym rozwiązaniem, gdyż nie rzucają się w oczy, a ponadto są bardzo funkcjonalne, gdyż znajdują się w zasięgu ręki. Doskonale dopełniają wystrój nowoczesnych kuchni, w których zależy nam by wszelkie elementy montażowe były ukryte. Ponadto gniazdka nablatowe znacząco podnoszą komfort korzystania z małych sprzętów AGD. Ich zalety mają więc wymiar estetyczny, ale i użytkowy.

 

Rozmieszczenie gniazdek w kuchni

 

W każdej kuchni liczy się wygoda. Aby podnieść komfort użytkowania tego pomieszczenia, a także sprawniej wykonywać codzienne obowiązki kuchenne, zadbaj o odpowiednią ilość i sposób rozmieszczenia gniazdek elektrycznych. Nie warto zbytnio ograniczać ilości gniazdek, gdyż są one niezbędne nie tylko po to, by podłączyć na stałe duże sprzęty AGD, ale i potrzebnych jest kilka wolnych, do których będziemy mogli doraźnie podłączać urządzenia takie jak blender, mikser i inne. Planując rozmieszczenie poszczególnych gniazdek elektrycznych pogrupuj je tematycznie, dzięki czemu będzie łatwiej wykonać instalację elektryczną, a przy okazji zyska na tym wygląd aranżacji kuchennej.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę w zakresie rozmieszczenia gniazdek?

  • Zadbaj o wygodę wybierając wystarczającą ilość gniazdek, bowiem lepiej mieć o jedno za dużo niż za mało.
  • Zaplanuj miejsca, w których prawdopodobnie będziesz używać małego AGD i w ich obrębie rozmieść potrzebne gniazdka.
  • Zainstaluj kilka obwodów elektrycznych, by instalacja działała bez zarzutu.
  • Gniazdko do lodówki zaplanuj 100 cm nad powierzchnią podłogi.
  • Gniazdka do małego AGD warto zamontować około 30 cm nad blatem, by okablowanie nie przeszkadzało w korzystaniu z nich. Dobrą alternatywą będą też gniazdka nablatowe.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/piekarnik/na-jakiej-wysokosci-zamontowac-piekarnik-872.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/elektryczne-gniazda-podszafkowe-czy-to-sie-oplaca-2946.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gdzie-w-kuchni-najlepiej-zamontowac-gniazda-elektryczne-i-wlaczniki-1687.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gniazdka-elektryczne-w-kuchni-gdzie-najlepiej-je-umiescic-1855.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/na-jakiej-wysokosci-gniazdka-i-przelaczniki-zasady-umieszczania-gniazdek-w-kuchni-i-w-domu-3022.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-dobrze-umiescic-gniazdka-elektryczne-w-naszej-kuchni-1948.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/technologia/wlaczniki-i-gniazda-elektryczne-gdzie-je-funkcjonalnie-zamontowac-959.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/znajdz-najlepsze-miejsce-na-wlaczniki-oraz-gniazdka-elektryczne-2173.html

Studio A&K
Studio A&K
Studio Arpol Meble
Studio Arpol Meble
Studio Chęcik
Studio Chęcik
Studio Darex
Studio Darex
Studio Meble Wach
Studio Meble Wach

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jednokolorowa kuchnia – cenne wskazówki dotyczące...


Pomieszczenie kuchenne musi być nie tylko ładne, ale również praktyczne....

Płytki cegłopodobne w kuchni – oryginalna stylizacja w...


Naturalne materiały budulcowe takie jak prawdziwa cegła występują w dziedzinie...

Ściany w kuchni – jak je wykończyć w nietypowy sposób?


O stylowości Twego pomieszczenia kuchennego bardzo często przesądza nie tyle asortyment...