Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Gdzie w kuchni najlepiej zamontować gniazda...

Porady


Gdzie w kuchni najlepiej zamontować gniazda elektryczne i włączniki?

Urządzanie kuchni to zazwyczaj realizacja pomysłu, który siedzi nam w głowie. Mamy jakąś wizje, którą chcemy przenieść do naszego nowego, kuchennego pomieszczenia. Często, w chwilach euforii i ekscytacji zapominamy o rzeczach ważnych, które również trzeba zaplanować. Jakość i rodzaj instalacji istotnie mogą wpłynąć na pewne kwestie. Większość urządzeń AGD wymaga odpowiedniego podłączenia do poszczególnych instalacji i dobrej odległości. Dodatkową kwestią, którą powinniśmy przemyśleć to odpowiednie usytuowanie włączników i gniazdek elektrycznych. Instalacja musi współgrać ze sprzętami przeznaczonymi pod zabudowę. Decyzja dotycząca gniazdek i włączników jest bardzo ważna, gdyż w późniejszym czasie wszelkie zmiany są często niemożliwe.

Pierwsza sprawa – włączniki
Włączniki światła muszą być umieszczone na takiej wysokości, aby były wygodne w użytkowaniu. Jest to zazwyczaj około do 120 do 140 centymetrów nad podłogą tuż przy wejściu. Odległość od drzwi powinna wynosić około 15 centymetrów. Jeżeli mieszkamy z dziećmi, warto włączniki zamontować nieco niżej, aby maluchy mogły samodzielnie świecić i gasić światło.

Po drugie – gniazda elektryczne
W kuchni jest kilka miejsc, w których muszą znaleźć się gniazdka. Są to miejsca o różnych wysokościach – wszystko zależy od urządzeń, które będą do nich podłączone. Na przykład lodówka. Lodówka wolnostojąca wymusza umieszczenie gniazda na wysokości od 30 do 100 centymetrów nad podłogą. Wszystko uzależnione jest od danego modelu urządzenia. Jeżeli chodzi o kuchenkę czy piekarnik, tutaj gniazda zazwyczaj znajdują się około 30-50 centymetrów nad podłogą. W przypadku zmywarki, gniazdo nie może znajdować się za urządzeniem – głównie w przypadku modeli przeznaczonych pod zabudowę. Gniazdo dla zmywarki powinno być umieszczone obok, najlepiej w sąsiedniej szafce, abyśmy w razie jakichkolwiek usterek czy awarii mieli szybki dostęp do zasilania. Ogólnie, sprzęt przeznaczony do zabudowy wymaga odpowiedniego otworu w ściance szafki, w której sprzęt jest montowany. Szkoda by było, gdyby na samym końcu okazało się, że nie mamy jak podłączyć naszego urządzenia do prądu. W przypadku okapu, gniazdo elektryczne warto zamontować nad wiszącą szafką, która znajduje się w pobliżu. Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie gniazda we wnętrzu osłony przewodu, która odpowiedzialna jest za odprowadzanie powietrza. Jeżeli chodzi o inne, drobne sprzęty codziennego użytku, które ustawia się na blacie to sprawa wygląda znacznie prościej. Warto zaplanować po dwa gniazda przy każdym końcu blatu, aby korzystanie z nich było wygodne i komfortowe.

Dobry plan to podstawa
O ile wybór mebli, podłogi i kolorów na ścianach do naszej kuchni jest ekscytujący, tak o umiejscowieniu gniazdek często zapominamy. Pamiętajmy, aby już we wstępnych wizjach kuchni z naszych marzeń wziąć je pod uwagę. Instalacje i rozkład sprzętów AGD mają tutaj kluczowe znaczenie, dlatego zadbajmy o nasz komfort już dziś.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/piekarnik/na-jakiej-wysokosci-zamontowac-piekarnik-872.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/elektryczne-gniazda-podszafkowe-czy-to-sie-oplaca-2946.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/na-jakiej-wysokosci-gniazdka-i-przelaczniki-zasady-umieszczania-gniazdek-w-kuchni-i-w-domu-3022.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gniazdka-elektryczne-w-kuchni-gdzie-najlepiej-je-umiescic-1855.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gniazdka-nablatowe-i-nie-tylko-czyli-jak-zaplanowac-gniazdka-elektryczne-w-kuchni-2922.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-dobrze-umiescic-gniazdka-elektryczne-w-naszej-kuchni-1948.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/technologia/wlaczniki-i-gniazda-elektryczne-gdzie-je-funkcjonalnie-zamontowac-959.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/znajdz-najlepsze-miejsce-na-wlaczniki-oraz-gniazdka-elektryczne-2173.html

Komentarze


5.00/5 5 5
5
Marlena

Często zapominamy niestety o takich "szczegółach", a potem niejednokrotnie jest już za późno. Dodam tylko, że gniazdka (te widoczne) można też potraktować jako element wystroju wnętrz. Pozdrawiam:)


5
Bartek

Dodałbym jeszcze, że trzeba również wziąć pod uwagę kwestie zabezpieczenia gniazdek przed dziećmi. Chyba, że ktoś jest zdecydowany ich nie mieć. :)


5
Jarek

U nas na szczęście gniazdka rozmieszczone są dobrze i funkcjonalnie. Ale informacje w artykule pomocne.


5
Marylka

Chciałam kiedyś znaleźć informację na ten temat w necie, ale nie za bardzo mi się to udało. A temat jest naprawdę ważny. My przeoczyliśmy tą kwestię podczas urządzania kuchni i niestety trzeba było wszystko od początku poprawiać. Nie polecam nikomu popełnienia takiego błędu co my.


5
NikolaT67

Myślę, że trzeba też wziąć pod uwagę wzrost i to czy ktoś jest lewo czy prawo ręczny.

Zobacz również


Z czystością mu do twarzy, czyli jak czyścić okap


Okap to urządzenie, które powinno się znaleźć w każdej kuchni. Sprawdza się...

Deska desce nierówna


Wydawać by się mogło, że wybór i zakup tak niepozornej rzeczy jak kuchenna...

Grzanie na zimno. Sekrety indukcji.


Szybko, sprawnie, energooszczędnie i bezpiecznie. Któż z nas nie chciałby w ten...