Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Gdzie w kuchni najlepiej zamontować gniazda...

Porady

Gdzie w kuchni najlepiej zamontować gniazda elektryczne i włączniki?

Ulubione0

Urządzanie kuchni to zazwyczaj realizacja pomysłu, który siedzi nam w głowie. Mamy jakąś wizje, którą chcemy przenieść do naszego nowego, kuchennego pomieszczenia. Często, w chwilach euforii i ekscytacji zapominamy o rzeczach ważnych, które również trzeba zaplanować. Jakość i rodzaj instalacji istotnie mogą wpłynąć na pewne kwestie. Większość urządzeń AGD wymaga odpowiedniego podłączenia do poszczególnych instalacji i dobrej odległości. Dodatkową kwestią, którą powinniśmy przemyśleć to odpowiednie usytuowanie włączników i gniazdek elektrycznych. Instalacja musi współgrać ze sprzętami przeznaczonymi pod zabudowę. Decyzja dotycząca gniazdek i włączników jest bardzo ważna, gdyż w późniejszym czasie wszelkie zmiany są często niemożliwe.

Pierwsza sprawa – włączniki
Włączniki światła muszą być umieszczone na takiej wysokości, aby były wygodne w użytkowaniu. Jest to zazwyczaj około do 120 do 140 centymetrów nad podłogą tuż przy wejściu. Odległość od drzwi powinna wynosić około 15 centymetrów. Jeżeli mieszkamy z dziećmi, warto włączniki zamontować nieco niżej, aby maluchy mogły samodzielnie świecić i gasić światło.

Po drugie – gniazda elektryczne
W kuchni jest kilka miejsc, w których muszą znaleźć się gniazdka. Są to miejsca o różnych wysokościach – wszystko zależy od urządzeń, które będą do nich podłączone. Na przykład lodówka. Lodówka wolnostojąca wymusza umieszczenie gniazda na wysokości od 30 do 100 centymetrów nad podłogą. Wszystko uzależnione jest od danego modelu urządzenia. Jeżeli chodzi o kuchenkę czy piekarnik, tutaj gniazda zazwyczaj znajdują się około 30-50 centymetrów nad podłogą. W przypadku zmywarki, gniazdo nie może znajdować się za urządzeniem – głównie w przypadku modeli przeznaczonych pod zabudowę. Gniazdo dla zmywarki powinno być umieszczone obok, najlepiej w sąsiedniej szafce, abyśmy w razie jakichkolwiek usterek czy awarii mieli szybki dostęp do zasilania. Ogólnie, sprzęt przeznaczony do zabudowy wymaga odpowiedniego otworu w ściance szafki, w której sprzęt jest montowany. Szkoda by było, gdyby na samym końcu okazało się, że nie mamy jak podłączyć naszego urządzenia do prądu. W przypadku okapu, gniazdo elektryczne warto zamontować nad wiszącą szafką, która znajduje się w pobliżu. Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie gniazda we wnętrzu osłony przewodu, która odpowiedzialna jest za odprowadzanie powietrza. Jeżeli chodzi o inne, drobne sprzęty codziennego użytku, które ustawia się na blacie to sprawa wygląda znacznie prościej. Warto zaplanować po dwa gniazda przy każdym końcu blatu, aby korzystanie z nich było wygodne i komfortowe.

Dobry plan to podstawa
O ile wybór mebli, podłogi i kolorów na ścianach do naszej kuchni jest ekscytujący, tak o umiejscowieniu gniazdek często zapominamy. Pamiętajmy, aby już we wstępnych wizjach kuchni z naszych marzeń wziąć je pod uwagę. Instalacje i rozkład sprzętów AGD mają tutaj kluczowe znaczenie, dlatego zadbajmy o nasz komfort już dziś.

Zobacz również

Pysznie i kolorowo, czyli sposób na wypieki pachnące latem z nowym piekarnikiem z linii Frames by Franke

Pysznie i kolorowo, czyli sposób na wypieki...

To wielofunkcyjne urządzenie wyposażone zostało w 17 programów automatycznych, w tym Wyrastanie...

Kuchnia w odcieniach szarości

Kuchnia w odcieniach szarości

Przytulnie i praktycznie Za tradycyjną uznaje się najczęściej kuchnię białą. Dzięki jasnym...
Komentarze (2)
2
Gość
Bartek
2017-07-04 14:40:15

Dodałbym jeszcze, że trzeba również wziąć pod uwagę kwestie zabezpieczenia gniazdek przed dziećmi. Chyba, że ktoś jest zdecydowany ich nie mieć. :)

Gość
Marlena
2017-06-26 12:05:27

Często zapominamy niestety o takich "szczegółach", a potem niejednokrotnie jest już za późno. Dodam tylko, że gniazdka (te widoczne) można też potraktować jako element wystroju wnętrz. Pozdrawiam:)

Twój komentarz
Ocena