Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Znajdź najlepsze miejsce na włączniki oraz...

Porady


Znajdź najlepsze miejsce na włączniki oraz gniazdka elektryczne

Każdy chciałby urządzić kuchnię według własnego pomysłu. Mamy pewną wizje, którą chcielibyśmy przenieść do naszego nowego mieszkania. Jednak podczas planowania możemy zapomnieć o rzeczach naprawdę ważnych. Kuchnia to nie tylko wybór kolorów ścian, mebli, podłogi czy dodatków. Wszystkie urządzenia AGD wymagają podłączenia do instalacji. Dlatego jedną z ważniejszych kwestii, które warto wziąć pod uwagę jest odpowiednie usytuowanie włączników oraz gniazdek elektrycznych. Instalacja powinna współgrać ze sprzętami przeznaczonymi pod zabudowę, dlatego tak ważna jest decyzja związana z gniazdkami i włącznikami. Te kwestie należy zaplanować dużo, dużo wcześniej.

Na zdjęciu: Studio Mebli Eltop

Na pierwszy ogień idą włączniki

 

Włączniki do światła powinny znajdować się na takiej wysokości, aby korzystanie z nich było przede wszystkim wygodne. Zazwyczaj jest to około 120 – 140 centymetrów nad podłogą, najlepiej tuż przy wejściu do kuchni. Odległość włącznika od drzwi powinna wynosić jakieś 1 centymetrów. Jeśli w naszym domu mieszkają też dzieci, to można zamontować włączniki nieco niżej, aby maluchy mogły samodzielnie gasić i świecić światło.

 

Teraz czas na gniazdka elektryczne – gdzie powinny się znajdować?

 

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym znajduje się najwięcej gniazdek elektrycznych. Jest kilka sprawdzonych miejsc, gdzie muszą się one znaleźć. Często są to miejsca o różnych wysokościach. Wiele zależy od miejsca naszych urządzeń. Weźmy na przykład lodówkę. Chłodziarka wolnostojąca wymaga umieszczenia gniazdka elektrycznego na wysokości od 30 do 100 centymetrów nad podłogą. Wszystko uzależnione jest od tego konkretnego modelu lodówki. W przypadku piekarnika czy kuchenki mikrofalowej gniazdka znajdują się zazwyczaj w odległości 30-50 centymetrów od podłogi.

 

Warto wspomnieć, że sprzęt zabudowany wymaga też odpowiedniego otworu w ściance szafki, w którą sprzęt jest wkładany. Inaczej nie będziemy w stanie podłączyć naszej zmywarki do prądu.Jeśli chodzi o okap, to tutaj gniazdka elektryczne powinny być zamontowane pod wiszącą szafką, która znajduje się w sąsiedztwie tego urządzenia. Równie dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie gniazda we wnętrzu osłony przewodu, która odpowiada za odprowadzenie powietrza. W przypadku drobnego sprzętu codziennego użytku, które podczas pracy ustawia się na blacie jest o wiele prościej. Dla bezpieczeństwa, warto zaplanować po dwa gniazda przy każdym końcu blatu roboczego, aby jednoczesne korzystanie z kilku urządzeń było wygodne.

 

Zadbaj o dobry plan

 

Owszem, wybór kolorów ścian, mebli i dodatków jest bardzo ekscytujący, w przeciwieństwie do planowania rozmieszczenia gniazdek i włączników. Jednak aby móc w pełni korzystać z naszej kuchni i sprzętów AGD gniazdka są niezbędne!

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/piekarnik/na-jakiej-wysokosci-zamontowac-piekarnik-872.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/elektryczne-gniazda-podszafkowe-czy-to-sie-oplaca-2946.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gdzie-w-kuchni-najlepiej-zamontowac-gniazda-elektryczne-i-wlaczniki-1687.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gniazdka-elektryczne-w-kuchni-gdzie-najlepiej-je-umiescic-1855.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gniazdka-nablatowe-i-nie-tylko-czyli-jak-zaplanowac-gniazdka-elektryczne-w-kuchni-2922.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-dobrze-umiescic-gniazdka-elektryczne-w-naszej-kuchni-1948.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/technologia/wlaczniki-i-gniazda-elektryczne-gdzie-je-funkcjonalnie-zamontowac-959.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/na-jakiej-wysokosci-gniazdka-i-przelaczniki-zasady-umieszczania-gniazdek-w-kuchni-i-w-domu-3022.html

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Studio Mebli Vigo na targach 4 Design Days


W połowie lutego w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyły się targi 4...

Kuchnia z lat sześćdziesiątych. Jak ją zaaranżować...


Dynamiczny progres w dziedzinie technologii, przemiany o charakterze społecznym,...

Jak ożywić ponurą kuchnię?


Twoja kuchnia nie musi być nudna ani tym bardziej przygnębiająca swym niewyszukanym...