Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Wnętrza Wysoko zabudowana kuchnia wyznacznikiem...

Wnętrza


Wysoko zabudowana kuchnia wyznacznikiem nowoczesności

Nowoczesna kuchnia to przede wszystkim kuchnia funkcjonalna ale i podążająca za trendami. Oparta na modnych aranżacjach, pełna topowych materiałów wykończeniowych i pomysłowych rozwiązań. W te wszystkie wyznaczniki wpisuje się pełna, wysoka zabudowa meblowa, coraz częściej stosowana we współczesnych kuchniach.

Na zdjęciu: Studio Starimex

Meblościanka w nowym wydaniu

Zwarta, pełna zabudowa meblowa zdaje się przywodzić na myśl dobrze znaną z przeszłości meblościankę. Na szczęście, praktycznie w niczym jej nie przypomina. Współczesna wysoka zabudowa w kuchni to wyznacznik nowoczesnego podejścia do aranżacji. Jest wyjątkowo dekoracyjna, stanowi doskonałe tło dla pozostałych mebli i elementów wyposażenia, podkreśla charakter wnętrza. Szczególnie efektownie wyeksponuje wyspę kuchenną lub półwysep, które na takim tle będą prezentować się idealnie. Świetnie nadaje się do kuchni otwartych, zarówno małych jak i tych o większych przestrzeniach. Przy odpowiednio dobranych frontach, ich kolorystyce i wykończeniu jest w stanie optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie, wydłużyć je lub skrócić. Doskonale zdaje egzamin jako zabudowa istniejących w kuchni wnęk i uskoków.
 

Z czego fronty?

Jednym z ważniejszych aspektów wysokiej zabudowy jest jej estetyka. To ona ma wpływ na ogólny odbiór kuchennej aranżacji jako całości. Dobór materiałów, z których wykonane są fronty nie może być więc przypadkowy. To one nadają wnętrzu charakter. W minimalistycznej aranżacji dominować powinny fronty polerowane na wysoki połysk. Niezmiennie modne są te w białej kolorystyce, jednak równie dobrze będą się prezentować te o bardziej nietypowych barwach. Zwolennicy naturalnych materiałów mogą pokusić się o fronty wykonane z drewna. Dobrze prezentować się będą rodzime gatunki tj. olcha, buk, jesion, czereśnia czy dąb, ale też egzotyki. Jeżeli zależy nam na wyjątkowo nowoczesnej, industrialnej aranżacji, spróbujmy z frontami wykonanymi z płyt stalowych – stal nierdzewną można dodatkowo łączyć z innymi materiałami tworząc niebywałe kompozycje.
 

Praktyczna

Zabudowa pod sam sufit ma też swój funkcjonalny wymiar. Stwarza doskonałe warunki do przechowywania ogromnych ilości kuchennych akcesoriów i żywności. Pełno w niej miejsca na przeróżne szuflady, szufladki, szafki i szafeczki. Pomieszczą one wszystkie obowiązkowe i te mniej potrzebne kuchenne bibeloty: akcesoria, garnki, pokrywki, sitka, miski, talerze. Z powodzeniem możemy też tu przechowywać drobny sprzęt AGD. Wysoka zabudowa to też doskonałe miejsce na stworzenie podręcznej spiżarni w kuchni. Instalując w niej najnowocześniejsze systemy kuchenne, wysokie i niskie szafki cargo, można stworzyć mnóstwo pojemnych i wyjątkowo praktycznych szafek, w których bez problemu pomieścimy wszelkie zapasy produktów spożywczych: zaczynając od żywności w puszkach, przez kasze, ryże, makarony na zgrzewkach wody kończąc. Pełny wysuw i udźwig do kilkunastu kilogramów pozwala nie tylko przechowywać duże ilości ciężkich produktów, ale też umożliwia na swobodny dostęp do całe zawartości cargo.
 

Miejsce na AGD

W ścianie zabudowanej meblami swe miejsce znajdą też przeróżne sprzęty AGD. Zlicowane z frontami zabudowy, podkreślą nowoczesny wymiar kuchni, dodając jej szyku i elegancji. Z powodzeniem możemy więc ulokować tu nie tylko piekarnik czy kuchenkę mikrofalową. Nie bójmy się też innych sprzętów, jak chociażby designerski ekspres do zabudowy czy lodówka. Ta ostatnia może być ukryta w zabudowie, lub przeciwnie – stać się głównym elementem wyróżniającym się na tle wysokiej zabudowy.
 

Gdzie umieścić meblościankę?

Wysoka zabudowa meblowa może stanąć prawie w każdym miejscu w kuchni, z wyjątkiem ściany z oknem lub otworem drzwiowym. Doskonale wpisze się we wnękę, którą zwykle ciężko zaaranżować w ciekawy sposób. Jej głębokość może być taka sama jak głębokość wnęki czy uskoku. Warto się jednak zastanowić nad bardziej nietypowymi rozwiązaniami. Może warto taką zabudowę nieco wysunąć z wnęki, dzięki czemu kuchnia będzie mniej oczywista i ciekawsza, albo nie zabudowywać wnęki pod sam sufit pozostawiając odrobinę przestrzeni dodającej całej aranżacji lekkości? Wysoka zabudowa doskonale sprawdzi się też jako oddzielenie przestrzeni kuchennej od dziennej. W kuchniach otwartych tego typu rozwiązanie ma kilka plusów. Z jednej strony oddziela kuchnię od salonu, separuje te dwa wnętrza. Z drugiej jest świetnym miejscem do przechowywania przedmiotów codziennego użytku: od strony kuchni można przechowywać w takiej zabudowie kuchenne akcesoria i żywność, od strony salonu może się ona stać doskonałym miejscem na wyeksponowanie dodatków i elementów dekoracyjnych.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia otwarta a zamknięta – porównanie


Lokum kuchenne połączone z salonem czy może osobne pomieszczenia? Nowoczesność czy...

Długa wąska kuchnia? To nie problem!


Każdy z nas marzy o pięknej, przestronnej dużej kuchni. Niestety, nie każdy może...

Styl Hampton w kuchni


Na wzór letnich rezydencji bogaczy zrodził się popularny styl dekorowania pomieszczeń...