Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sprzęt agd Zlewozmywak Zlew ceramiczny czy stalowy?

Zlewozmywak


Zlew ceramiczny czy stalowy?

W dobie wszechobecnych zmywarek może się to wydawać dziwne, ale mimo wszystko wygodny zlewozmywak to nadal podstawa funkcjonalnej kuchni. W dużej mierze to materiał, z jakiego jest on wykonany wpływa na jakość zlewu, jego trwałość, łatwość w utrzymaniu w czystości. Jaki więc jest najlepszy?

Na zdjęciu: Artur Krupa

Ceramika kontra stal

Zlewy ceramiczne i stalowe to obecnie jedne z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych. Odznaczają się pięknym wyglądem, komponują się praktycznie z każdym stylem, w jakim może być urządzona kuchnia. Który z nich będzie jednak lepszy?
 

Zlewozmywak ceramiczny na plus

Ceramika to niezwykle trwały, odporny na uszkodzenia materiał, powstający z gliny wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze. Taki sposób produkcji daje jej wyjątkowe cechy, którymi może się pochwalić mało który surowiec. Zlew ceramiczny jest bardzo mało podatny na mechaniczne uszkodzenia, nie powinien mu zrobić krzywdy nawet ciężki garnek upuszczony na jego powierzchnię. Zlewozmywak taki stosunkowo ciężko jest też zarysować, nie straszne są mu więc sztućce, czy ostre noże wrzucane niepostrzeżenie do komory. Ceramika jest bardzo łatwa w czyszczeniu, można do tego celu używać praktycznie wszystkich środków czyszczących. Co ważne – ceramika jest odporna na zabrudzenia, nie osadza się na niej kamień, nie odbarwia się pod wpływem działania kwasów czy barwników zawartych w produktach żywnościowych, nie grozi jej też rdza czy inne niemożliwe do usunięcia zabrudzenia. Zlewozmywak ceramiczny zniesie też bez większych przeszkód skrajnie niskie lub wysokie temperatury, bez obaw można więc wylewać do niego wrzątek, czy stawiać w nim gorące garnki zestawione wprost z płyty grzewczej. Liczne zalety sprawiają, że zazwyczaj producenci ceramicznych zlewów udzielają na nie kilkuletniej gwarancji, co nie jest bez znaczenia podczas podejmowania decyzji co do rodzaju tego kuchennego elementu. Niestety ceramiczny zlew nie należy do najtańszych. Ceramika ma jednak jeszcze jedną ważną cechę – jest bardzo piękna, szczególnie w wydaniu zlewozmywakowym. W standardzie występuje w kolorze białym lub kremowym, na zamówienie możliwe jest jednak zrealizowanie zlewu w innych, mniej oczywistych kolorach. Dla szczególnych estetów realne jest też wykonanie pięknych zdobień czy wzorów pasujących do stylistyki konkretnej kuchni.
 

Zlewozmywaki stalowe nie takie złe

Podobnie jak ich ceramiczne odpowiedniki bardzo dobrze znoszą kontakt z zostawiającymi plamy substancjami i są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości. Można w tym celu używać większości środków myjących, nawet tych o silnym działaniu, unikać jednak należy proszków i detergentów, które mogłyby porysować delikatną powierzchnię zlewu. To jest jedna z poważniejszych wad stali nierdzewnej – nawet przypadkowe wrzucenie do zlewu widelca czy noża może spowodować powstanie niemożliwych do usunięcia rys. Zarysowania takie są mniej widoczne na zlewach wykonanych ze stali szczotkowanej lub o strukturze lnu czy mikrolnu. Wykończenia takie powodują też mniejszą widoczność kropel wody, które są estetyczną zmorą zlewozmywaków o gładkiej powierzchni. Warto jednak podkreślić, że zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej są, podobnie jak ceramiczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, co w kuchni ma niebagatelne znaczenie. Na rynku można wprawdzie spotkać tańsze zlewy ze stali chromowo-niklowej (o mniejszym stosunku chromu do niklu w porównaniu do stali nierdzewnej), nie mogą one jednak pochwalić się takimi właściwościami. Są mniej odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, mogą się odkształcać, źle reagować na wysokie temperatury. Mogą też wchodzić w reakcje z niektórymi substancjami zawartymi w produktach spożywczych czy kuchennych detergentach, a wszelkie zacieki nie tylko są bardzo widoczne na ich powierzchni, ale i wyjątkowo trudno je wyczyścić.
 

Trudny wybór

Mając do wyboru zlewozmywak ceramiczny lub stalowy z pewnością warto zainwestować w ten pierwszy. Nie tylko ze względów praktycznych, ale i estetycznych. Kuchnia wyposażona w taki zlew będzie się zawsze cudownie prezentować, a sam zlew nie dostarczy nam zbyt wielu obowiązków związanych z utrzymaniem. Niestety ceramika to dość spory wydatek (nawet niewielki, jednokomorowy zlew może kosztować ok. 500 zł), dlatego dla osób o nieco skromniejszym budżecie śmiało można polecić zlewy ze stali nierdzewnej. Ich właściwości są dość podobne do ceramicznych, same zlewy nie są może aż tak zachwycające, ale przy starannym, codziennych obchodzeniu się z nimi i regularnej pielęgnacji z pewnością posłużą nam kilka lat.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Paula

Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w dobrej klasy zlewozmywak ceramiczny. Mamy tutaj bowiem do wyboru wiele atrakcyjnych produktów ceramicznych, o świetnej jakości, a dodatkowo są one łatwe do utrzymania w czystości, za sprawą specjalnej powłoki :).

Zobacz również


Czym usunąć przebarwienia na zlewie granitowym?


Urządzając swoją kuchnię stajemy przed wyzwaniem dobrania wyposażenia, które...

Jak sterylizować kuchnię w dobie koronawirusa?


Zachowanie czystości w naszych kuchniach jest szczególnie ważne nie tylko wtedy,...

Zlewozmywak – przykry obowiązek czy fajny gadżet?


Nastały czasy, kiedy niemalże wszystkie sprzęty, urządzenia i przedmioty w naszej...