Czystość w Kuchni - Zmywarki, Baterie, Zlewy | Porady Max Kuchnie
Czystość w Kuchni - Zmywarki, Baterie, Zlewy | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Zmywanie


Twarda woda

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie negatywne skutki dla naszego zdrowia, funkcjonalności urządzeń czy w rezultacie dla naszego portfela może mieć twarda woda. Warto poznać te zagrożenia, by móc im zapobiegać lub przynajmniej je minimalizować.

Twarda woda – co to takiego?

Twarda woda to nic innego jak woda, w której obecne jest dość duże stężenie związków wapnia, magnezu i innych metali. Generalnie przyjęło się rozgraniczać ogólną twardość wody na dwa rodzaje, które są jej integralnymi częściami składowymi:

  • Twardość przemijającą – powodują ją głównie węglany wapnia i magnezu, które na szczęście wytrącają się w procesie gotowania. Niestety ujemnym skutkiem tego procesu jest osad, który nierzadko można zaobserwować na powierzchni wody, na ściankach naczyń, szklanek, garnków.
  • Twardość nieprzemijającą. Ten rodzaj twardości wynika z występowania w składzie wody azotanów, siarczanów i innych rozpuszczalnych związków wapnia i magnezu. Niestety związki te nie wytrącają się nawet w trakcie długotrwałego gotowania wody, stąd też ten typ twardości często nazywany jest trwałą.

Jak określić stopień twardości?

Powszechnie do mierzenia twardości wody stosuje się zamiennie 3 skale: niemiecką, angielską i amerykańską. Według skali niemieckiej twardość wody można podzielić na kilka stopni:

  • poniżej 5,6 st. – woda bardzo miękka
  • 5,6 – 11,2 st. – woda miękka
  • 11,2 – 19,6 st. - woda średnio-twarda
  • 19,6 – 30,8 st. - woda twarda
  • ponad 30,8 st. - woda bardzo twarda

Przeciętna twardość wody w sieci wodociągowej w Polsce waha się w okolicach 20 stopni niemieckich, jest więc to dość twarda woda. Na rynku bez problemu można jednak kupić domowe testy sprawdzające twardość wody. Warto je wykonać by sprawdzić, jaką wodę rzeczywiście mamy w kranach i czy wymaga ona specjalnych filtrów i zmiękczania.
 

Wróg kulinarnych mistrzów

Twarda woda i związki chemiczne, jakie zawiera mają bardzo negatywny wpływ na jakość i smak potraw, na ich aromat, na smak nie tylko gotowanych, ale i mytych czy płukanych warzyw i owoców. Zmusza to więc do dodatkowego, specjalnego doprawiania dań, niejednokrotnie z użyciem przypraw, których nie musielibyśmy wykorzystywać mając do dyspozycji odpowiednio miękką wodę. W twardej wodzie potrawy mogą się wolniej gotować, co nie zawsze sprzyja przyrządzanym daniom. Woda o dużym stopniu twardości potrafi też w znaczący sposób zmienić smak kawy czy herbaty, a wytrącający się osad pozostający na powierzchni napoju raczej nie zachęca do jego wypicia. Skoro taki osad potrafi pozostać na ściankach garnków czy naczyń, aż strach pomyśleć jakie spustoszenie w organizmie człowieka może wywołać długoletnie picie tak twardej wody!
 

Groźne i nieestetyczne

Woda o dużym stopniu twardości powoduje osadzanie się kamienia właściwie wszędzie tam, gdzie przepływa. Nie oszczędzi więc rur wodociągowych, kranów, ścianek zlewozmywaka. W dłuższym okresie czasu negatywnie wpływa to na jakość tych kuchennych elementów, bowiem stale osadzający się kamień z biegiem czasu zacznie utrudniać przepływ wody nie tylko w rurach ale i w bateriach, niejednokrotnie powodując ich uszkodzenia, awarie i zmuszając do kosztownych wymian. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że białe zacieki na kuchennej armaturze, nieestetyczne plamy na powierzchni zlewozmywaka czy trudny do usunięcia kamień nie należą do zbyt efektownych widoków w kuchennej rzeczywistości.
 

Uważaj na AGD!

Twarda woda nie oszczędza też skóry dłoni, powodując jej znaczne przesuszenie. Podczas zmywania ogranicza spienianie kuchennych detergentów, których w konsekwencji musimy używać więcej, tym bardziej, że woda o dość dużej twardości skutecznie utrudnia dokładne domycie garnków i naczyń kuchennych. Woda taka nie pozostaje też bez wpływu na kuchenne sprzęty AGD. Osadzający się kamień spotkamy więc bez problemu na elementach grzejnych w zmywarce, pralce, w czajniku, termie a nawet w ekspresie do kawy. Brak zmiękczania wody lub regularnego odkamieniania skutkuje gorszym funkcjonowaniem sprzętów a niejednokrotnie ich awariami lub trwałymi uszkodzeniami. Wiąże się to z koniecznością większych wydatków, dlatego warto pamiętać, że „lepiej zapobiegać, niż potem leczyć".

Komentarze


3.00/5 1 1
3

to ogromny problem. nie łatwo jest "walczyc" z twardą woda, Trzeba tego pilnowac, zdrowie ma sie tylko jedno

Zobacz również


Trudny wybór – kupujemy baterię kuchenną


Cieknący kran, remont czy urządzanie nowoczesnej kuchni od podstaw – powód wyboru...

Pozmywane! Czyli jak wybrać dobrą zmywarkę


Mycie naczyń to jedna z najbardziej nielubianych domowych czynności. Możemy jednak...

ABC kucharza, czyli typy kuchennych noży


Noże niezbędne są niemalże przy każdej kuchennej czynności. Czy to do krojenia...