Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Zlewozmywak Gdzie ustawić zlewozmywak? Kilka propozycji

Zlewozmywak


Gdzie ustawić zlewozmywak? Kilka propozycji

Podczas gdy elementy meblowe typu szafeczki czy kredensy sprawiają, że wnętrze kuchenne staje się wysublimowane i przytulne, kąt ze zlewozmywakiem zazwyczaj nieco psuje estetykę, podkreślając, że w tym lokum nie zawsze jest elegancko i gustownie. Jeszcze bardziej kłopotliwy staje się zlew ze stertą brudnych naczyń bądź pełen osadu z kamienia. Kuchnia taka bardziej odstrasza aniżeli przyciąga, tym bardziej gdy w grę wchodzi projekt oparty na kuchni otwartej, połączonej z salonem. Strzałem w dziesiątkę okazuje się w związku z tym rozsądne zaplanowanie stosownego rozmieszczenia poszczególnych sprzętów i mebli, ze szczególnym naciskiem na lokalizację wyżej wymienionego zlewu.

Na zdjęciu: Studio Vente

Warunki podstawą doboru miejsca usytuowania

 

To, gdzie ostatecznie stanie zlewozmywak w naszym pomieszczeniu kuchennym, zależne powinno być przede wszystkim od kształtu oraz metrażu posiadanego wnętrza. Najważniejsze kryterium znalezienia stosownego punktu w wyposażanym lokum to natomiast bezpieczeństwo użytkowania. Musimy pamiętać, że zlew to miejsce, w którym ciągle chlapiemy wodą. Nie jest w związku z tym wskazane umieszczanie owego elementu na przykład w bliskim sąsiedztwie instalacji elektrycznych czy płyty grzewczej. Nieodpowiednie ulokowanie zlewu jest równoznaczne z niespełnieniem zasadniczych wymogów BHP, jakie obowiązują w zakresie urządzania wnętrza kuchennego. Kolejna kwestia to dostępność przestrzeni, w której zlew zdecydujemy się ustawić. Trzeba umieścić go w takim polu, aby nie było żadnych trudności ze swobodnym dotarciem do zmywaka w każdych okolicznościach – gdy jest względny porządek, kiedy sprzątamy, gotujemy, gdy w pomieszczeniu przebywa jednocześnie parę osób.

 

Zgodnie z trendem

 

Obecnie popularnym rozwiązaniem, często zalecanym nawet przez architektów designu domowego, jest umiejscawianie zmywaka pod oknem. Okazuje się to na topie nie tylko z powodów typowo estetycznych, ale również ze względu na wygodę. Myjąc naczynia, możemy jednocześnie podziwiać widoki na zewnątrz. Poza tym, jest to świetny sposób do kontroli bawiących się przed domem dzieciaków, dlatego też ten wariant zalecany jest zwłaszcza, gdy chodzi o aranżację kuchni w budynkach jednorodzinnych. Nie zapominajmy także, że w miejscu, w którym stoi zlew gromadzona jest wilgoć. Jej nadmiar da się wówczas łatwo zlikwidować zwyczajnie otwierając okno. Przewiew od razu eliminuje przesadną wilgotność i rozrzedza powietrze wewnątrz lokum. Niestety są i pewne wady tego rozwiązania – nie da rady przy umieszczeniu zlewu przy oknie, zainstalować w tym samym rejonie również grzejnika. Ten element natomiast da się obudować szafką.

 

Na widoku

 

Zlewy bardzo stylowo i elegancko prezentują się także w centralnym punkcie urządzanej kuchni, ale tylko pod warunkiem, że przy zakupie tego rodzaju elementu wyposażenia wnętrza zdecydujemy się postawić na zmywak estetyczny, o niebanalnym designie oraz nowoczesny. Szczególnie efektownie prezentuje się przy wyspie kuchennej i jest zalecany w takim miejscu w przypadku wyboru mebli zabudowanych. Jest to również dość praktyczne rozwiązanie, bo to, że zmywak jest na widoku okazuje się pomocne podczas standardowej krzątaniny po pomieszczeniu – gdy sprzątamy, gotujemy czy pieczemy. Nie musimy biegać od kąta do kąta, aby znieść wszystkie wymagające umycia naczynia, bowiem mamy je pod ręką. Dostęp do zlewu jest umożliwiony z każdej strony, jak tylko chcemy.

 

W kąciku

 

Gdy jednak nie stać nas na luksusowe wyposażenie kuchni i raczej zwracamy uwagę podczas modelowania tego pomieszczenia na aspekt praktyczności, dobrze jest przeciętny stylem zlewozmywak ulokować w rogu. W końcu nie jest to szczególna ozdoba wnętrza. Już prędzej reprezentatywny będzie design schludnych szafek czy klasycznego, drewnianego stołu, dlatego też funkcjonalny, ale mało dekoracyjny zlew zręcznie ukryjmy. Warte uwagi są w tym przypadku zmywaki narożne, które dodatkowo stanowią świetną alternatywę wobec dużych modeli, które z reguły zagracają lokum kuchenne swą masywnością i wielką powierzchnią. Do malutkich i niestandardowych kształtem czy wymiarem kuchni idealnie przydają się zlewy zabudowane. W ich obrębie można wyszukać nowoczesne warianty, które będą nie tylko pomagały w codziennych obowiązkach domowych, ale także poprawiały estetykę kuchennego zacisza.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Bateriowy zawrót głowy


Bateria. Niby jeden z najmniejszych kuchennych elementów, jednak niezwykle istotny....

Szklane kontra ceramiczne. Jak wybrać naczynia...


Zapiekanki, soczyste mięsa, pieczone ryby czy cudownie pachnące ciasta. Któż z nas...

Montaż baterii kuchennej


Jeszcze jakiś czas temu bateria była instalowana na ścianie bezpośrednio nad zlewem....