Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Na jakiej wysokości odpływ pod zlewozmywak?

Porady


Na jakiej wysokości odpływ pod zlewozmywak?

Instalacja wodno-kanalizacyjna to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni, dlatego tak ważne jest odpowiednie rozplanowanie sieci, ale także i właściwy montaż przyłączy. Co wziąć pod uwagę podczas planowania instalacji wod-kan w kuchni?

Na zdjęciu: Andal

Instalacja wodociągowa w kuchni

 

W każdej kuchni musi znaleźć się przyłącze wodne do zlewu. Ponadto konieczna może okazać się również instalacja pod zmywarkę, pralkę, a niekiedy także pod lodówkę, kiedy nasza chłodziarka wyposażona jest w kostkarkę do lodu. Nawet, jeżeli w kuchni nie planujemy zmywarki czy pralki, warto zabezpieczyć się na przyszłość, odpowiednio projektując instalację wraz z przyłączami.

 

Dopływ wody

 

Zlew kuchenny – w przypadku zlewu niezbędne będzie ujęcie ciepłej i zimnej wody. Powinno być ono zlokalizowane na wysokości 60 cm od podłogi i znajdować się w centralnej części szafki pod zlewozmywak. Jeżeli na zlewie planujemy zamontować baterię z wyciąganą wylewką, oczka wody ciepłej i wody zimnej warto przenieść delikatnie w jedną ze stron (nie więcej niż 150 mm), tak by nie kolidowały one z wężem wylewki.

Zmywarka – do pracy potrzebuje jedynie zimnej wody. Ujęcie wraz z gniazdem elektrycznym powinno znajdować się maksymalnie 50 cm od podłogi w szafce sąsiadującej ze zmywarką. Bezpośrednio za urządzeniem nie będzie na to odpowiednio dużo miejsca. Przesunięcie gniazdka z kolei ma zabezpieczać je przed ewentualnym zalaniem.

Lodówka z kostkarką – sposób montażu wężyka doprowadzającego wodę do lodówki zależeć będzie od specyfiki konkretnego modelu. Warto więc zapoznać się z instrukcją obsługi chłodziarki.

Pralka – by zapewnić dopływ wody pralce umieszczonej w kuchni, wykorzystać możemy syfon pod zlewozmywak z dodatkowym wejściem na pralkę.

 

Podejście kanalizacyjne

 

Zlewozmywak – o wysokości odpływu pod zlewem decydować będzie przede wszystkim budowa syfonu oraz typ zlewu.

 

Zlew jednokomorowy

 • 45 cm nad podłogą to norma, którą stosujemy do zlewu jednokomorowego dla zwykłego syfonu butelkowego oraz przegubowego.
 • Na tej samej wysokości zamontujemy podejście dla syfonu oszczędzającego przestrzeń. Jego oś jednak można przesunąć do 275 mm od osi miski zlewozmywaka.

 

Zlew dwukomorowy

 

Wysokość podejść do zlewozmywaka dwukomorowego będzie nieco inna i również zależeć będzie od rodzaju syfonu. Oczko kanalizacyjne wykonujemy zatem na wysokości:

 • syfon butelkowy – 400-500 mm (z reguły: 450 mm),
 • syfon S-owy – 425-525 mm (z reguły: 500 mm),
 • syfon oszczędzający przestrzeń – 265-475 mm (z reguły 450 mm).

 

Pralka

 

Wysokość podejścia pod pralkę zależna będzie od modelu. Zazwyczaj będzie to od 40 do 90 cm od podłogi. Właściwie dobrana wysokość zaworu zapobiega wracaniu się wody do pralki po zakończeniu cyklu prania.

 

Zmywarka

 

Wąż odprowadzający wodę ze zmywarki można podłączyć bezpośrednio do podejścia kanalizacyjnego przy zlewie albo do osobnego podejścia. Odpływ zmywarki powinien być zlokalizowany na wysokości minimum 30 a maksimum 100 cm ponad podłogą. Dokładne informacje na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi konkretnego urządzenia.

 

Montaż zlewozmywaka

 

Podłączenie syfonu zlewozmywaka do instalacji kanalizacyjnej wcale nie jest skomplikowanym zadaniem. Niezbędne będą jednak takie narzędzia jak:

 • klucz francuski,
 • moneta,
 • miarka,
 • piłka do skracania rur,
 • papier ścierny.

 

Zlewy kuchenne

 

Jak postępujemy:

 1. Korek automatyczny – jeżeli jest na wyposażeniu – w zlewie dwukomorowym umieszczamy w większej komorze lub w przypadku równych komór w tej, z której będziemy korzystać częściej.
 2. W sitku zlewu oraz w odpływie umieszczamy uszczelkę. Uszczelkę przy sitku dokręcamy monetą.
 3. Montujemy korek automatyczny i instalujemy pokrętło korka w blacie.
 4. Sprawdzamy ustawienie wysokości śruby w sitku.
 5. Montujemy przelew górny i podłączamy rurę z odpływem.
 6. Odmierzamy odległość pomiędzy końcami rur. Na tym etapie może się pokazać, że niezbędne będzie przycięcie rur. Zrobimy to z pomocą specjalnej piłki. Brzegi skróconych rur należy wygładzić papierem ściernym.
 7. Skręcamy orurowanie, instalujemy uszczelki i dokręcamy wszystkie elementy.

 

Instalacja baterii kuchennej

 

Montaż zlewozmywaka nie kończy się jednak na zamontowaniu samego zlewu, niezbędna jest oczywiście także instalacja baterii kuchennej. Przed rozpoczęciem prac, pamiętaj, że zawór główny wody podczas montażu baterii ma być zakręcony.

W pierwszej kolejności do korpusu baterii przykręcamy wkręty mocujące, a następnie nakładamy na nie elastyczne wężyki, które podłączać będziemy do przyłącza wody. Trzon baterii przekładamy przez otwór montażowy i zabezpieczamy go gumową uszczelką, metalową podkładką oraz nakrętką. Baterię przykręcamy do zlewu bądź blatu z wykorzystaniem nakrętki tulejkowej. Na samym końcu podłączamy wężyki do instalacji wodnej i odkręcamy główny zawór wody.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/czyste-rury-czyli-jak-udrazniac-odplyw-zlewozmywaka-704.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czym-usunac-przebarwienia-na-zlewie-granitowym-2734.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/zlewozmywak/gladki-czy-ze-struktura-jaki-zlewozmywak-stalowy-wybrac-879.html

Franke
Franke
Pyramis
Pyramis
Pyramis
Pyramis

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Wioletta

Kupiliśmy zlewozmywak i baterię. Teraz trzeba je zamontować. Na pewno dam artykuł mężowi do przeczytania. Będzie miał w głowie więcej informacji jak to zrobić żeby było ok.

Zobacz również


Granitowy zlewozmywak w kuchni


Granitowy zlewozmywak to oryginalne a zarazem funkcjonalne rozwiązanie, które świetnie...

Jak czyścić zlew ceramiczny?


Ceramiczne zlewozmywaki na nowo zagościły w wielu kuchniach stając się ich prawdziwymi...

Montaż baterii kuchennej


Jeszcze jakiś czas temu bateria była instalowana na ścianie bezpośrednio nad zlewem....