Gładki czy ze strukturą? Jaki zlewozmywak stalowy wybrać?
To, że zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej są jednymi z najczęściej wybieranych pozostaje poza wszelkimi wątpliwościami. Inwestorów zachęcają nie tylko dobre właściwości takich zlewów, ale i przystępna cena. Jak jednak wybrać konkretny model wśród setek propozycji?
Trudny wybór
Na rynku bez problemu można znaleźć zlewozmywaki duże i małe, z dowolną ilość komór, z ociekaczem lub bez, z dodatkowym wyposażeniem lub bez niego. To, jaki wybierzemy w dużej mierze zależy od efektu wizualnego, jaki chcemy osiągnąć w kuchni oraz od możliwości technicznych samego pomieszczenia. Nie sposób bowiem zamontować duży dwukomorowy zlewozmywak w niewielkiej kuchni, w której nie ma praktycznie na nic miejsca czy malutki model bez ociekacza w sytuacji, kiedy nie dysponujemy zmywarką. Plusem zlewozmywaków wykonanych ze stali nierdzewnej jest fakt, że pasują właściwie do każdego stylu, w jakim może być urządzona kuchnia. Świetnie prezentują się na tle kuchni nowoczesnej i minimalistycznej, dobrze współgrają ze stalowymi elementami kuchni industrialnej, mogą być też doskonałym dopełnieniem pomieszczenia, w którym rządzi styl skandynawski. To, jak się prezentują, w dużej mierze zależy jednak od tego jak są traktowane, w jaki sposób pielęgnujemy je na co dzień, ale także od tego jaką mają powierzchnię.
Ważne wykończenie
Zapewne wielu z tych, którzy zdecydowali się na stalowy zlewozmywak zada sobie pytanie – jaką powierzchnię powinien mieć ich model? Który rodzaj wykończenia będzie najlepszy? Który będzie się najwspanialej prezentował? Który będzie najłatwiejszy w utrzymaniu w czystości? Generalnie można wyróżnić 3 główne rodzaje wykończeń powierzchni w przypadku zlewozmywaków wykonanych ze stali nierdzewnej: gładkie, o strukturze lnu i o mikrostrukturze.
- Wykończenie gładkie może być matowe lub z połyskiem. To ostatnie prezentuje się najefektowniej na tle kuchennej zabudowy spośród wszystkich wykończeń stalowych zlewozmywaków. Piękny, wspaniały połysk odbijający promienie słońca i blask sztucznego oświetlenia dodaje kuchni szyku i elegancji. Niestety, nierzadko zdarza się, że to, co powinno być atutem takiego zlewu staje się jego największą wadą. Na gładkiej, błyszczącej powierzchni wyjątkowo nieestetycznie widać ślady po palcach, pozostałości po kroplach wody o rysach i drobnych uszkodzeniach nie wspominając. Zlewozmywak taki wymaga więc wyjątkowej troski i codziennej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku stanie się prawdziwym postrachem w kuchni.
- Zlewozmywaki matowe może są nieco mniej efektowne, ale za to na pewno łatwiejsze do utrzymania w czystości. W mniejszym stopniu widać na nich zarysowania czy ślady po wodzie, nie trzeba ich też wycierać do sucha i polerować.
- Pewną alternatywą może być też wybór stali szczotkowanej. W takim przypadku zlewozmywak wygląda jakby cały był podrapany, jednocześnie pozostając całkowicie gładkim w dotyku. Ma to ogromne znaczenie nie tylko ze względów estetycznych (wszelkie zarysowania są niewidoczne) ale i podczas czyszczenia.
- Stalowe zlewy ze strukturą lnu z kolei powstały w odpowiedzi na wszelkie gładkie, mało praktyczne wykończenia. Modele takie mają na swej powierzchni dekor przypominający lnianą tkaninę, a właściwie jej splot. Na takiej powierzchni zdecydowanie mniej widać zacieki z wody czy osadzającego się kamienia. Nie sposób też zauważyć odcisków palców, a wszelkie drobne zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne są praktycznie niewidzialne. Wykończenie takie nie jest gładkie, co eliminuje też konieczność wycierania i polerowania powierzchni zlewozmywaka po każdym użyciu.
- Mikrostruktura inaczej zwana mikrolnem to z kolei jedna z najdoskonalszych jak do tej pory powierzchni, jaką można spotkać w zlewozmywakach stalowych. To w zasadzie połączenie prawie gładkiej powierzchni z wyglądem faktury, podobnej do wspomnianego wcześniej lnu. Struktura ta jest jednak o wiele drobniejsza, dzięki czemu prezentuje się wyjątkowo efektownie, jednocześnie zapobiega powstawaniu nieestetycznych śladów po kroplach wody czy odciskach palców. Pewnym minusem tego rozwiązania jest jednak stosunkowo wysoka cena w porównaniu z innymi wykończeniami zlewozmywaków stalowych, jednak warto zastanowić się nad taką inwestycją. Z pewnością zlew taki odwdzięczy się nam pięknym, nieskazitelnym wyglądem i minimalnym czasem, jaki będziemy musieli poświęcać na jego czyszczenie i pielęgnację.
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czym-usunac-przebarwienia-na-zlewie-granitowym-2734.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/na-jakiej-wysokosci-odplyw-pod-zlewozmywak-3056.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/woda-w-pojemniku-dozowniku-na-plyn-w-pralce-przyczyny-2736.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czym-usunac-przebarwienia-na-zlewie-granitowym-2734.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-zamontowac-dozownik-na-plyn-do-naczyn-w-zlewie-3114.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/po-czym-poznac-ze-piekarnik-jest-nagrzany-3113.html
Długo się zastanawialiśmy nad wyborem zlewozmywaka czy gładki czy jednak ze strukturą. Zdecydowaliśmy się jednak na gładki. Artykuł pomocny!
A to dobre pytanie! każdy ma plusy i minusy. Ciekawie opisane!
Fajnie, że na rynku jest taka dostępność różnych produktów. Każdy może dopasować np. rodzaj zlewu do swojej kuchni i co własnych upodobań. Ja jestem zwolenniczką zlewów gładkich.
Mam zlewozmywak ze strukturą i jestem zadowolona. Wcale nie jest trudny w utrzymaniu czystości. Wystarczy dbać i przecierać systematycznie.