Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Zlewozmywak Gładki czy ze strukturą? Jaki zlewozmywak...

Zlewozmywak


Gładki czy ze strukturą? Jaki zlewozmywak stalowy wybrać?

To, że zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej są jednymi z najczęściej wybieranych pozostaje poza wszelkimi wątpliwościami. Inwestorów zachęcają nie tylko dobre właściwości takich zlewów, ale i przystępna cena. Jak jednak wybrać konkretny model wśród setek propozycji?

Trudny wybór

Na rynku bez problemu można znaleźć zlewozmywaki duże i małe, z dowolną ilość komór, z ociekaczem lub bez, z dodatkowym wyposażeniem lub bez niego. To, jaki wybierzemy w dużej mierze zależy od efektu wizualnego, jaki chcemy osiągnąć w kuchni oraz od możliwości technicznych samego pomieszczenia. Nie sposób bowiem zamontować duży dwukomorowy zlewozmywak w niewielkiej kuchni, w której nie ma praktycznie na nic miejsca czy malutki model bez ociekacza w sytuacji, kiedy nie dysponujemy zmywarką. Plusem zlewozmywaków wykonanych ze stali nierdzewnej jest fakt, że pasują właściwie do każdego stylu, w jakim może być urządzona kuchnia. Świetnie prezentują się na tle kuchni nowoczesnej i minimalistycznej, dobrze współgrają ze stalowymi elementami kuchni industrialnej, mogą być też doskonałym dopełnieniem pomieszczenia, w którym rządzi styl skandynawski. To, jak się prezentują, w dużej mierze zależy jednak od tego jak są traktowane, w jaki sposób pielęgnujemy je na co dzień, ale także od tego jaką mają powierzchnię.
 

Ważne wykończenie

Zapewne wielu z tych, którzy zdecydowali się na stalowy zlewozmywak zada sobie pytanie – jaką powierzchnię powinien mieć ich model? Który rodzaj wykończenia będzie najlepszy? Który będzie się najwspanialej prezentował? Który będzie najłatwiejszy w utrzymaniu w czystości? Generalnie można wyróżnić 3 główne rodzaje wykończeń powierzchni w przypadku zlewozmywaków wykonanych ze stali nierdzewnej: gładkie, o strukturze lnu i o mikrostrukturze.

  • Wykończenie gładkie może być matowe lub z połyskiem. To ostatnie prezentuje się najefektowniej na tle kuchennej zabudowy spośród wszystkich wykończeń stalowych zlewozmywaków. Piękny, wspaniały połysk odbijający promienie słońca i blask sztucznego oświetlenia dodaje kuchni szyku i elegancji. Niestety, nierzadko zdarza się, że to, co powinno być atutem takiego zlewu staje się jego największą wadą. Na gładkiej, błyszczącej powierzchni wyjątkowo nieestetycznie widać ślady po palcach, pozostałości po kroplach wody o rysach i drobnych uszkodzeniach nie wspominając. Zlewozmywak taki wymaga więc wyjątkowej troski i codziennej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku stanie się prawdziwym postrachem w kuchni.
  • Zlewozmywaki matowe może są nieco mniej efektowne, ale za to na pewno łatwiejsze do utrzymania w czystości. W mniejszym stopniu widać na nich zarysowania czy ślady po wodzie, nie trzeba ich też wycierać do sucha i polerować.
  • Pewną alternatywą może być też wybór stali szczotkowanej. W takim przypadku zlewozmywak wygląda jakby cały był podrapany, jednocześnie pozostając całkowicie gładkim w dotyku. Ma to ogromne znaczenie nie tylko ze względów estetycznych (wszelkie zarysowania są niewidoczne) ale i podczas czyszczenia.
  • Stalowe zlewy ze strukturą lnu z kolei powstały w odpowiedzi na wszelkie gładkie, mało praktyczne wykończenia. Modele takie mają na swej powierzchni dekor przypominający lnianą tkaninę, a właściwie jej splot. Na takiej powierzchni zdecydowanie mniej widać zacieki z wody czy osadzającego się kamienia. Nie sposób też zauważyć odcisków palców, a wszelkie drobne zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne są praktycznie niewidzialne. Wykończenie takie nie jest gładkie, co eliminuje też konieczność wycierania i polerowania powierzchni zlewozmywaka po każdym użyciu.
  • Mikrostruktura inaczej zwana mikrolnem to z kolei jedna z najdoskonalszych jak do tej pory powierzchni, jaką można spotkać w zlewozmywakach stalowych. To w zasadzie połączenie prawie gładkiej powierzchni z wyglądem faktury, podobnej do wspomnianego wcześniej lnu. Struktura ta jest jednak o wiele drobniejsza, dzięki czemu prezentuje się wyjątkowo efektownie, jednocześnie zapobiega powstawaniu nieestetycznych śladów po kroplach wody czy odciskach palców. Pewnym minusem tego rozwiązania jest jednak stosunkowo wysoka cena w porównaniu z innymi wykończeniami zlewozmywaków stalowych, jednak warto zastanowić się nad taką inwestycją. Z pewnością zlew taki odwdzięczy się nam pięknym, nieskazitelnym wyglądem i minimalnym czasem, jaki będziemy musieli poświęcać na jego czyszczenie i pielęgnację.

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/czyste-rury-czyli-jak-udrazniac-odplyw-zlewozmywaka-704.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czym-usunac-przebarwienia-na-zlewie-granitowym-2734.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/na-jakiej-wysokosci-odplyw-pod-zlewozmywak-3056.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/woda-w-pojemniku-dozowniku-na-plyn-w-pralce-przyczyny-2736.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czym-usunac-przebarwienia-na-zlewie-granitowym-2734.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-zamontowac-dozownik-na-plyn-do-naczyn-w-zlewie-3114.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/po-czym-poznac-ze-piekarnik-jest-nagrzany-3113.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/czyste-rury-czyli-jak-udrazniac-odplyw-zlewozmywaka-704.html

Komentarze


5.00/5 4 4
5
Lena

Długo się zastanawialiśmy nad wyborem zlewozmywaka czy gładki czy jednak ze strukturą. Zdecydowaliśmy się jednak na gładki. Artykuł pomocny!


5
Milka

A to dobre pytanie! każdy ma plusy i minusy. Ciekawie opisane!


5
Marlena

Fajnie, że na rynku jest taka dostępność różnych produktów. Każdy może dopasować np. rodzaj zlewu do swojej kuchni i co własnych upodobań. Ja jestem zwolenniczką zlewów gładkich.


5
Bernadeta

Mam zlewozmywak ze strukturą i jestem zadowolona. Wcale nie jest trudny w utrzymaniu czystości. Wystarczy dbać i przecierać systematycznie.

Zobacz również


Zlew pod oknem a wybór baterii


Świetnym miejscem do zamontowania zlewu okazuje się blat znajdujący się pod kuchennym...

Zlewozmywak lubi zmywać


Żadna kuchnia nie może się bez niego obejść. Jest mało widoczny, ale jednak...

Bateriowy zawrót głowy


Bateria. Niby jeden z najmniejszych kuchennych elementów, jednak niezwykle istotny....