Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Sprzęt agd / Zlewozmywak / Gładki czy ze strukturą? Jaki zlewozmywak...

Zlewozmywak

Gładki czy ze strukturą? Jaki zlewozmywak stalowy wybrać?

Ulubione1

To, że zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej są jednymi z najczęściej wybieranych pozostaje poza wszelkimi wątpliwościami. Inwestorów zachęcają nie tylko dobre właściwości takich zlewów, ale i przystępna cena. Jak jednak wybrać konkretny model wśród setek propozycji?

Trudny wybór

Na rynku bez problemu można znaleźć zlewozmywaki duże i małe, z dowolną ilość komór, z ociekaczem lub bez, z dodatkowym wyposażeniem lub bez niego. To, jaki wybierzemy w dużej mierze zależy od efektu wizualnego, jaki chcemy osiągnąć w kuchni oraz od możliwości technicznych samego pomieszczenia. Nie sposób bowiem zamontować duży dwukomorowy zlewozmywak w niewielkiej kuchni, w której nie ma praktycznie na nic miejsca czy malutki model bez ociekacza w sytuacji, kiedy nie dysponujemy zmywarką. Plusem zlewozmywaków wykonanych ze stali nierdzewnej jest fakt, że pasują właściwie do każdego stylu, w jakim może być urządzona kuchnia. Świetnie prezentują się na tle kuchni nowoczesnej i minimalistycznej, dobrze współgrają ze stalowymi elementami kuchni industrialnej, mogą być też doskonałym dopełnieniem pomieszczenia, w którym rządzi styl skandynawski. To, jak się prezentują, w dużej mierze zależy jednak od tego jak są traktowane, w jaki sposób pielęgnujemy je na co dzień, ale także od tego jaką mają powierzchnię.
 

Ważne wykończenie

Zapewne wielu z tych, którzy zdecydowali się na stalowy zlewozmywak zada sobie pytanie – jaką powierzchnię powinien mieć ich model? Który rodzaj wykończenia będzie najlepszy? Który będzie się najwspanialej prezentował? Który będzie najłatwiejszy w utrzymaniu w czystości? Generalnie można wyróżnić 3 główne rodzaje wykończeń powierzchni w przypadku zlewozmywaków wykonanych ze stali nierdzewnej: gładkie, o strukturze lnu i o mikrostrukturze.

  • Wykończenie gładkie może być matowe lub z połyskiem. To ostatnie prezentuje się najefektowniej na tle kuchennej zabudowy spośród wszystkich wykończeń stalowych zlewozmywaków. Piękny, wspaniały połysk odbijający promienie słońca i blask sztucznego oświetlenia dodaje kuchni szyku i elegancji. Niestety, nierzadko zdarza się, że to, co powinno być atutem takiego zlewu staje się jego największą wadą. Na gładkiej, błyszczącej powierzchni wyjątkowo nieestetycznie widać ślady po palcach, pozostałości po kroplach wody o rysach i drobnych uszkodzeniach nie wspominając. Zlewozmywak taki wymaga więc wyjątkowej troski i codziennej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku stanie się prawdziwym postrachem w kuchni.
  • Zlewozmywaki matowe może są nieco mniej efektowne, ale za to na pewno łatwiejsze do utrzymania w czystości. W mniejszym stopniu widać na nich zarysowania czy ślady po wodzie, nie trzeba ich też wycierać do sucha i polerować.
  • Pewną alternatywą może być też wybór stali szczotkowanej. W takim przypadku zlewozmywak wygląda jakby cały był podrapany, jednocześnie pozostając całkowicie gładkim w dotyku. Ma to ogromne znaczenie nie tylko ze względów estetycznych (wszelkie zarysowania są niewidoczne) ale i podczas czyszczenia.
  • Stalowe zlewy ze strukturą lnu z kolei powstały w odpowiedzi na wszelkie gładkie, mało praktyczne wykończenia. Modele takie mają na swej powierzchni dekor przypominający lnianą tkaninę, a właściwie jej splot. Na takiej powierzchni zdecydowanie mniej widać zacieki z wody czy osadzającego się kamienia. Nie sposób też zauważyć odcisków palców, a wszelkie drobne zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne są praktycznie niewidzialne. Wykończenie takie nie jest gładkie, co eliminuje też konieczność wycierania i polerowania powierzchni zlewozmywaka po każdym użyciu.
  • Mikrostruktura inaczej zwana mikrolnem to z kolei jedna z najdoskonalszych jak do tej pory powierzchni, jaką można spotkać w zlewozmywakach stalowych. To w zasadzie połączenie prawie gładkiej powierzchni z wyglądem faktury, podobnej do wspomnianego wcześniej lnu. Struktura ta jest jednak o wiele drobniejsza, dzięki czemu prezentuje się wyjątkowo efektownie, jednocześnie zapobiega powstawaniu nieestetycznych śladów po kroplach wody czy odciskach palców. Pewnym minusem tego rozwiązania jest jednak stosunkowo wysoka cena w porównaniu z innymi wykończeniami zlewozmywaków stalowych, jednak warto zastanowić się nad taką inwestycją. Z pewnością zlew taki odwdzięczy się nam pięknym, nieskazitelnym wyglądem i minimalnym czasem, jaki będziemy musieli poświęcać na jego czyszczenie i pielęgnację.

Zobacz również

Zlewozmywak – pojedynczy czy podwójny?

Zlewozmywak – pojedynczy czy podwójny?

Mały czy duży? Prostokątny, owalny, okrągły. Wykonany z kamienia, stali, ceramiki. W kolorze...

Zlewozmywak i spółka

Zlewozmywak i spółka

Zlewozmywak Wybór samego zlewozmywaka powinien być podyktowany wielkością kuchni, ilością...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena