Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Po czym poznać że piekarnik jest nagrzany?

Porady


Po czym poznać że piekarnik jest nagrzany?

Większość przepisów na ciasta i inne wypieki wymaga od nas wstępnego rozgrzania piekarnika przed umieszczeniem w nim blachy. Jak jednak rozpoznać, czy w komorze pieczenia panuje już odpowiednia temperatura i jak sprawdzić temperaturę w piekarniku?

Na zdjęciu: Studio Meble Wach

Kiedy piekarnik jest nagrzany?

 

Producenci sprzętu AGD wyposażają piekarniki elektryczne w różne systemy, dzięki którym jesteśmy w stanie określić, czy piekarnik osiągnął już wymaganą temperaturę, a czasem także i to, na jakim jest etapie rozgrzewania. Wszystko zależeć będzie zatem od marki naszego piekarnika, a nawet i od samego modelu. Najczęściej stosowane rozwiązania to:

  • lampka kontrolna – zapalająca się bądź gasnąca po osiągnięciu wybranej temperatury, najczęściej występuje w modelach piekarników wyposażonych w pokrętło,
  • słupek/linia temperatury – proces nagrzewania się piekarnika pokazywany jest na wyświetlaczu w postaci słupka bądź też linii, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić jego postęp,
  • informacja na wyświetlaczu – na panelu sterowania pojawia się odpowiedni komunikat,
  • ikona temperatury lub wartość temperatury – migająca podczas nagrzewania się, stabilizuje się, jeżeli wprowadzona wartość zostanie osiągnięta, lub odwrotnie – zacznie migać, by poinformować, że możemy rozpocząć pieczenie,
  • sygnał dźwiękowy – może występować samodzielnie lub dodatkowo z którąkolwiek z powyższych opcji.

 

Jak rozpoznać, czy piekarnik jest nagrzany?

 

W tabeli poniżej zebraliśmy informacje odnośnie do najczęściej stosowanych rozwiązań dla poszczególnych marek piekarników.

AMICA

Kiedy piekarnik nagrzeje się do wybranej temperatury, lampka kontrolna gaśnie.

BEKO

Kiedy piekarnik się nagrzeje, zapalają się wszystkie segmenty symbolu temperatury.

BOSCH

Po ustawieniu temperatury na wyświetlaczu pojawi się linia nagrzewania, która wypełniać będzie się od lewej do prawej strony – sygnalizując poziom rozgrzania komory. Piekarnik będzie odpowiednio nagrzany, kiedy cała linia zostanie zapełniona.

Jeżeli nie wybieramy temperatury, a jedynie poziom mocy grzania (np. dla funkcji grilla), linia nagrzewania od razu jest „pełna”, a my możemy rozpocząć pieczenie, nie czekając na rozgrzanie komory.

FRANKE

Wskazanie temperatury pieczenia sprawia, że na wyświetlaczu pojawia się migająca ikona, a rozpoczęcie nagrzewania sygnalizowane jest również dźwiękowo. Po zakończeniu fazy rozgrzewania również rozlega się sygnał dźwiękowy, a ikona przestaje migać. W niektórych modelach na wyświetlaczu pojawia rosnący słupek temperatury, a na koniec wyświetla się odpowiedni komunikat.

KERNAU

Większość modeli wyposażonych jest w lampkę kontrolną, która gaśnie, kiedy piekarnik osiągnie wybraną temperaturę.

SAMSUNG

W zależności od modelu po rozgrzaniu piekarnika gaśnie kontrolka sygnalizująca nagrzewanie lub też ustawiona na wyświetlaczu temperatura przestaje migać.

SIEMENS

Na wyświetlaczu znajduje się wskaźnik kontroli nagrzewnia w postaci linii bądź też słupka, który wypełnia się adekwatnie do wzrostu temperatury, co pozwala nam śledzić cały proces.

SMEG

Po wybraniu pożądanej temperatury na wyświetlaczu pojawi się słupek, którego wzrost symbolizować będzie wzrost temperatury w komorze pieczenia.

WHIRLPOOL

Po ustawieniu funkcji nagrzewania piekarnika, wyświetlacz wskazywać będzie aktywną fazę wstępnego nagrzewnia. Po jej zakończeniu rozlegnie się sygnał dźwiękowy, a wyświetlacz pokaże, że wybrana temperatura została osiągnięta.

 

Jak rozgrzać piekarnik?

 

Niezależnie od tego, jaką funkcję pieczenia wybierzemy, zawsze jesteśmy w stanie zmodyfikować domyślną temperaturę proponowaną nam przez urządzenie. W tym celu – w zależności od panelu sterowania zastosowanego w naszym piekarniku – po zaprogramowaniu funkcji grzania przekręcamy pokrętło temperatury bądź też wybieramy ustawienia na panelu dotykowym. Następnie czekamy od kilku do kilkunastu minut, aż piekarnik się nagrzeje. Wkładając ciasto do odpowiednio nagrzanego piekarnika, zapobiegamy jego opadaniu i przesuszeniu.

 

Piekarniki - Sklep Max Kuchnie

 

Jak najszybciej nagrzać piekarnik?

 

Nowoczesne piekarniki wyposażane są w niezwykle praktyczną funkcję szybkiego nagrzewania (booster), dzięki której jesteśmy w stanie nagrzać piekarnik do wymaganej temperatury w znacznie krótszym czasie. To przydatna opcja, kiedy zapomnimy odpowiednio wcześnie uruchomić piekarnik bądź też po prostu nam się spieszy. Jak działa szybki nagrzew w piekarnikach najpopularniejszych marek i jak szybko są one w stanie osiągnąć wymaganą temperaturę? Sprawdź w naszym zestawieniu.

 

MARKA PIEKARNIKA

JAK DŁUGO NAGRZEWA SIĘ PIEKARNIK DO X STOPNI

AMICA

Do 150 °C piekarnik nagrzeje się w 3 minuty.

BOSCH

Czas nagrzewania skrócony jest o 30%.

FRANKE

Do 100 °C piekarnik nagrzeje się w 2,5 minuty.

SAMSUNG

Do 200 °C piekarnik nagrzeje się w ok. 5 minut

SIEMENS

Do 175 °C piekarnik nagrzeje się w ok. 5 minut.

SMEG

W zależności od modelu szybkie nagrzewanie piekarnika do wybranej temperatury będzie trwało od 6 do 9 minut.

 

Jak sprawdzić temperaturę w piekarniku gazowym?

 

Tylko przy odpowiednio nagrzanym piekarniku możemy liczyć na wyśmienity efekty pieczenia. O ile jednak w nowoczesnych piekarnikach elektrycznych temperatura w komorze pieczenia jest na bieżąco kontrolowana i korygowana, o tyle termometry w piekarnikach gazowych lubią przekłamywać. Stosunkowo często możemy spotkać się z tym, że nasz piekarnik gazowy grzeje za słabo lub też za mocno. Jednak o tym, czy wskazania termometru są prawidłowe, możemy łatwo przekonać się, przeprowadzając prosty test.

 

Test temperatury w piekarniku gazowym

 

Piekarnik rozgrzej do temperatury 175 °C. Do małej foremki do zapiekania wsyp 1 łyżeczkę cukru i wstaw ją do piekarnika na 10 minut. Jeżeli w tym czasie cukier się nie rozpuści, zwiększ temperaturę do 180 °C i znów odczekaj 10 minut. Jeśli cukier nadal zachowuje stała konsystencję, zwiększ ustawienia temperatury do 190 °C i po raz kolejny poczekaj 10 minut. Jeżeli to nie przyniesie rezultatu, próbuj dalej, stopniowo podnosząc temperaturę o 5°C.

 

Co wynika z naszego testu?

 

Na początku musisz wiedzieć, że temperatura, w której cukier staje się płynny to 186 °C. Oznacza to zatem, że:

  • jeżeli cukier – według wskazań termometru w piekarniku – rozpuścił się w niższej temperaturze, piekarnik grzeje za mocno,
  • jeżeli cukier – według wskazań termometru w piekarniku – rozpuścił się w temperaturze 185 °C piekarnik grzeje prawidłowo,
  • jeżeli cukier – według wskazań termometru w piekarniku – rozpuścił się w wyższej temperaturze, piekarnik grzeje za słabo.

 

Dlaczego piekarnik się nie rozgrzewa?

 

Zdarza się, że tuż po uruchomieniu piekarnika, dochodzi do wybicia bezpieczników lub też piekarnik w ogóle się nie włącza. Powodem takiego stanu rzeczy może być uszkodzony przewód zasilający lub awaria selektora, czyli przełącznika, który steruje trybami grzania. Najczęstszym powodem, dla którego piekarnik stale wybija korki są spięcia w instalacji elektrycznej. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać zatem przede wszystkim po stronie instalacji. Natomiast, jeżeli piekarnik nie chce się uruchomić, być może nie ustawiliśmy po prostu na nim zegara. Niewprowadzone ustawienia czasowe to błaha, ale stosunkowo częsta przyczyna tego, że nasz piekarnik się nie włącza. Pamiętajmy więc, by ustawić godzinę na zegarze również wtedy, gdy zegar zresetuje się w wyniku przerwy w dostawie prądu.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/symbole-na-piekarniku-co-one-oznaczaja-2943.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-wyjac-szybe-z-piekarnika-zeby-ja-wyczyscic-3279.html 

 

Studio BRW Premium
Studio BRW Premium
Studio JP Kuchnie
Studio JP Kuchnie

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Moda na styl Wabi-Sabi


Urządzając swoją kuchnię warto przyłożyć szczególne starania zarówno...

Kuchnia (z) marzeń faceta


Jeżeli chodzi o wystrój mieszkania, często to właśnie kobiety przejmują...

Optyczne sztuczki w kuchni, czyli jak dobrze dobrać płytki


Na finalny wygląd kuchni wpływa wiele czynników. Składa się na to podłoga,...