Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnie Utrzymanie czystości Czyste rury, czyli jak udrażniać odpływ...

Utrzymanie czystości


Czyste rury, czyli jak udrażniać odpływ zlewozmywaka?

Czysty, lśniący i pachnący zlewozmywak to podstawa każdej kuchni. Trudno sobie przecież wyobrazić przyrządzanie posiłków czy mycie naczyń w niehigienicznych warunkach. Nieraz mogą zdarzyć się jednak sytuacje, gdzie napotkamy zatkany zlew, który wymaga udrożnienia. Jak zatem zapobiegać takim awariom i jak sobie z nimi poradzić bez pomocy hydraulika?

Pełen sprzeczności

 

Kuchenny zlewozmywak to miejsce szczególne. Z jednej strony kojarzy się z czystością, w końcu to tutaj myje się wszystkie naczynia, kuchenne akcesoria, produkty spożywcze, dłonie. Z drugiej jednak strony to strefa, w której najczęściej gromadzi się śmieci w koszu, a w odpływie instalacji kanalizacyjnej nierzadko znikają ścieki, brudy i drobne odpadki organiczne. Nie da się w pełni rozgraniczyć tych skrajnie różnych funkcji zlewozmywaka, dlatego najlepiej jest nauczyć się tak z niego korzystać, by służył nam przez długie lata.

 

Lepiej zapobiegać niż potem udrażniać

 

Aby nie mieć dużych problemów z odpływem zlewu, warto jest dbać o niego i regularnie go czyścić, nawet jeśli z pozoru tego nie wymaga. Częste mycie i pielęgnacja zapewni nieskazitelny wygląd zlewozmywaka, a regularna dbałość o higienę zapobiegnie powstawaniu nalotów, osadów i nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z rur kanalizacyjnych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że inaczej czyści się zlewozmywak ceramiczny, inaczej kamienny, a jeszcze inaczej ten wykonany ze stali nierdzewnej. Niewłaściwe podejście do pielęgnacji, użycie środków niedostosowanych do danego materiału, może skutecznie uszkodzić powłokę zlewu lub jego części składowych.

 

Problem z odpływem

 

W miejscu gdzie znajduje się odpływ w zlewie gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. To tam również najczęściej osadza się kamień, który nie tylko wygląda nieestetycznie ale może powodować szybsze osadzanie się brudu na powierzchni zlewu. Warto więc nie dopuszczać do tworzenia się takich kamiennych osadów, a jeśli już powstaną, dobrze jest je szybko i skutecznie usuwać. Można do tego celu użyć gąbki nasączonej octem lub kwasku cytrynowego, który należy nasypać na kamienny osad, zwilżyć niewielka ilością wody i pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie wystarczy miejsce lekko przetrzeć myjką i obficie spłukać wodą. Aby z odpływu nie wydobywał się przykry zapach, warto raz na jakiś czas, np. co tydzień, profilaktycznie dezynfekować odpływ zlewozmywaka używając do tego specjalnie przeznaczonych środków chemicznych lub wsypując szklankę sody oczyszczonej, którą zalewa się następnie wrzątkiem. Takie zabiegi, wykonywane nawet bez wyraźnego wskazania, pozwolą zachować higieniczną czystość w „zlewozmywakowej strefie".


 

Domowe udrażnianie

 

Mimo wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych i profilaktycznych, w tak szczególnym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia może się jednak przytrafić awaria w postaci zatkanego odpływu zlewozmywaka czy też zapowietrzenie odpływu. Co robić w takiej sytuacji? Najprościej byłoby zadzwonić po hydraulika, jednak zanim to zrobimy warto wypróbować kilka sprawdzonych, domowych sposobów.

  • Do zatkanego odpływu należy wlać ok. pół szklanki płynu do mycia naczyń, a po chwili zalać odpływ wrzącą wodą.
  • Jeśli powyższy zabieg nie da zadowalających rezultatów, możemy spróbować z profesjonalnymi środkami chemicznymi, specjalnie przeznaczonymi do udrażniania rur odpływowych. Płyny i proszki tego typu bez problemu znajdziemy w większości sklepów z chemią gospodarczą, pamiętać jednak należy, by zawsze używać ich zgodnie z instrukcją obsługi, jaką podaje producent. Zwykle są to środki silnie żrące i drażniące, dlatego należy się obchodzić z nimi ostrożnie, starannie chowając przed dziećmi. Warto też czytać ostrzeżenia na etykiecie produktu, niektóre środki mogą bowiem powodować uszkodzenia elementów zlewu lub kanalizacji (szczególnie tych wykonanych z aluminium).

 

Przepchać... i po sprawie

 

Powyższe sposoby bywają skuteczne, kiedy zator nie jest zbyt duży i ulokowany jest tuż pod odpływem zlewozmywaka. Co jednak zrobić, kiedy problem zlokalizowany jest nieco dalej, za syfonem? W takiej sytuacji pomocna może okazać się przepychaczka. To proste narzędzie składające się z gumowego kielicha osadzonego na drążku. Kielich przykłada się do odpływu i energicznym ruchem naciska. W ten sposób zator może zostać odessany do otworu odpływowego (należy go niezwłocznie usunąć) lub przepchany w dalsze części sieci kanalizacyjnej, w której rury mają już większą średnicę i raczej nie powinny zostać zablokowane przez zanieczyszczenia. Dla polepszenia efektu, w czasie przepychania dobrze jest zatkać otwór przelewowy zlewozmywaka.

 

Ostatnia deska ratunku

 

Kiedy nawet zabieg z użyciem gumowej przepychaczki nie daje zadowalających efektów, można spróbować użyć tzw. żmijki, czyli specjalnej sprężyny kanalizacyjnej. To nic innego jak elastyczny drut, który wsuwa się do rury kanalizacyjnej. Kręcąc specjalną korbą powoduje się wkręcanie sprężyny w zator i dosłowne jego „rozwiercanie". Tego typu zabieg wymaga jednak nie tylko rozmontowania syfonu, ale też delikatności, bowiem drut może uszkodzić instalację kanalizacyjną. Jeśli, mimo powyższych starań, nasze rury nadal są niedrożne, nie pozostaje nam nic innego jak zwrócić się o profesjonalną pomoc do hydraulika.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/na-jakiej-wysokosci-odplyw-pod-zlewozmywak-3056.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czym-usunac-przebarwienia-na-zlewie-granitowym-2734.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/zlewozmywak/gladki-czy-ze-struktura-jaki-zlewozmywak-stalowy-wybrac-879.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/woda-w-pojemniku-dozowniku-na-plyn-w-pralce-przyczyny-2736.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czym-usunac-przebarwienia-na-zlewie-granitowym-2734.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/zlewozmywak/gladki-czy-ze-struktura-jaki-zlewozmywak-stalowy-wybrac-879.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-zamontowac-dozownik-na-plyn-do-naczyn-w-zlewie-3114.html

 

Komentarze


3.50/5 4 4
3

spoko - nagromadzenie bakteri w okolicach zlewu kucvhennego to masakra - resztki jedzenia - wilgośc - bleee - trzeba dbać. Fajny art.


1

ok


5
Filip

Info jak najbardziej przydatne!! polecam


5
K@ska

Miałam podobny problem. Nie był on aż tak poważny, ale utrudniał codzienne funkcjonowanie. Od tamtej pory, systematycznie czyszczę rury zlewu, żeby nie dopuścić do ostatniej sytuacji.

Zobacz również


Najlepsze sposoby na mycie okien


Jak umyć okna? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest oczywista. A to dlatego, że...

Jak wybrać odpowiednią suszarkę do naczyń?


Zmywarki do naczyń na dobre zadomowiły się we współczesnych kuchniach i właściwie...

Ogrzewanie w kuchni


Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, które może przysporzyć wielu...