Jak zamontować dozownik na płyn do naczyń w zlewie?
Dozowniki na płyn do naczyń lub mydło do zabudowy pozwala nam łatwiej utrzymać porządek w kuchni. Zlew z dozownikiem prezentuje się znacznie bardziej estetycznie, niż wtedy gdy ustawimy na nim plastikowe butelki z płynem. Dowiedz się, jak wybrać i jak zamontować dozownik kuchenny.
Dozownik na płyn do zabudowy – z czego się składa i jak wygląda?
Pojemnik na płyn do mycia naczyń ma prostą budowę, która przypomina buteleczkę z pompką. Posiada jednak kilka dodatkowych elementów, które umożliwiają jego montaż w zlewie lub w blacie oraz takich, które sprawiają, że dozownik staje się szczelny. Po instalacji dozownika jedynym widocznym elementem jest pompka. Zbiornik z płynem znajduje się pod powierzchnią zlewu lub blatu. W najnowszych modelach uzupełnianie pojemnika odbywa się od góry – wystarczy że odkręcimy pompkę, by dostać się do otworu, przez który możemy nalać płyn lub mydło. Dozowniki wyposażane są w pompki o różnych kolorach, wykonane z różnego rodzaju materiałów, dzięki czemu w łatwy sposób możemy znaleźć model, który pasować będzie do naszego zlewozmywaka czy też baterii kuchennej.
Dozownik na płyn – gdzie zamontować?
Dozownik na płyn standardowo montuje się w blacie lub w zlewozmywaku. Możliwość instalacji pojemnika na zlewie będzie zależała od samego rodzaju naszego zlewozmywaka oraz umiejscowienia baterii i syfonu. Na dozownik musimy wygospodarować miejsce zarówno na, jak i pod zlewem. Jeżeli nasz zlewozmywak to model powieszany, zarówno bateria, jak i dozownik będą musiały być zamontowane w blacie. W przypadku zlewozmywaków nablatowych, wszystko zależeć będzie od jego budowy i dodatkowego wyposażenia. Z reguły jednak instalacja dozownika na zlewie będzie możliwa.
W tym miejscu pewnie niejeden i niejedna z nasz zastanawia się: „czy muszę wiercić otwór, aby zamontować dozownik?”. I tak:
- montaż dozownika w blacie wymaga wywiercenia w nim otworu o odpowiedniej średnicy,
- jeżeli montujemy dozownik w zlewozmywaku, możemy poprosić o wybicie otworu w odpowiednim miejscu podczas zamawiania zlewu. Niekiedy też spotkamy się z modelami, które posiadają podfrezowane otwory, dzięki czemu otwór możemy wybić samodzielnie z pomocą wykrojnika czy chociażby korzystając z młotka, wybijaka i pilnika ślusarskiego.
Montaż dozownika do płynu do naczyń
Kiedy mamy już przygotowany otwór pod dozownik, możemy przystąpić do jego montażu. To naprawdę proste zadanie i każdy sobie z nim poradzi. Sprawdźmy, jak zrobić to na przykładzie dozownika Kernau KSD 02:
Źródło: Instrukcja obsługi dozownika Kernau KSD 02.
- W pierwszej kolejności pompkę dozownika (1) łączymy z dekoracyjną podstawią (2) oraz z rurką, przez którą pobierany będzie płyn.
- Podkładkę (3) układamy na otworze w zlewozmywaku lub blacie, przez który przekładamy złożone wcześniej elementy.
- Od spodu na gwint dozownika zakładamy gumową podkładkę (4) oraz nakrętkę mocującą (5) i przykręcamy je, dociskając do spodu zlewu lub blatu.
- Pojemnik (7) na płyn nakręcamy na gwint przy wykorzystaniu uszczelki (6).
Ten i pozostałe modele dozowników Kernau znajdziesz w naszym sklepie Max Kuchnie: https://sklep.maxkuchnie.pl/agd-i-rtv/dozowniki/?categorys_two%5B247%5D=247.
Dozownik do płynu – jak wybrać?
Wybierając dozownik na mydło i do płynu do naczyń, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Odpowiednio dobierając pojemnik do zlewu, zyskamy pewność, że aranżacja naszej kuchni będzie spójna, a dozownik zapewni nam dodatkowy komfort. Oto, na co powinniśmy zwrócić uwagę:
- kolor i kształt pompki – pompka to jedyny element dozownika, który będzie widoczny. Powinien więc współgrać z ogólnym wystrojem kuchni, ale i wykończeniem zlewu czy baterii kuchennej. Jeżeli chcemy mieć stuprocentową pewność, że wszystkie te akcesoria będą idealnie dopasowane, możemy kupić je w zestawie. Oferowane przez niektórych producentów komplety stworzą piękną kompozycję,
- pojemność zbiornika – większy pojemnik będzie wymagać rzadszego uzupełniania, jednak zajmie też więcej miejsca pod zlewem. Warto więc wybrać optymalny dna nas rozmiar zbiornika,
- sposób napełniania – możliwość napełniania zbiornika od góry będzie znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, niż konieczność demontażu pojemnika podczas wlewania płynu,
- długość gwintu – dozownik z długim gwintem będziemy w stanie zamontować również w grubszym blacie,
- solidność i materiał wykonania – element dozujący może być wykonany z różnych materiałów. Mosiężne, kamienne czy wykonane ze stali nierdzewnej dozowniki z pewnością będą trwalsze, niż te plastikowe.
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/woda-w-pojemniku-dozowniku-na-plyn-w-pralce-przyczyny-2736.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czym-usunac-przebarwienia-na-zlewie-granitowym-2734.html