Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak zamontować dozownik na płyn do naczyń w...

Porady


Jak zamontować dozownik na płyn do naczyń w zlewie?

Dozowniki na płyn do naczyń lub mydło do zabudowy pozwala nam łatwiej utrzymać porządek w kuchni. Zlew z dozownikiem prezentuje się znacznie bardziej estetycznie, niż wtedy gdy ustawimy na nim plastikowe butelki z płynem. Dowiedz się, jak wybrać i jak zamontować dozownik kuchenny.

Na zdjęciu: Studio mebli Kome

Dozownik na płyn do zabudowy – z czego się składa i jak wygląda?

 

Pojemnik na płyn do mycia naczyń ma prostą budowę, która przypomina buteleczkę z pompką. Posiada jednak kilka dodatkowych elementów, które umożliwiają jego montaż w zlewie lub w blacie oraz takich, które sprawiają, że dozownik staje się szczelny. Po instalacji dozownika jedynym widocznym elementem jest pompka. Zbiornik z płynem znajduje się pod powierzchnią zlewu lub blatu. W najnowszych modelach uzupełnianie pojemnika odbywa się od góry – wystarczy że odkręcimy pompkę, by dostać się do otworu, przez który możemy nalać płyn lub mydło. Dozowniki wyposażane są w pompki o różnych kolorach, wykonane z różnego rodzaju materiałów, dzięki czemu w łatwy sposób możemy znaleźć model, który pasować będzie do naszego zlewozmywaka czy też baterii kuchennej.

 

Dozownik na płyn – gdzie zamontować?

 

Dozownik na płyn standardowo montuje się w blacie lub w zlewozmywaku. Możliwość instalacji pojemnika na zlewie będzie zależała od samego rodzaju naszego zlewozmywaka oraz umiejscowienia baterii i syfonu. Na dozownik musimy wygospodarować miejsce zarówno na, jak i pod zlewem. Jeżeli nasz zlewozmywak to model powieszany, zarówno bateria, jak i dozownik będą musiały być zamontowane w blacie. W przypadku zlewozmywaków nablatowych, wszystko zależeć będzie od jego budowy i dodatkowego wyposażenia. Z reguły jednak instalacja dozownika na zlewie będzie możliwa.

W tym miejscu pewnie niejeden i niejedna z nasz zastanawia się: „czy muszę wiercić otwór, aby zamontować dozownik?”. I tak:

 • montaż dozownika w blacie wymaga wywiercenia w nim otworu o odpowiedniej średnicy,
 • jeżeli montujemy dozownik w zlewozmywaku, możemy poprosić o wybicie otworu w odpowiednim miejscu podczas zamawiania zlewu. Niekiedy też spotkamy się z modelami, które posiadają podfrezowane otwory, dzięki czemu otwór możemy wybić samodzielnie z pomocą wykrojnika czy chociażby korzystając z młotka, wybijaka i pilnika ślusarskiego.

 

Zlewozmywaki kuchenne - Sklep Max Kuchnie

 

Montaż dozownika do płynu do naczyń

 

Kiedy mamy już przygotowany otwór pod dozownik, możemy przystąpić do jego montażu. To naprawdę proste zadanie i każdy sobie z nim poradzi. Sprawdźmy, jak zrobić to na przykładzie dozownika Kernau KSD 02:

 

Dozownik Kernau KSD 02


Źródło: Instrukcja obsługi dozownika Kernau KSD 02.

 

 1. W pierwszej kolejności pompkę dozownika (1) łączymy z dekoracyjną podstawią (2) oraz z rurką, przez którą pobierany będzie płyn.
 2. Podkładkę (3) układamy na otworze w zlewozmywaku lub blacie, przez który przekładamy złożone wcześniej elementy.
 3. Od spodu na gwint dozownika zakładamy gumową podkładkę (4) oraz nakrętkę mocującą (5) i przykręcamy je, dociskając do spodu zlewu lub blatu.
 4. Pojemnik (7) na płyn nakręcamy na gwint przy wykorzystaniu uszczelki (6).

Ten i pozostałe modele dozowników Kernau znajdziesz w naszym sklepie Max Kuchnie: https://sklep.maxkuchnie.pl/agd-i-rtv/dozowniki/?categorys_two%5B247%5D=247.

 

Dozownik do płynu – jak wybrać?

Wybierając dozownik na mydło i do płynu do naczyń, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Odpowiednio dobierając pojemnik do zlewu, zyskamy pewność, że aranżacja naszej kuchni będzie spójna, a dozownik zapewni nam dodatkowy komfort. Oto, na co powinniśmy zwrócić uwagę:

 • kolor i kształt pompki – pompka to jedyny element dozownika, który będzie widoczny. Powinien więc współgrać z ogólnym wystrojem kuchni, ale i wykończeniem zlewu czy baterii kuchennej. Jeżeli chcemy mieć stuprocentową pewność, że wszystkie te akcesoria będą idealnie dopasowane, możemy kupić je w zestawie. Oferowane przez niektórych producentów komplety stworzą piękną kompozycję,
 • pojemność zbiornika – większy pojemnik będzie wymagać rzadszego uzupełniania, jednak zajmie też więcej miejsca pod zlewem. Warto więc wybrać optymalny dna nas rozmiar zbiornika,
 • sposób napełniania – możliwość napełniania zbiornika od góry będzie znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, niż konieczność demontażu pojemnika podczas wlewania płynu,
 • długość gwintu – dozownik z długim gwintem będziemy w stanie zamontować również w grubszym blacie,
 • solidność i materiał wykonania – element dozujący może być wykonany z różnych materiałów. Mosiężne, kamienne czy wykonane ze stali nierdzewnej dozowniki z pewnością będą trwalsze, niż te plastikowe.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/woda-w-pojemniku-dozowniku-na-plyn-w-pralce-przyczyny-2736.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czym-usunac-przebarwienia-na-zlewie-granitowym-2734.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/zlewozmywak/gladki-czy-ze-struktura-jaki-zlewozmywak-stalowy-wybrac-879.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/czyste-rury-czyli-jak-udrazniac-odplyw-zlewozmywaka-704.html

Studio Jurimex
Studio Jurimex
Studio Kuchnie Marzeń
Studio Kuchnie Marzeń
Studio Szewczyk
Studio Szewczyk

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia zero waste


Zero waste jest stylem życia, w którym dążymy do maksymalnego ograniczenia...

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie?


Wydawać by się mogło, że w małym lokum wystarczą tylko najprzydatniejsze, podstawowe...

Wady i zalety kuchni bez uchwytów


Ostatnio prawdziwym hitem stał się wszechobecny minimalizm. Proste formy, jasne kolory,...