Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Sprzęt agd / Zlewozmywak / Jak czyścić zlew ceramiczny?

Zlewozmywak

Jak czyścić zlew ceramiczny?

Ulubione3

Ceramiczne zlewozmywaki na nowo zagościły w wielu kuchniach stając się ich prawdziwymi ozdobami. Aby jednak cieszyły oczy domowników swym pięknem, wymagają systematycznego czyszczenia i pielęgnacji. Jak więc dbać o tego typu elementy kuchennego wyposażenia?

Zlew na medal

Bez względu na to, jaki mamy zlewozmywak – jedno czy dwukomorowy, duży czy mały, prostokątny czy okrągły, wymaga on regularnej pielęgnacji i konserwacji. Odpłaci się za to nienagannym wyglądem i dekoracją kuchni. Zlewozmywaki ceramiczne są jednak nie tylko piękne i dekoracyjne. Odznaczają się one też dużą odpornością na zmiany temperatur, zarysowania czy uderzenia. Z reguły nie straszne są im różne substancje, jak kwasy owocowe czy powodujące powstawanie plam soki. Dzięki prawie idealnie gładkiej powierzchni są też dość odporne na zabrudzenia. Niestety osadzający się na powierzchni zlewu kamień, może powodować zwiększoną podatność na zabrudzenia, dlatego niezwykle ważna jest regularna dbałość o czystość ceramicznego zlewu.
 

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne

Jak każdy inny element kuchennej zabudowy, także i zlewozmywak najlepiej wygląda, jeśli dba się o niego regularnie. Dlatego też powinniśmy sobie wyrobić nawyk wycierania go do sucha po każdym użyciu. Nie tylko zapobiegnie to lub zminimalizuje osadzanie się kamienia na jego powierzchni, ale też sprawi, że na zlewnie nie będą widoczne nieestetyczne zacieki i ślady po kroplach wody. Ceramiczny zlewozmywak najlepiej jest codziennie przecierać też ściereczką namoczoną w roztworze ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Warto też pamiętać o usuwaniu z sitka wszelkich odpadków czy zanieczyszczeń, które nie trafiły do rur kanalizacyjnych. Dzięki temu zlewozmywak nie tylko będzie czysty, ale i nie zaskoczy nas przykrym zapachem powstającym wskutek rozkładnia się resztek zalegających w sitku.

Zdjęcie: KERNAU


Czyszczenie profesjonalne


Raz na kilka tygodni warto poddać ceramiczny zlewozmywak gruntownemu czyszczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów stworzonych specjalnie z myślą o tego typu kuchennych elementach wyposażenia. Nie tylko doskonale czyszczą one powierzchnię zlewu, ale i ją impregnują, przez co staje się ona bardziej odporna na zabrudzenia. Często producenci zlewozmywaków mają swoje własne linie środków czyszczących, dobrze jest więc wybierać produkty jednego producenta. Dzięki temu możemy być pewni nie tylko zadowalających efektów czyszczenia. Nie musimy się też martwić niepożądane reakcje powłoki zlewu z nieznanym detergentem. Warto zapytać o takie środki sprzedawcę.
 

Babcine sposoby

Nie od dziś wiadomo, że w kuchni sprawdzają się też „domowe" sposoby i środki do czyszczenia. Aby usunąć nalot z kamienia powstały na ceramicznym zlewie, namoczmy jego powierzchnię octem i zostawmy na kilka minut, po czym wymyjmy ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i wytrzyjmy do sucha. Podobne efekty może dać przecieranie zabrudzonych elementów cząstką cytryny. Jeśli natomiast chcemy nieco udrożnić rury i odświeżyć odpływ, wsypmy do niego trochę sody oczyszczonej i zalejmy ją wrzącą wodą. To sprawdzony, domowy, a co najważniejsze ekologiczny sposób.
 

Podstawowe zasady czyszczenia zlewów ceramicznych:

  • Wycieranie powierzchni zlewozmywaka do sucha po każdorazowym użyciu.
  • Regularne oczyszczanie zlewu z pozostałości tj. resztki jedzenia, obierki warzyw itp.
  • Stosowanie łagodnych środków, najlepiej płynu do mycia naczyń, zabronione jest stosowanie środków żrących czy rysujących powierzchnię (np. proszków do czyszczenia).
  • Używanie delikatnych myjek, gąbek. Nie zaleca się stosowania ostrych druciaków, szczotek, a nawet ostrych stron gąbek kuchennych.
  • W celu usunięcia osadu z kamienia warto wykorzystać ocet, który powinien sobie z nim z łatwością poradzić. Warto wypróbować też sok z cytryny.
  • Odpływ udrożni soda oczyszczona zalana wrzącą wodą.

Zobacz również

Młynki koloidalne

Młynki koloidalne

Do czego służą młynki koloidalne?   Młynki koloidalne to tak zwane rozdrabniacze...

Zlewozmywak i spółka

Zlewozmywak i spółka

Zlewozmywak Wybór samego zlewozmywaka powinien być podyktowany wielkością kuchni, ilością...
Komentarze (2)
2
Gość
Karink@
2015-10-13 08:51:32

Głównym celem ostatniego remontu mojej kuchni był montaż zlewu ceramicznego. Od zawsze takie mi się podobały. Bałam się jednak, kłopotów z jego czyszczeniem. Niemniej jednak, podobnie jak w artykule, tradycyjna soda i ocet mogą zdziałać cuda. Każdy, kto się waha - niech nie zwleka, bo warto taki zlew mieć. Gorąco polecam :D

Gość
koment
2013-11-29 14:21:07

zbyt duzo zachodu

Twój komentarz
Ocena