Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Zlewozmywak Jak czyścić zlew ceramiczny?

Zlewozmywak


Jak czyścić zlew ceramiczny?

Ceramiczne zlewozmywaki na nowo zagościły w wielu kuchniach stając się ich prawdziwymi ozdobami. Aby jednak cieszyły oczy domowników swym pięknem, wymagają systematycznego czyszczenia i pielęgnacji. Jak więc dbać o tego typu elementy kuchennego wyposażenia?

Zlew na medal

Bez względu na to, jaki mamy zlewozmywak – jedno czy dwukomorowy, duży czy mały, prostokątny czy okrągły, wymaga on regularnej pielęgnacji i konserwacji. Odpłaci się za to nienagannym wyglądem i dekoracją kuchni. Zlewozmywaki ceramiczne są jednak nie tylko piękne i dekoracyjne. Odznaczają się one też dużą odpornością na zmiany temperatur, zarysowania czy uderzenia. Z reguły nie straszne są im różne substancje, jak kwasy owocowe czy powodujące powstawanie plam soki. Dzięki prawie idealnie gładkiej powierzchni są też dość odporne na zabrudzenia. Niestety osadzający się na powierzchni zlewu kamień, może powodować zwiększoną podatność na zabrudzenia, dlatego niezwykle ważna jest regularna dbałość o czystość ceramicznego zlewu.
 

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne

Jak każdy inny element kuchennej zabudowy, także i zlewozmywak najlepiej wygląda, jeśli dba się o niego regularnie. Dlatego też powinniśmy sobie wyrobić nawyk wycierania go do sucha po każdym użyciu. Nie tylko zapobiegnie to lub zminimalizuje osadzanie się kamienia na jego powierzchni, ale też sprawi, że na zlewnie nie będą widoczne nieestetyczne zacieki i ślady po kroplach wody. Ceramiczny zlewozmywak najlepiej jest codziennie przecierać też ściereczką namoczoną w roztworze ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Warto też pamiętać o usuwaniu z sitka wszelkich odpadków czy zanieczyszczeń, które nie trafiły do rur kanalizacyjnych. Dzięki temu zlewozmywak nie tylko będzie czysty, ale i nie zaskoczy nas przykrym zapachem powstającym wskutek rozkładnia się resztek zalegających w sitku.


Zdjęcie: KERNAU


Czyszczenie profesjonalne


Raz na kilka tygodni warto poddać ceramiczny zlewozmywak gruntownemu czyszczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów stworzonych specjalnie z myślą o tego typu kuchennych elementach wyposażenia. Nie tylko doskonale czyszczą one powierzchnię zlewu, ale i ją impregnują, przez co staje się ona bardziej odporna na zabrudzenia. Często producenci zlewozmywaków mają swoje własne linie środków czyszczących, dobrze jest więc wybierać produkty jednego producenta. Dzięki temu możemy być pewni nie tylko zadowalających efektów czyszczenia. Nie musimy się też martwić niepożądane reakcje powłoki zlewu z nieznanym detergentem. Warto zapytać o takie środki sprzedawcę.
 

Babcine sposoby

Nie od dziś wiadomo, że w kuchni sprawdzają się też „domowe" sposoby i środki do czyszczenia. Aby usunąć nalot z kamienia powstały na ceramicznym zlewie, namoczmy jego powierzchnię octem i zostawmy na kilka minut, po czym wymyjmy ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i wytrzyjmy do sucha. Podobne efekty może dać przecieranie zabrudzonych elementów cząstką cytryny. Jeśli natomiast chcemy nieco udrożnić rury i odświeżyć odpływ, wsypmy do niego trochę sody oczyszczonej i zalejmy ją wrzącą wodą. To sprawdzony, domowy, a co najważniejsze ekologiczny sposób.
 

Podstawowe zasady czyszczenia zlewów ceramicznych:

  • Wycieranie powierzchni zlewozmywaka do sucha po każdorazowym użyciu.
  • Regularne oczyszczanie zlewu z pozostałości tj. resztki jedzenia, obierki warzyw itp.
  • Stosowanie łagodnych środków, najlepiej płynu do mycia naczyń, zabronione jest stosowanie środków żrących czy rysujących powierzchnię (np. proszków do czyszczenia).
  • Używanie delikatnych myjek, gąbek. Nie zaleca się stosowania ostrych druciaków, szczotek, a nawet ostrych stron gąbek kuchennych.
  • W celu usunięcia osadu z kamienia warto wykorzystać ocet, który powinien sobie z nim z łatwością poradzić. Warto wypróbować też sok z cytryny.
  • Odpływ udrożni soda oczyszczona zalana wrzącą wodą.

Komentarze


4.20/5 5 5
1

zbyt duzo zachodu


5
Karink@

Głównym celem ostatniego remontu mojej kuchni był montaż zlewu ceramicznego. Od zawsze takie mi się podobały. Bałam się jednak, kłopotów z jego czyszczeniem. Niemniej jednak, podobnie jak w artykule, tradycyjna soda i ocet mogą zdziałać cuda. Każdy, kto się waha - niech nie zwleka, bo warto taki zlew mieć. Gorąco polecam :D


5
Daniela

WOW! super przydatne informacje! polecam


5
Basienka

Kiedy zlew znalazł się w naszej kuchni nie wiedziałam jeszcze wtedy jak o niego dbać i czym go czyścic. Używałam ostrej gąbki i środka chemicznego. Niestety zlew był do wymiany. Ale mamy już nowy i moja wiedza też jest większa.


5
KarolinA

Do czyszczenia zlewu używam od zawsze tylko octu i super się sprawdza. Nie trzeba zwracać uwagi nawet na rodzaj powierzchni, bo ocet z każdą dobrze sobie radzi.

Zobacz również


Gdzie ustawić zlewozmywak? Kilka propozycji


Podczas gdy elementy meblowe typu szafeczki czy kredensy sprawiają, że wnętrze kuchenne...

Stalowy zlew – czy warto go mieć?


Urządzanie kuchni nie jest prostym zadaniem. Trzeba wybrać kolory ścian, podłogę,...

Młynki koloidalne


Jeżeli nie mieszkamy w domu lub segregując śmieci nie mamy też możliwości na...