Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Piekarnik Na jakiej wysokości zamontować piekarnik?

Piekarnik


Na jakiej wysokości zamontować piekarnik?

Piekarnik to jedno z tych kuchennych urządzeń, bez którego trudno wyobrazić sobie kulinarne eksperymenty. Powinien znaleźć się w każdej kuchni, jaka jednak lokalizacja będzie dla niego najlepsza?

Na zdjęciu: Bosch

Nisko nad podłogą, czy może na wysokości?

Wydawać by się mogło, że wraz z nastaniem mody (i możliwości technicznych) na AGD do zabudowy, kuchenki zintegrowane z piekarnikiem odeszły do lamusa. Okazuje się jednak, że w sklepach ze sprzętem AGD nadal można znaleźć tego typu urządzenia. Posiadacze takich kuchenek nie mają większego wyboru i ich piekarniki siłą rzeczy muszą być umiejscowione nisko, praktycznie nad podłogą. Podobne rozwiązanie stosuje się również w niektórych przypadkach lokowania piekarników do zabudowy.

 

Mimo, że projektanci mają nieograniczone pole do popisu i możliwości montażu piekarnika na dowolnej wysokości, decydują się na umieszczenie piekarnika poniżej płyty grzewczej, w dolnej zabudowie meblowej. Dlaczego? Sytuacje takie mają zazwyczaj miejsce w kuchniach niewielkich rozmiarów, w których nie można sobie pozwolić na tzw. słupki czy całe ściany wykonane z zabudowy meblowej. W pomieszczeniach takich liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni, nie warto więc jej marnować instalując piekarnik czy jakiekolwiek inne urządzenie w słupku. Lepiej przeznaczyć ją na dodatkowe centymetry blatu roboczego. Na podobne utrudnienia napotykają projektanci kuchni, w których jest stosunkowo dużo otworów okiennych i drzwiowych. Jeśli znajdują się one na większości ścian, wysoka zabudowa kuchenna staje się praktycznie niemożliwa – nie można przecież zasłonić okien czy zastawić drzwi. W takich wypadkach najodpowiedniejszym rozwiązaniem okazuje się umieszczenie piekarnika w dolnej części zabudowy.

 

Montaż na wysokości

Posiadacze kuchni wystarczająco dużych lub ustawnych, w których możliwa jest zabudowa słupkowa mogą uważać się za prawdziwych szczęściarzy. Umieszczenie piekarnika (podobnie jak kilku innych, kuchennych urządzeń) na wysokości wzroku ma bowiem sporo zalet. Wystarczy wymienić tylko niektóre z nich, by do takiego rozwiązania przekonać wszystkich sceptyków:

  • Wygoda – umieszczenie piekarnika ponad blatem kuchennym redukuje konieczność schylania się do minimum. Oszczędzamy w ten sposób nasz własny kręgosłup.
  • Komfort – taka lokalizacja pozwala kontrolować postępy pieczenia „przy okazji" – wystarczy rzucić okiem na piekarnik podczas innych kuchennych obowiązków, bez niepotrzebnych skłonów.
  • Ergonomia – ulokowanie piekarnika na wysokości blatu roboczego umożliwia łatwe i wygodne odkładanie upieczonych potraw czy ciast wprost na blat. Jest to szczególnie praktyczne, kiedy pieczemy wyjątkowo duże i ciężkie potrawy – ich wyjmowanie z nisko położonego piekarnika może nastręczać niektórym sporo problemów.
  • Bezpieczeństwo – tę zaletę docenią zwłaszcza rodzice rozbrykanych maluchów, które nie będą miały okazji przypadkowo poparzyć rączek o drzwiczki rozgrzanego piekarnika. Ulokowany na odpowiedniej wysokości będzie dla nich po prostu nieosiągalny.

Jaka wysokość nad podłogą będzie najlepsza dla piekarnika?

Wszystko zależy od kilku czynników, m.in. przyzwyczajeń domowników, możliwości technicznych pomieszczenia kuchennego, jego wielkości, ilości innych sprzętów, które również chcemy ulokować wysoko.

 

Jeśli nasza kuchnia jest dostatecznie duża możemy pokusić się o całą ścianę zabudowy kuchennej, w której umieścimy sprzęty – nie tylko piekarnik, ale też kuchenkę mikrofalową czy ekspres do kawy. Innym rozwiązaniem, zdecydowanie popularniejszym, jest montowanie piekarnika w słupku, w którym nad i pod piekarnikiem umieszczone są szafki lub szuflady, ewentualnie inne sprzęty AGD. Jeżeli piekarnik jest jedynym urządzeniem zaplanowanym w słupku, wysokość, na jakiej go umieścimy może być dowolna. Zazwyczaj jednak montuje się go na poziomie blatu – ok. 80-82 cm od podłogi. To zdecydowanie najwygodniejsza wysokość, pod warunkiem, że nasz piekarnik ma tradycyjnie uchylane drzwiczki.

 

Modele z wysuwanym wózkiem należy umieszczać zdecydowanie niżej – w przeciwnym wypadku nie będzie można wygodnie zajrzeć do wnętrza, a tym bardziej komfortowo wyjąć potrawy od góry. Obniżenie piekarnika konieczne jest też kiedy nad piekarnikiem zaplanowaliśmy ulokować jeszcze jedno urządzenie – np. mikrofalówkę. Aby można z niej wygodnie korzystać, musi być na niezbyt dużej wysokości, dlatego piekarnik najlepiej jest ulokować ok. 50 cm od podłogi. Jeżeli natomiast w jednym słupku chcemy ulokować 3 urządzenia, trzeba zdecydować się na piekarnik o niestandardowych wymiarach – najlepiej o wysokości 45 cm. Takie rozwiązanie pozwoli na zamontowanie go ok. 50 cm od podłogi, drugi sprzęt będzie na wysokości 95-100 cm, a trzeci ok. 150 od podłogi, czyli na wysokości wzroku. Pozwoli to na w miarę możliwości komfortowe korzystanie z wszystkich 3 urządzeń, pamiętajmy jednak, by to, które użytkujemy najczęściej umieścić pośrodku słupka.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/piekarnik/na-jakiej-wysokosci-zamontowac-piekarnik-872.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/elektryczne-gniazda-podszafkowe-czy-to-sie-oplaca-2946.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gdzie-w-kuchni-najlepiej-zamontowac-gniazda-elektryczne-i-wlaczniki-1687.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gniazdka-elektryczne-w-kuchni-gdzie-najlepiej-je-umiescic-1855.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gniazdka-nablatowe-i-nie-tylko-czyli-jak-zaplanowac-gniazdka-elektryczne-w-kuchni-2922.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-dobrze-umiescic-gniazdka-elektryczne-w-naszej-kuchni-1948.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/technologia/wlaczniki-i-gniazda-elektryczne-gdzie-je-funkcjonalnie-zamontowac-959.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/znajdz-najlepsze-miejsce-na-wlaczniki-oraz-gniazdka-elektryczne-2173.html

 

Komentarze


4.17/5 6 6
4

o fajne rady


1
Tomasz

Mam pytanie dot. planowanego podwyższenia położenia piekarnika na wys. ok. 80 cm. od podłogi. Jaką podstawę muszę zastosować w słupku, ze względu na ciężar piekarnika ?


5
Anna

Max Kuchnie ma ciekawe i pomocne artykuły. Często z nich korzystam. Ten także okazał się przydatny dla moich znajomych. Polecam!


5
mamaAneta

Uważam, że piekarnik powinien być wyżej ze względu na bezpieczeństwo małych dzieci.


5
Ada202

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie piekarnika na wysokości głowy. Nawet dla ludzi starszych jest to bardziej komfortowe, bo nie muszą się niepotrzebnie schylać.


5
Dzesika

Może trzeba dopasować go do wzrostu domowników? mąż jest wysoki więc nie wyobrażam sobie, że mógłby korzystać z niskiego piekarnika.

Zobacz również


Piekarnik dual cook, czyli 2 piekarniki w jednym


Wszyscy wiemy, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają sprzęty AGD. To...

Piekarnik 2 w 1


Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup sprzętów AGD 2 w 1. Taka inwestycja...

Najpopularniejsze wyposażenie i funkcje piekarników


Producenci sprzętów AGD a szczególnie piekarników prześcigają się wyposażając...