Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Gniazdka elektryczne w kuchni – gdzie najlepiej...

Porady


Gniazdka elektryczne w kuchni – gdzie najlepiej je umieścić?

Podczas urządzania kuchni, a także pozostałych pomieszczeń warto zacząć planowanie nieco wcześniej. Dobry plan to podstawa sukcesu – zwłaszcza jeżeli chodzi o kuchnię. Powinniśmy wiedzieć gdzie, co i jak chcemy. Kuchnia ma być miejscem w którym będziemy czuli się dobrze, w którym będziemy chcieli przebywać, dlatego nawet na pozór nic nieznaczące szczegóły mają ogromne znaczenie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że odpowiednio rozmieszczone gniazdka elektryczne mogą zaoszczędzić nam sporo pracy (i nerwów). Ich ulokowanie powinno być uzależnione od lokalizacji sprzętu gospodarstwa domowego, które potrzebują stałego dostępu do prądu.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vente

Zacznijmy od początku


Już podczas zakładania instalacji elektrycznej w naszym domu musimy zdecydować gdzie ulokować gniazdka elektryczne. Być może wielu osobom może wydać się to bez znaczenia, jednak podczas korzystania z kuchni może okazać się, że 'przypadkowe' rozmieszczenie gniazdek przysparza tylko kłopotów. Kabel z czajnika nie dosięga do gniazdka, musi stać w niewygodnym dla nas miejscu lub co gorsza, jesteśmy skazani na przedłużacze. Jak dobrze wiemy panuje moda na minimalizm, wiele osób chowa co tylko może w szafkach, a na wierzchu pozostają tylko 'konieczne' sprzęty i akcesoria. W takiej kuchni nie ma mowy o dodatkowych kablach i przedłużaczach! Już podczas budowy warto zastanowić się jak chcemy, aby nasza kuchnia wyglądała. Gdzie będzie stała lodówka, a gdzie zmywarka – jest to bardzo ważne, głównie ze względów technicznych. Jeżeli na samym początku ściśle określimy nasze wymagania, to będzie łatwiej gniazdka do nich 'dopasować'. Korzystanie z kuchni ma być komfortowe, a im lepsze ulokowanie gniazdek, tym większa wygoda podczas korzystania z urządzeń gospodarstwa domowego.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy, którą wybrać? - Artykuł

 

Co gdzie jak? Czyli sprawdzone miejsca na gniazdka a sprzęty AGD


Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych powinno być bezpośrednio związane z lokalizacją sprzętu AGD. Tego typu urządzenia wymagają stałego dostępu do prądu, dlatego ta kwestia powinna być priorytetem. Gniazdko powinno znaleźć się niedaleko piekarnika elektrycznego, lodówki, kuchenki a także okapu. Tak naprawdę trzeba się określić gdzie będą stały poszczególne urządzenia, aby gniazdka rozmieścić tak żeby sprawdzały się podczas użytkowania. Zanim jeszcze zamówimy zabudowę meblarską powinniśmy uwzględnić w niej otwory na gniazdka – na przykład tam, gdzie będzie podłączona zmywarka. Lokalizacja gniazdek będzie miała bezpośredni wpływ na komfort korzystania z kuchennego pomieszczenia, dlatego nie warto tego lekceważyć.

 

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca - Sprawdź!

 

Must have każdej kuchni
Oprócz tego, że lokalizacja gniazdek powinna być uzależniona od 'stojących' urządzeń, to jest jeszcze kilka miejsc w których gniazdko jest niezastąpione. Chodzi tutaj przede wszystkim o miejsce nad blatem. To właśnie tutaj bardzo często stawiamy toster, kuchenkę mikrofalową czy czajnik – gniazdo musi się więc tutaj znaleźć. Najlepiej zainwestować w gniazdka podwójne i umieścić je w różnych miejscach – tak, abyśmy mogli wykonywać kilka czynności jednocześnie.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/piekarnik/na-jakiej-wysokosci-zamontowac-piekarnik-872.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/elektryczne-gniazda-podszafkowe-czy-to-sie-oplaca-2946.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gdzie-w-kuchni-najlepiej-zamontowac-gniazda-elektryczne-i-wlaczniki-1687.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/na-jakiej-wysokosci-gniazdka-i-przelaczniki-zasady-umieszczania-gniazdek-w-kuchni-i-w-domu-3022.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gniazdka-elektryczne-w-kuchni-gdzie-najlepiej-je-umiescic-1855.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gniazdka-nablatowe-i-nie-tylko-czyli-jak-zaplanowac-gniazdka-elektryczne-w-kuchni-2922.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-dobrze-umiescic-gniazdka-elektryczne-w-naszej-kuchni-1948.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/technologia/wlaczniki-i-gniazda-elektryczne-gdzie-je-funkcjonalnie-zamontowac-959.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/znajdz-najlepsze-miejsce-na-wlaczniki-oraz-gniazdka-elektryczne-2173.html

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Ania

Ostatnio widziałam zdjęcia kuchni, gdzie gniazdka są bardzo dobrze schowane w meblach. Szkoda, że zobaczyłam je już po zrobieniu kuchni i już nie udało się czegoś takiego zrobić. Bardzo mi się podoba takie rozwiązanie.

Zobacz również


Pomysł na granit


To, że kamień jest jednym z najtrwalszych materiałów, jakie można zastosować w...

Nowoczesne spojrzenie na kuchenkę


Kiedyś, to kuchenki gazowe robiły furorę – dziś, powoli odchodzą w zapomnienie....

Dlaczego warto zainwestować w mikser stacjonarny?


Zadaniem wszystkich urządzeń elektronicznych jest ułatwianie nam życia. Podobnie jest...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności