Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Zmywarka Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Zmywarka


Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Na rynku sprzętów AGD pełno urządzeń zarówno przystosowanych do zabudowy, jak i tych wolnostojących. Występują one praktycznie w każdej kategorii, również w strefie zmywarek. Na jaki typ się więc zdecydować?

Zabudowa na topie

Ostatnie trendy nakazują wręcz zabudowywanie sprzętów AGD w kuchni. Ma to przede wszystkim stylistyczne i estetyczne uzasadnienie. Zbudowana lodówka, płyta grzewcza czy piekarnik o wiele łatwiej wkomponować w kuchenna aranżację. Wymiary takich sprzętów są tak przemyślane i zaprojektowane, by nie wystawały poza szerokość blatu roboczego. Wszystko tworzy więc doskonałą kompozycję, współgrają wszystkie elementy: sprzęty, szafki, szuflady itp. Dotyczy to również zmywarki, która wkomponowana w meblową zabudowę nie stanowi problemu, nie zawadza, nie rzuca się w oczy. Zabudowa kuchennych sprzętów AGD jest tak popularna również ze względów czysto praktycznych. Dzięki idealnemu wkomponowaniu każdego urządzenia w meble i całokształt aranżacji, nie ma zbyt wielu problemów ze sprzątaniem czy utrzymaniem ogólnego porządku w kuchni. Żadne okruszki czy kurz nie dostają się w szczeliny miedzy sprzętami a zabudową meblową, nie dostają się tam też kropelki pryskającego z patelni tłuszczu czy krople wody z okolic zlewozmywaka. Takie zdarzenia nie mają miejsca, bo po prostu nie ma tego typu szczelin w kuchni, w której wszystko jest zabudowane. Co więcej, możliwość zabudowy sprzętu AGD stwarza niepowtarzalne warunki do rozwinięcia skrzydeł w zakresie aranżacji wnętrza, pozwala wykreować uporządkowany, naprawdę spójny kuchenny świat.


Zmywarka do ukrycia

Zmywarka to jedno z najczęściej zabudowywanych sprzętów AGD w kuchni. Z pewnością wynika to z faktu, że jest to specyficzne urządzenie. Jako jedyne w kuchni nie służy do gotowania, pieczenia czy podgrzewania dań, nie bierze więc udziału w gotowaniu. Musi być jednak zlokalizowana w kuchni, ciężko sobie bowiem wyobrazić bez niej sprawne, codzienne funkcjonowanie w kuchennym świecie. Pełni niezwykle istotną rolę, wprawdzie nie pomaga w przygotowywaniu potraw, doskonale radzi sobie jednak ze sprzątaniem po biesiadach, a utrzymanie czystości i higieny w kuchni jest tak samo istotne jak przygotowywanie nawet najsmaczniejszych i najbardziej wykwintnych dań. Niemniej jednak zwykle dąży się do ukrycia tego sprzętu. I słusznie, po co eksponować urządzenie, które czyści, myje i pozbywa się brudu? Miedzy innymi dlatego powstały zmywarki do zabudowy. Na rynku znajdziemy wprawdzie urządzenia częściowo zabudowane, z widocznym panelem sterowania, w większości przypadków jednak wybierane są modele całkowicie zabudowane. Są one zupełnie niewidoczne wśród kuchennej zabudowy, całkowicie zasłonięte frontem meblowym. Z zewnątrz zmywarka taka wygląda jak zwykła, tradycyjna szafka, front jest bowiem zintegrowany z drzwiczkami zmywarki, i tak jak otwiera się uchylną szafkę, tak samo otwiera się zmywarkę, pociągając za meblowy uchwyt. Jest to nie tylko estetyczne, ale i niezwykle funkcjonale rozwiązanie. Niestety zmywarki przystosowane do zabudowy mają też podstawową wadę. Z reguły, w większości przypadków nadają się tylko do nowo powstających kuchni. Wynika to z konieczności zaprojektowania dla nich miejsca i dobrania odpowiedniego, zgrywającego się z resztą, frontu meblowego.
 

Niezbędna alternatywa

Niestety, nie wszyscy mają szczęście posiadać zupełnie nowe pomieszczenia kuchenne, które wymagają aranżacji. Często zdarza się, że z różnych względów nie mamy możliwości wymiany całej zabudowy meblowej, pozostaje nam jedynie delikatny lifting, remont połączony z subtelnym unowocześnieniem kuchni. Większość osób decyduje się w takich przypadkach na zakup zmywarki – urządzenia, które w zasadzie od niedawna króluje w kuchniach, swoją niezawodnością i ułatwianiem kuchennego życia potwierdzając konieczność zaistnienia w każdym domu. W takich przypadkach, kiedy nie dane jest nam zmieniać całą zabudowę, pozostaje dobrać zmywarkę wolnostojącą, która nie zaburzy kuchennej koncepcji i istniejącej aranżacji. Owszem, zwykle tego typu wolnostojące urządzenia nie wyglądają zbyt dekoracyjnie, szczególnie, że niejednokrotnie zdarza się, że widać ich przewody wodno-kanalizacyjne czy elektryczne. Jeśli nie ma się jednak wyboru, pozostaje cieszyć się z funkcji zmywarki, w niepamięć puszczając względy estetyczne. Nie zawsze jednak tak musi być. Na rynku znajdziemy bowiem wolnostojące zmywarki rożnych rozmiarów, o różnorodnych formach i kolorach, które przy odrobinie fantazji i wiary w aranżacyjny sukces, mogą stać się główną ozdobą kuchennego wnętrza. Popularne stają się np. sprzęty stylizowane na retro lub na lata 20-te XX wieku, możemy też pokusić się o pomysłowe oklejenie frontu urządzenia w oryginalne wzory, zdjęcia czy grafiki. Warto pamiętać, że to jak prezentować się będzie nasza wolnostojąca zmywarka i czy będzie cieszyć oko zamiast straszyć w kuchennym świecie, zależy tyko i wyłącznie od nas i kreatywnego podejścia do tematu.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Gdzie najlepiej umieścić zmywarkę?


Bez względu na to, czy decydujesz się na zmywarkę wolnostojącą czy do zabudowy, jej...

Inteligentna zmywarka, czyli jej mądre funkcje


Czasy, kiedy kobiety po rodzinnym obiedzi kolejną godzinę spędzały na myciu naczyń...

Jak udrożnić dyszę spryskiwacza w zmywarce?


Zmywarka to urządzenie, o które powinniśmy starannie i systematycznie dbać, aby...